CZYSZCZENIE MEBLI OGRODOWYCH - POSTAW NA CZYSTOŚĆ

Sezon ogrodowy w pełni, niektóre meble wymagają odświeżenia! W tym miejscu dowiesz się, jak skutecznie czyścić meble ogrodowe.

czyszczenie_myjka

JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ MEBLE OGRODOWE?

Meble ogrodowe stoją na zewnątrz przez kilka miesięcy w roku i są stale narażone na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Promieniowanie UV, wysokie temperatury, deszcz i mróz wywierają na nich swoje piętno i pozostawiają widoczne ślady. Ważną rolę odgrywają takie czynniki jak jakość, wykończenie i oczywiście materiał, z którego wykonany jest stół lub krzesło. Na przykład drewniana leżanka ogrodowa jest mniej odporna na warunki atmosferyczne niż ta wykonana z aluminium. Jednak obie wymagają regularnej pielęgnacji. Prawidłowa pielęgnacja wydłuża żywotność i zachowuje funkcjonalność mebli ogrodowych.

Zapobiegawczo zalecamy przecieranie mebli co jakiś czas miękką szmatką. Pozwala to usunąć kurz i ślady codziennego użytkowania oraz uniemożliwia brudowi wejście w reakcję z powierzchnią mebli ogrodowych. Przynajmniej raz w roku meble ogrodowe trzeba porządnie wyczyścić. Pokażemy Ci, czym różni się czyszczenie mebli drewnianych, plastikowych i metalowych.

CZYSZCZENIE MEBLI OGRODOWYCH Z RÓŻNYCH MATERIAŁÓW: DREWNA, TWORZYW SZTUCZNYCH I METALU

Niezależnie od materiału, z którego wykonane są meble ogrodowe, zawsze trzeba unikać agresywnych środków czyszczących, szczotek powodujących zadrapania i szorstkich gąbek. Uszkadzają one i zarysowują powierzchnię mebli, przez co drobne cząsteczki brudu wnikają w szczeliny i tam osiadają.

CZYSZCZENIE DREWNIANYCH MEBLI OGRODOWYCH

Zużywanie się zestawu Twoich drewnianych mebli ogrodowych, a także rodzaj pielęgnacji jakiej wymaga, są silnie uzależnione od rodzaju drewna, z jakiego zostały wykonane meble. Nowoczesne meble ogrodowe wykonane z drewna liściastego, takiego jak teak, eukaliptus i robinia, są odporne na warunki atmosferyczne dzięki swoim naturalnym właściwościom i nie szarzeją tak szybko. W porównaniu z drewnem miękkim nie wymagają one specjalnej pielęgnacji środkami do konserwacji drewna.

JAK CZĘSTO CZYŚCIĆ MEBLE DREWNIANE?

Zestaw drewnianych mebli ogrodowych należy optymalnie poddawać konserwacji trzy razy w roku: przed sezonem, w jego trakcie i po zakończeniu, jednak absolutne minimum to konserwacja raz w roku.

DOMOWE SPOSOBY KONSERWACJI

Zanieczyszczenia i plamy, które pojawiły się na powierzchni drewna, można łatwo usunąć za pomocą wody z mydłem. Warto przy tym użyć naturalnego mydła o dużej zawartości olejków. Takie mydło ma bowiem działanie natłuszczające i zapewnia dodatkową pielęgnację mebli ogrodowych.

Czy wiesz, że ... ? Przygotowanie odpowiedniego roztworu mydła nie jest trudne. W tym celu wystarczy w letniej wodzie rozpuścić kawałek mydła naturalnego, rdzeniowego lub miękkiego. I już gotowe!

Środek czyszczący nanieść na powierzchnię drewna miękką szczotką. Szorować zgodnie ze strukturą drewna, a następnie spłukać czystą wodą. Pozostałą na powierzchni wilgoć zetrzeć miękką bawełnianą ściereczką i pozostawić meble do całkowitego wyschnięcia.

SZLIFOWANIE I SPECJALNE PRODUKTY DO USUWANIA UPORYCZYWCH ZABRUDZEŃ

Użycie drobnoziarnistego papieru ściernego pozwala usunąć szczególnie uporczywe plamy oraz wygładzić szorstkie powierzchnie mebli. Podczas pracy nie wolno jednak wywierać zbyt silnego nacisku, w przeciwnym razie można usunąć zbyt dużo materiału. Szlifowanie pomaga również usunąć szarą warstwę drewna i przywrócić jego pierwotny kolor.

uporczywe_zabrudzenia
pielegnacja_mebli_ogrodowych

PIELĘGNACJA DREWNIANYCH MEBLI OGRODOWYCH

Po oczyszczeniu meble ogrodowe należy jak najszybciej zabezpieczyć specjalnym olejem do drewna lub glazurą. Zapewniamy im tym samym ochronę przed słońcem, wilgocią i brudem.

Porada STIHL: W porównaniu z bezbarwnymi olejami do konserwacji i glazurami, pigmentowane produkty do konserwacji mebli zapewniają lepszą ochronę przed promieniowaniem UV i sprawiają, że meble ogrodowe wolniej szarzeją.

MYJKA CIŚNIENIOWA DO DREWNIANYCH MEBLI OGRODOWYCH

Do dokładnego czyszczenia drewnianych mebli ogrodowych można użyć także myjki wysokociśnieniowej firmy STIHL. Przy odrobinie ostrożności i zachowaniu większego dystansu (ok. 70 do 100 cm) można usunąć szczególnie uporczywe zabrudzenia.

myjka_praca

Możliwość takiego czyszczenia trzeba jednak wcześniej przetestować na niewidocznej części mebla. Daje to pewność, że wrażliwa powierzchnia drewna nie zostanie uszkodzona przez wysokie ciśnienie wody.

Najlepiej jednak jest się od razu przy zakupie dowiedzieć, z jakiego drewna wykonane są meble ogrodowe. Najodpowiedniejszy sposób czyszczenia można również ustalić w oparciu o klasę wytrzymałości.

  • Klasa 1 i 2, np. drewno tropikalne, robinia lub dąb. Te rodzaje drewna są bardzo trwałe i odporne na zniszczenia, dlatego można je bez obaw czyścić za pomocą szczotki STIHL.
  • Klasa 3 i 4, np. buk, świerk lub sosna. Ta klasa drewna jest mniej wytrzymała i lepiej czyścić ją ręcznie miotełką i szczotką.

CZYSZCZENIE MEBLI OGRODOWYCH Z TWORZYW SZTUCZNYCH

Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych są szczególnie wrażliwe na promienie UV i zabrudzenia. Zbyt duża ilość światła słonecznego powoduje blaknięcie koloru mebli. Kurz, który przywrze do powierzchni, tworzy na meblach rodzaj szarego nalotu. Tego typu odbarwienia rzadko można usunąć.

Aby jednak temu zapobiec, trzeba regularnie i dokładnie czyścić meble ogrodowe z tworzyw sztucznych. Na szczęście, meble ogrodowe wykonane z takiego materiału są łatwe w pielęgnacji i można je czyścić za pomocą prostych produktów dostępnych w każdym domu.

KONSERWACJA DOMOWYMI SPOSOBAMI

Proste zabrudzenia na powierzchni tworzyw sztucznych można usunąć za pomocą pasty do zębów, łagodnego, uniwersalnego środka czyszczącego lub octu. Wilgotna szmatka z proszkiem do pieczenia, sodą pomoże Ci oczyścić jasne i białe meble ogrodowe, a także bez problemu je odświeżyć.

POLITURA NADA BLASKU TWOIM MEBLOM

Aby przywrócić meblom ich oryginalny blask, można pielęgnować je politurą samochodową lub politurą do tworzyw sztucznych. Pozwala to zamknąć drobne zarysowania i uszkodzenia, dzięki czemu tworzywo dłużej pozostanie czyste.

politura_na_meblach

MYJKA WYSOKOCIŚNIENIOWA DO MEBLI Z TWORZYW SZTUCZNYCH

Meble ogrodowe wykonane z tworzyw sztucznych można również szybko i łatwo czyścić myjką wysokociśnieniową. Czyszczenie myjką wysokociśnieniową jest szczególnie godne polecenia w przypadku mebli ogrodowych z polirattanu, których pleciona struktura utrudnia czyszczenie ręczne.

Właśnie ta pleciona struktura sprawia, że kurz i brud mogą się łatwo gromadzić się w wolnych przestrzeniach. Dzięki wydajnej myjce wysokociśnieniowej STIHL nawet najmniejsze szczeliny można łatwo i skutecznie oczyścić z wszelkich zabrudzeń.

Meble ogrodowe z tworzyw sztucznych można bez obaw czyścić zachowując mniejszą odległość, ok. 50 cm.

Porada STIHL: Przed rozpoczęciem pracy lżejsze meble trzeba zabezpieczyć przed wywróceniem.

myjka_mycie_mebli

CZYSZCZENIE METALOWYCH MEBLI OGRODOWYCH

Dobre wieści dla tych, którzy w swoim ogrodzie mają zestaw mebli wykonanych ze stali, żelaza lub aluminium. Dzięki specjalnemu zabezpieczeniu farbą lub lakierem bezbarwnym metalowe meble ogrodowe są odporne na warunki atmosferyczne i rdzę. Wystarczy je zatem czyścić raz w roku lub zależnie od aktualnych potrzeb.

DOMOWE SPOSOBY

Do usuwania nagromadzonych zanieczyszczeń z mebli wystarczy użyć łagodnego roztworu mydła lub mokrej szmatki. Ważne jest jednak, aby po czyszczeniu dokładnie wysuszyć metal, aby rdza nie miała możliwości „zaatakowania mebli”.

Drobne plamki rdzy można spokojnie usunąć papierem ściernym.

PIELĘGNACJA METALOWYCH MEBLI OGRODOWYCH

Odrobina wosku samochodowego i niekłacząca ściereczka pozwolą zapewnić długowieczność mebli ogrodowych.

CZYSZCZENIE METALOWYCH MEBLI OGRODOWYCH MYJKĄ

Dla zapewnienia idealnej czystości metalowe meble ogrodowe warto co jakiś czas mocno czyścić myjką wysokociśnieniową. Zachowanie niewielkiej odległości 30 centymetrów pozwala dokładnie i skutecznie usunąć wszelkie zabrudzenia.

Sprawdź, czy powierzchnia Twoich mebli nie wykazuje odprysków lakieru lub uszkodzeń farby. Jeżeli takie uszkodzenia faktycznie występują, to należy je pomalować nową warstwą farby, co pozwoli dłużej zachować zarówno piękny wygląd mebli, jak i ich skuteczną ochronę przed rdzą.

CZYSZCZENIE MEBLI OGRODOWYCH ZA POMOCĄ MYJKI WYSOKOCIŚNIENIOWEJ: INSTRUKCJA

Używając myjki wysokociśnieniowej STIHL zyskujesz nie tylko doskonałe efekty i wydajność pracy. Dodatkowo oszczędzasz czas i pieniądze. Nasze myjki zużywają zaledwie ułamek ilości wody, która jest potrzebna do czyszczenia wężem ogrodowym.

Ten przewodnik pokaże Ci, jak skutecznie usuwać zanieczyszczenia z mebli ogrodowych za pomocą myjki wysokociśnieniowej:

mycie_krzesla

KROK 1: USUŃ NAJWIĘKSZE ZABRUDZENIA

Zacznij od usunięcia z mebli ogrodowych największych zanieczyszczeń, takich jak resztki ziemi, kurz i pajęczyny. Strumień wysokociśnieniowy w połączeniu ze szczotką szybko i skutecznie sprosta temu zadaniu.

KROK 2: DODAJ DETERGENT

Dodaj uniwersalny środek czyszczący, z którym bez problemu usuniesz silne zabrudzenia. Środek czyszczący nanieś na meble bez rozcieńczania i pod niskim ciśnieniem. Pozwól, aby chwilę oddziaływał na zabrudzone powierzchnie. Pamiętaj, że piana nie powinna wyschnąć.

KROK 3: DOKŁADNIE SPŁUCZ MEBLE

Po pewnym czasie spłucz wszelkie zabrudzenia i pozostałości piany za pomocą szczotki rotacyjnej. Ruch wirowy usunie nawet najgłębiej osadzone zanieczyszczenia.

Zawsze pracuj od góry do dołu, aby nie zabrudzić powierzchni, które już są czyste.

CZYSZCZENIE MEBLI - PODSUMOWNIE

  • Regularne czyszczenie i konserwacja mebli ogrodowych są niezbędne.
  • Czyść swoje meble ogrodowe przynajmniej raz w roku.
  • Meble drewniane są szczególnie delikatne i trzeba je czyścić oraz olejować przed rozpoczęciem sezonu, w jego trakcie i po zakończeniu.
  • Agresywne środki czyszczące i szorujące szczotki uszkadzają powierzchnię mebli, dlatego nie należy ich stosować do czyszczenia drewna, metalu i tworzyw sztucznych.
  • Myjki wysokociśnieniowej wolno używać do czyszczenia drewnianych mebli ogrodowych wyłącznie zachowując bezpieczną odległość od 70 do 100 centymetrów.
  • Myjka wysokociśnieniowa jest szczególnie skutecznym narzędziem do czyszczenia metalowych mebli ogrodowych oraz tych wykonanych z tworzyw sztucznych.