Akumulatory litowo-jonowe – wiedza podstawowa

Samodzielnie zaprojektowane przez nas akumulatory litowo-jonowe STIHL to wyjątkowe pakiety mocy zapewniające długą żywotność urządzeń. Dowiedz się więcej o świecie inteligentnych akumulatorów litowo-jonowych.

Akumulator AK 30

Akumulatory litowo-jonowe: konstrukcja i sposób działania

Na początek zebraliśmy krótki przegląd informacji na temat konstrukcji i działania akumulatorów litowo-jonowych. 

Ilustracja przedstawia proces zasilania z akumulatora litowo-jonowego STIHL. Elektrony przepływają przez urządzenie z anody do katody

Elektrony przepływają przez urządzenie z anody do katody

Konstrukcja akumulatorów litowo-jonowych

Akumulator litowo-jonowy składa się z wielu ogniw, przy czym każde z nich ma dwie elektrody: anodę ujemną i katodę dodatnią. Ciecz elektrolitowa transportuje jony litu pomiędzy tymi dwiema elektrodami podczas procesu rozładowywania i ładowania.

Elektrody są elektronicznie rozdzielone separatorem, aby zapobiec zwarciu.

Ilustracja przedstawia proces zasilania z akumulatora litowo-jonowego STIHL. Podczas ładowania akumulatora elektrony przepływają z katody do anody

Podczas ładowania akumulatora elektrony przepływają z katody do anody.

Sposób działania akumulatorów litowo-jonowych

W przypadku akumulatorów litowo-jonowych po stronie anody uwalniają się jony litu i elektrony – następuje proces rozładowywania. Jony litu przechodzą przez ciecz elektrolitową i separator do katody, podczas gdy elektrony przepływają przez obwód zewnętrzny i wykonują pracę elektryczną. W ten sposób powstaje siła elektryczna napędzająca urządzenie akumulatorowe.

Dokładnie odwrotnie przebiega proces ładowania akumulatora: jony litu przechodzą przez ciecz elektrolitową z katody do anody.

Akumulatory litowo-jonowe: Trwałość i wytrzymałość

Akumulatory litowo-jonowe STIHL nie są produktami jednorazowego użytku i wyróżniają się szczególnie długą żywotnością i trwałością, co stanowi dużą zaletę w kontekście zrównoważonego rozwoju. Jeśli chodzi o ładowanie akumulatorów litowo-jonowych, można je poddać do 1200 cykli ładowania. Dzięki najnowszej technologii ogniw akumulator STIHL AP 500 S wytrzymuje nawet 2400 cykli ładowania.

Ponadprzeciętna żywotność akumulatorów litowo-jonowych STIHL odzwierciedla wyjątkową jakość produktu. Akumulatory STIHL można stosować również w wielu różnych urządzeniach akumulatorowych STIHL, zarówno w starszych, jak i nowszych generacjach. Nasze akumulatory zaprojektowane z myślą o zasilaniu naszych urządzeń nie tylko są wyjątkowo niezawodne, ale również stanowią prawdziwie długoterminową inwestycję. 

Pojemność akumulatora litowo-jonowego

Nie ma możliwości samodzielnego pomiaru pojemności akumulatora litowo-jonowego przez prywatnych użytkowników. Jeśli masz pytania dotyczące pozostałej pojemności akumulatora lub zauważysz spadek pojemności, najbliższy Autoryzowany Dealer STIHL będzie dla Ciebie kompetentną osobą kontaktową. Za pomocą przyrządu diagnostycznego dystrybutor STIHL precyzyjnie określa pojemność akumulatora. Pomoże on również w razie pytań dotyczących czasu pracy i czasu ładowania akumulatorów STIHL.

Głębokie rozładowanie akumulatorów litowo-jonowych

Być może wiesz już, że głębokie rozładowanie, czyli niemal całkowite rozładowanie akumulatora, może spowodować jego uszkodzenie. W STIHL stawiamy jednak na najnowocześniejszą technologię akumulatorów. Samorozładowanie naszych akumulatorów litowo-jonowych jest znikome i wynosi od 1 do 3% rocznie, dzięki czemu Twój akumulator STIHL jest zazwyczaj niezawodnie chroniony przed głębokim rozładowaniem.

Zaleca się jednak prawidłowe przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych. Jeśli akumulator nie będzie używany przez ponad miesiąc, należy go przechowywać w stanie naładowanym od 40% do 60%, aby wydłużyć jego żywotność. 

Skrzynka akumulatorowa STIHL z akumulatorami STIHL na regale warsztatowym

Akumulatory należy przechowywać w stanie naładowanym od 40 do 60%.

Jednak nawet całkowicie rozładowane nowoczesne akumulatory STIHL można z reguły bez problemu przechowywać przez kilka miesięcy w zimie – bez ryzyka głębokiego rozładowania. Ważną rolę odgrywa tu BMS, czyli inteligentny system zarządzania akumulatorami.

System BMS monitoruje zarówno ciągłą pracę akumulatora litowo-jonowego w określonym wcześniej zakresie, jak i napięcie ogniw. Jeśli napięcie w ogniwach akumulatora spadnie zbyt mocno, akumulator automatycznie przechodzi w stan spoczynku i przerywa proces rozładowywania, co zapobiega głębokiemu rozładowaniu.

Baterie litowo-jonowe

Akumulatory litowo-jonowe: Zakres temperatury

Aby zapewnić optymalne przechowywanie naszych akumulatorów, zalecamy, aby temperatura otoczenia wynosiła około 20°C, co zapewni im długą żywotność. W ten sposób nawet w razie stosowania bezpośrednio po przechowywaniu do dyspozycji będzie pełna wydajność. Zasadniczo możliwe jest przechowywanie akumulatorów w zakresie temperatur od -20°C do +50°C. Jednak w zakresach brzegowych należy liczyć się ze spadkiem funkcjonalności i żywotności.

W razie niejasności należy wspomóc się instrukcją obsługi lub skontaktować z  Autoryzowanym Dealerem STIHL.

Akumulatory litowo-jonowe: utylizacja i recykling

Pomimo swojej długiej żywotności baterie litowo-jonowe pewnego dnia muszą zostać zutylizowane lub poddane recyklingowi. Poniżej znajdują się wszystkie istotne informacje dotyczące tego, co należy zrobić ze zużytymi akumulatorami litowo-jonowymi STIHL.

Sala sprzedaży u dystrybutora STIHL, na której znajdują się pracownicy i klienci

Zużyte akumulatory można zwrócić u dystrybutora STIHL.

Utylizacja akumulatorów litowo-jonowych

Zużyte akumulatory można nieodpłatnie przekazać do punktu sprzedaży STIHL lub publicznego punktu zbiórki w celu ich utylizacji.

Akumulatory litowo-jonowe STIHL typu AR należy przekazywać wyłącznie do sklepów specjalistycznych, a nie do publicznych punktów zbiórki, ponieważ ze względu na konstrukcję tych akumulatorów można je jeszcze naładować. Należy przestrzegać lokalnych przepisów dotyczących utylizacji przyjaznej dla środowiska. 

Akumulatorów nie wolno przechowywać ani transportować luzem i bez zabezpieczenia. Przed zwrotem należy zabezpieczyć je przed zwarciem. W tym celu można umieścić akumulatory litowo-jonowe w oryginalnym opakowaniu lub plastikowej torbie, zakleić bieguny lub umieścić je w suchym piasku. Więcej informacji na temat utylizacji akumulatorów i zużytych urządzeń elektrycznych można znaleźć na naszych stronach serwisowych.

Akumulatory litowo-jonowe: recykling 

Recykling jest niezbędny w celu odpowiedzialnego gospodarowania zasobami — dzięki recyklingowi można ponownie wykorzystać cenne komponenty akumulatorów litowo-jonowych. Do recyklingu akumulatorów litowo-jonowych wykorzystywane są procesy chemiczne na mokro: po zebraniu akumulatorów są one rozdrabniane, przetwarzane na czarną masę i odzyskiwane elektrochemicznie. 

Na marginesie: ponieważ zrównoważony rozwój jest ważny dla wszystkich, STIHL planuje w przyszłości stosować w akumulatorach litowo-jonowych coraz więcej składników pochodzących z recyklingu i pozyskanych w etyczny sposób.

Efekt pamięci

Dręczą Cię obawy związane z efektem pamięci akumulatorów — ale co właściwie się z nim wiąże? Efekt pamięci oznacza utratę pojemności akumulatorów niklowo-kadmowych spowodowaną przedwczesnym ładowaniem. Jeśli taki akumulator nie zostanie całkowicie rozładowany przed ponownym ładowaniem, „zapamiętuje” zapotrzebowanie na energię z ostatniego procesu ładowania i ładuje tylko tę ilość energii — w ten sposób szybko traci swoją pojemność i staje się niezdatny do użytku.

Dmuchawa akumulatorowa STIHL BGA 57 bez szkodliwego efektu pamięci

Efekt ten nie występuje jednak w przypadku akumulatorów litowo-jonowych STIHL, które są zgodne z najnowszym stanem technologii akumulatorowej.

Masz inne pytania dotyczące szczegółów technicznych? Więcej informacji na temat efektu pamięci znajdziesz w naszym poradniku.

Ważne pytania i odpowiedzi

Więcej o technologii akumulatorowej