Zabezpiecz kosiarkę przed zimą: jak przygotować kosiarkę do przechowywania zimą

Zalecamy odpowiednie przygotowanie i przechowywanie kosiarki przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Oto najważniejsze rzeczy, które należy zrobić przed umieszczeniem go w garażu lub schowku.

 Kobieta w rękawiczkach składa uchwyt kosiarki w garażu

Serwisowanie przed zimą: kroki skutecznego przechowywania kosiarki zimą

Gdy temperatura spadnie, powodując przejście trawy w stan spoczynku, kosiarkę może czekać długa zimowa przerwa. Zanim to jednak się zacznie, należy przygotować kosiarkę na zimę, co oznacza po prostu jej przygotowanie i przechowywanie. Innymi słowy, należy zapewnić kosiarce odpowiednią konserwację, aby nie uległa uszkodzeniu podczas przechowywania, na przykład na skutek nagromadzenia się brudu i resztek paliwa. Wystarczy niewielka konserwacja zimowa pod koniec sezonu, aby mieć pewność, że kosiarka będzie w doskonałym stanie, gdy będzie ponownie potrzebna jako gotowa do pomocy w ogrodzie. A dobra, coroczna pielęgnacja zimowa oznacza długą i niezawodną żywotność kosiarki.

Zebraliśmy najważniejsze wskazówki dotyczące zimowej konserwacji kosiarki.

Ważne środki ostrożności:
W przypadku kosiarek spalinowych, przed zimą lub przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac tym urządzeniem należy odłączyć świecę zapłonową. W przypadku kosiarek elektrycznych należy odłączyć przewód zasilający a w przypadku kosiarek akumulatorowych wyjąć akumulator.


Jak przygotować kosiarkę spalinową do przechowywania zimą

Jak przygotować silnik kosiarki spalinowej do przechowywania zimą

Osoba pompuje benzynę z kosiarki spalinowej STIHL RM 448 TC do przechowywania w zimie

Opróżnij zbiornik benzyny

Ważne jest, aby przed przerwą zimową opróżnić zbiornik paliwa kosiarki. Pozostała benzyna w okresie zimowym straci swoją palność, co oznacza, że ​​możesz mieć problemy z uruchomieniem kosiarki, jeśli pozostawisz benzynę w zbiorniku do wiosny. Jeśli po wykonaniu ostatniego koszenia w zbiorniku jest tylko niewielka ilość paliwa, zalecamy przygotowanie go do zimy poprzez pozostawienie kosiarki pracującej na biegu jałowym, aż silnik sam się zatrzyma po wypaleniu paliwa.

Zbliżenie na wskaźnik poziomu oleju kosiarki, który trzyma osoba nad szmatką, aby sprawdzić poziom oleju

Sprawdź poziom oleju

Przygotowując kosiarkę spalinową do zimy, ważne jest, aby upewnić się, że poziom oleju jest prawidłowy. Maszynę należy zawsze utrzymywać w dobrym stanie technicznym – nawet wtedy, gdy jest przechowywana przez zimę. Jeżeli pod koniec sezonu konieczna jest wymiana oleju, należy to zrobić od razu, a nie odkładać na zimę. Twój dealer STIHL oczywiście chętnie pomoże Ci w wymianie oleju, jeśli jednak wolisz samodzielnie wymienić olej, postępuj zgodnie z instrukcją obsługi i używaj oleju zalecanej marki.

Przygotowanie na zimę kosiarki akumulatorowej i akumulatora

Wiele elementów przygotowania kosiarki akumulatorowej do przechowywania zimą jest takich samych jak w przypadku kosiarki spalinowej czy elektrycznej: kosiarki akumulatorowe również należy dokładnie oczyścić, a części ruchome nasmarować. Ale zanim to zrobisz, wyjmij akumulator z kosiarki akumulatorowej i zamaskuj punkty styku.
Należy naładować akumulator do poziomu około 75%, a następnie przechowywać go oddzielnie, w suchym pomieszczeniu o temperaturze od 10 do 15°C: w tych warunkach akumulator pozostanie nieuszkodzony, zachowa swoją pojemność i będzie w pełni sprawny w następnym sezonie. Jeśli akumulator w kosiarce akumulatorowej jest zamontowany na stałe i nie można go wyjąć, należy przygotować maszynę jako całość na zimę, co oznacza przechowywanie całej kosiarki w ciepłym i suchym miejscu.

Osoba wyjmuje akumulator z kosiarki akumulatorowej STIHL RMA 339C w celu przechowywania w zimiePodsumowanie: przechowywanie kosiarki zimą

  • Dokładnie wyszczyść swoją kosiarkę
  • Sprawdź ostrze tnące
  • Przechowywać w suchym miejscu
  • Nie zostawiaj paliwa w zbiorniku
  • Sprawdź poziom oleju
  • W przypadku kosiarek akumulatorowych: wyjmij akumulatory i przechowuj go w suchym, ciepłym miejscu.