Australijczycy zdobyli Mistrzostwo Świata!

Obronili ubiegłoroczny tytuł

ceremonia wręczenia nagród

Polacy z rekordem Europy, a Australia z tytułem Mistrzów Świata STIHL TIMBERSPORTS® 2015

13 listopada, 120 drwali z 22 krajów świata rywalizowało o tytuł najlepszej drużyny globu na Mistrzostwach Świata STIHL TIMBERSPORTS® 2015. Zawody polegające na sportowym cięciu i rąbaniu drewna po raz pierwszy odbyły się w Polsce, w Poznaniu. Złoto zdobyli Australijczycy, przed reprezentacjami z Nowej Zelandii i ze Stanów Zjednoczonych. Biało-czerwoni ustanowili nowy rekord Europy i dotarli aż do ćwierćfinału, zajmując ostatecznie 8 lokatę. Ponad 3000 tłum, zgromadzony na Międzynarodowych Targach Poznańskich, wiwatował na cześć zwycięzców oraz odśpiewał gromkie sto lat Arkadiuszowi Drozdkowi, który tego dnia obchodził swoje urodziny.

W pierwszym dniu rywalizacji, w pawilonie 3A na Międzynarodowych Targach Poznańskich, odbyły się Drużynowe Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS® 2015. Rywalizację podjęły 22 drużyny, składające się z 4 zawodników i jednego rezerwowego. Tytuł mistrzowski wywalczyli Australijczycy, którzy w zaledwie 47.22 sek., przy użyciu siekiery, pilarki i piły ręcznej, zamienili 4 kłody drewna w rozpałkę do pieca, bijąc przy tym rekord świata. Tuż za nimi uplasowała się reprezentacja Nowej Zelandii, która była gorsza o zaledwie 0,77 sek. III miejsce na podium zajęli Amerykanie. Australijczycy nie kryli radości ze zwycięstwa, tym bardziej, że udało im się obronić tytuł wywalczony w ubiegłym roku w Innsbrucku (Austria) – W drodze po złoto pokonaliśmy 3 wspaniałe zespoły z: Niemiec, Kanady, a w finale Nową Zelandię, wśród której są sportowcy, do których należy wiele światowych rekordów. Ciężko trenowaliśmy na ten sukces i przyłożyliśmy się w tym roku jeszcze bardziej, aby obronić tytuł Mistrzowski. Trofeum znowu należy do nas i długo nie zamierzamy go oddać – mówi Brayden Meyer, mistrz Australii. Nasza reprezentacja, z Arkadiuszem Drozdkiem na czele, zajęła 8 miejsce. W 1/8 finału pokonała Francuzów, ale na drodze do półfinału stanęli jej reprezentanci ze Stanów Zjednoczonych – Jestem niezwykle szczęśliwy. Celowaliśmy w to, aby być najlepszą drużyną w Europie, ale nie sądziliśmy, że uda nam się ustanowić rekord Starego Kontynentu. To najlepszy prezent urodzinowy, jaki kiedykolwiek dostałem – mówi Arkadiusz Drozdek, lider biało-czerwonych – Polscy kibice uskrzydlili nas i pomogli osiągnąć wspaniały rezultat. Takiej atmosfery, jak w Poznaniu nie doświadczyliśmy jeszcze nigdzie indziej na świecie – dodaje.

Przebieg Drużynowych Mistrzostw Świata

Drużynowe Mistrzostwa Świata rozgrywane są w systemie pucharowym pomiędzy zespołami liczącymi 4 zawodników. O rozstawieniu zespołów decyduje miejsce zdobyte w odbywających się wcześniej eliminacjach. Zespoły, które zajmą w nich miejsca 1-12 automatycznie awansują do kolejnej rundy. Pozostali walczą w dogrywce o ostatnie 4 miejsca. W ten sposób liczba zespołów uzupełniana jest do 16. Konkurencje: Stock Saw (pilarka), Underhand Chop (siekiera), Single Buck (piła ręczna) i Standing Block Chop (siekiera) rozgrywane są na zasadach sztafety. Wygrywa reprezentacja, która w najkrótszym czasie wykona poprawnie 4 konkurencje. W rywalizacji tej liczy się praca zespołowa, dokładność i timing. 3 najlepsze drużyny świata wykonały zadanie poniżej 1 minuty. Australijczycy ukończyli rywalizację z czasem 47.22 sek., a pozostałe zespoły z Nowej Zelandii i Stanów Zjednoczonych, odpowiednio z czasami 47.99 i 51.45 sek.

Ponad 3000 kibiców

Pierwszy dzień Mistrzostw Świata zgromadził na trybunach ponad 3000 kibiców z Polski i całego świata. Emocjonująca rywalizacja trzymała w napięciu publiczność do ostatniej sekundy. To był już 11. finał serii zawodów STIHL TIMBERSPORTS® SERIES. Po raz pierwszy zdecydowano się zorganizować go w Polsce. W poprzednich latach odbywał się on m.in. w Stanach Zjednoczonych, Austrii, Norwegii czy Irlandii.

Ekstremalny sport z tradycją

Historia rywalizacji w sportach związanych z cięciem i rąbaniem drewna sięga XIX wieku. Legenda głosi, że w 1870 roku w miejscowości Ulverstone w Tasmanii dwóch drwali założyło się, który z nich najszybciej zetnie drzewo. W 1891 roku w tasmańskiej miejscowości Latrobe odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata. Od tego momentu sport triumfalnym krokiem rozprzestrzenił się na całym świecie. Aż 4 z 6 konkurencji, w których rywalizują sportowcy STIHL TIMBERSPORTS® SERIES pochodzi z tamtych czasów i nawiązuje do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Obecnie STIHL TIMBERSPORTS® SERIES to najwyższy poziom zawodów, najlepsi zawodnicy oraz największa liczba widzów.

Relacje z mistrzostw w kanale EUROSPORT:

- 11 grudnia, piątek, godz. 22:00 – 22:30 – Indywidualne MŚ – Highlights
- 18 grudnia, piątek, godz. 22:00 – 23:00 – Drużynowe Mistrzostwa Świata
- 28 grudnia, poniedziałek, godz. 22:00 – 23:00 – Indywidualne Mistrzostwa Świata

 

 

 

Drużynowe Mistrzostwa Świata

  • Relacja
  • Wyniki (PDF, 211.35 kB)