Mistrzostwa Świata Drwali w Polsce

Pod dyktando STIHL'a

mistrzostwa_swiata_drwali

W dniach 8-11 września w Wiśle rozegrane zostały 32 Mistrzostwa Świata Drwali. W rywalizacji uczestniczyło 110 zawodników z 28 krajów. Po rozegraniu 5 konkurencji stało się jasne, że najlepsi drwale świata wybrali pilarki STIHL!

Walka o mistrzowskie tytuły rozgrywana jest co dwa lata. Zawodnicy rywalizują w pięciu konkurencjach: ścinka drzew (oceniana jest m.in. precyzja obalania i prędkość pracy), przygotowanie pilarki do pracy (zmiana prowadnicy i łańcucha tnącego), precyzyjna przerzynka (przecięcie kłody bez naruszenia podłoża), złożona przerzynka (precyzyjne przecięcie krążków drewna z dwóch kłód) oraz okrzesywanie (szybkie i dokładne oczyszczenie przygotowanej kłody z gałęzi).
W klasyfikacji generalnej z tytułu mistrza świata cieszył się Białorusin Valery Durovich, który niezwykle szybko i precyzyjnie posługiwał się pilarką STIHL MS 460. Pozostałe miejsca na podium najlepszych drwali świata zajęli także zawodnicy używający sprzętu firmy STIHL.
I nic nie wskazuje na to, aby dominacja miała się skończyć, bowiem także młodzież postawiła na STIHL'a. W rozegranych równocześnie mistrzostwach świata juniorów U-24, na najwyższym stopniu podium stanął Słowak Marek Lubas posługujący się pilarką STIHL MS 460. W klasyfikacji generalnej wśród 10 najlepszych młodych zawodników aż siedmiu wybrało właśnie pilarki firmy STIHL!

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył zespół z Białorusi. Drugie miejsce zajęli drwale z Niemiec, a trzecie ze Szwajcarii. W sumie w mistrzostwach wzięło udział 115 zawodników z 29 krajów. W trakcie imprezy zużyli oni prawie 200 m³ drewna!