Relacja z Mistrzostw Świata STIHL TIMBERSPORTS® Series w Innsbrucku (Austria)

14-15 listopada 2014 r., Hala Olimpijska

Mistrzostwa Świata 2014 w Innsbrucku

W dniach 14-15 listopada 2014 roku w Hali Olimpijskiej w Innsbrucku (Austria) rozegrane zostały Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS Series. W zawodach wzięło udział ponad 100 zawodników z 21 krajów z całego świata.
Polskę reprezentowała 5-osobowa drużyna, której wszyscy członkowie należą do Ochotniczych Straży Pożarnych. W eliminacjach do finałów Indywidualnych Mistrzostw Świata wystąpił aktualny Mistrz Polski, Arkadiusz Drozdek. W Drużynowych Mistrzostwach Świata wystartowali: Arkadiusz Drozdek, Jacek Groenwald, Marcin Juskowski, Krystian Kaczmarek i Krzysztof Majewski.

Indywidualne Mistrzostwa Świata
Czwartkowe eliminacje znakomicie rozpoczął Arkadiusz Drozdek. Już w pierwszej konkurencji Underhand Chop, wynikiem 20,88 sek. ustanowił nowy rekord Polski. Po dwóch startach był liderem i wówczas wydawało się, że bez problemu znajdzie się w pierwszej piątce zawodników, która uzyska kwalifikacje do sobotniego finału. Ale kolejne starty nie były już tak udane. Decydującą okazała się być ostatnia konkurencja – Hot Saw. Niestety, potężna pilarka pozostała głucha na podejmowane próby jej uruchomienia i zgodnie z regulaminem zawodów nasz zawodnik za tę konkurencję zdobył 0 punktów. Ostatecznie uplasował się na 7 pozycji i nie zakwalifikował się do finału.
W sobotnich zawodach tytuł Mistrza Świata wywalczył Jason Wynyard z Nowej Zelandii. Wicemistrzem został Czech, Martin Komarek, a z brązowego medalu cieszył się Australijczyk, Brad Delosa.

Drużynowe Mistrzostwa Świata
Zawody, które zostały rozegrane w piątkowy wieczór śledziło na żywo blisko 3.000 widzów. Zadaniem czteroosobowych drużyn było jak najszybsze przecięcie kłód drewna przy użyciu pilarki łańcuchowej, piły ręcznej i siekiery, przy czym kolejny zawodnik rozpoczynał rąbanie w momencie zakończenia cięcia przez poprzednika. Na początek zawodów wszystkie drużyny walczyły o uzyskanie jak najlepszego czasu, który zapewni wysokie rozstawienie w drugiej części zawodów. Polska drużyna uzyskała czas 1:25,28 min. i została sklasyfikowana na 13 pozycji. Niestety, tylko 12 pierwszych zespołów kwalifikowało się bezpośrednio do 1/8 finału. Polacy musieli zatem walczyć w barażach o jedno z pozostałych czterech miejsc. I spisali się świetnie, gdyż uzyskali najlepszy czas (1:20,02 min.) i pokonali pozostałe 10 zespołów. W kolejnej rundzie trafili na jednych z najlepszych, późniejszych wicemistrzów świata, zawodników z Kanady. Nasi reprezentanci walczyli dzielnie do samego końca i uzyskali znakomity czas 1:05,68 min. Sędziowie dopatrzyli się jednak nieznacznego przekroczenia regulaminu podczas konkurencji Single Buck i ukarali nasz zespół 15 sekundową karą.
Drużynowi Mistrzami Świata zostali Australijczycy, przed zespołem z Kanady i drużyną USA.