Wywiad z Arkadiuszem Drozdkiem

Mistrzem Polski STIHL TIMBERSPORTS

drozdek_wywiad

Arkadiusz Drozdek, strażak z Zielonej Góry w tym roku po raz 8 wywalczył tytuł Mistrza Polski w cięciu i rąbaniu drewna. W Mistrzostwach Świata zapowiada walkę o najwyższe lokaty.

Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z tą nietypową dyscypliną sportową?

Biorę udział w STIHL TIMBERSPORTS® Series od samego początku jak tylko te zawody weszły do Polski, czyli dokładnie od 2003 roku. Mistrzostwa Polski organizowane są wspólnie z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi, a z racji tego, że jestem strażakiem, postanowiłem spróbować swoich sił.

Dlaczego akurat cięcie i rąbanie drewna?

Sport od zawsze jest obecny w moim życiu. Gdy tylko mam odrobinę wolnego czasu, gram w koszykówkę, siatkówkę czy chodzę na siłownię, aby zadbać o kondycję i sprawność. Jak tylko dowiedziałem się o zawodach i zobaczyłem na czym polegają, stwierdziłem, że jest to wyjątkowy i nietypowy sport, któremu warto dać szansę. Nie żałuję. Zawody są świetnie zorganizowane, konkurencje ekstremalne, a rywalizacja zacięta. Czyli to co lubię najbardziej.

Jak dużo trenujesz, aby przygotować się do Mistrzostwa Polski, a później świata?

Na pełnych obrotach przygotowania do Mistrzostw Polski zaczynam wczesną wiosną. Rozpoczynam je od szlifowania techniki, aby tuż przed zawodami skupić się na szybkości wykonywania poszczególnych konkurencji. W międzyczasie wzmacniam się uprawiając ćwiczenia siłowe. Trening do tegorocznych Mistrzostw Świata STIHL TIMBERSPORTS®, które odbędą się w Poznaniu, będzie wyglądał podobnie. Jednak dodatkowo zwiększę częstotliwość treningów drużynowych. Wspólnie z kolegami z polskiego teamu chcemy dobrze zaprezentować się na Drużynowych Mistrzostwach Świata, dlatego musimy popracować nad techniką, precyzją i timingiem.

Jakie umiejętności liczą się najbardziej w tym sporcie?

Jest to sport wymagający precyzji, techniki i siły, a także dobrej koordynacji ruchowej. W każdej konkurencji liczy się czas jej wykonania. Niektóre z nich trwają dosłownie kilka lub kilkanaście sekund, dlatego niezwykle istotna jest również umiejętność skupienia uwagi i pełnej koncentracji.

Jaki moment z zawodów STIHL TIMBERSPORTS® Series najbardziej zapadł Ci w pamięci?

Dekoracje są jednym z najprzyjemniejszych momentów. Oprócz tego pamiętam też sytuację, która miała miejsce podczas Mistrzostw Polski w 2006 roku. Wśród publiczności znajdowała się Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Spośród wszystkich zawodników wybrali mnie i kibicowali mi do samego końca mistrzostw. Bardzo mnie to zmotywowało.

Jakim mottem się kierujesz uprawiając ten sport?

Moje motto to: drugi to pierwszy z przegranych. Takie podejście sprawia, że zawsze walczę do końca