KLASY OCHRONY ANTYPRZECIĘCIOWEJ: WYSOKI POZIOM BEZPIECZEŃSTWA

Bezpieczna praca pilarką łańcuchową. To możliwe dzięki ochronie antyprzecięciowej. Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz właśnie w tym miejscu.

OCHRONA ANTYPRZECIĘCIOWA: NA WSZELKI WYPADEK

Odzież robocza z funkcją ochrony antyprzecięciowej opiera się zawsze na tej samej podstawowej zasadzie. Chodzi o to, aby bezzwłocznie unieruchomić pilarkę łańcuchową w momencie zetknięcia się piły łańcuchowej z odzieżą antyprzecięciową. W spodniach antyprzecięciowych oraz kurtkach stosuje się w tym celu specjalne, zaawansowane technicznie włókna. Są bardzo długie, cienkie i przede wszystkim bardzo odporne na przecięcie i zerwanie. Wiele warstw takich włókien znajduje się bezpośrednio pod materiałem wierzchnim odzieży antyprzecięciowej. Przy kontakcie z piłą łańcuchową, długie i jednocześnie twarde włókna zostają błyskawicznie wyrwane z odzieży. Owijają się wokół koła napędowego pilarki łańcuchowej i w ułamku sekundy ją unieruchamiają. W obuwiu antyprzecięciowym STIHL stosowane są z kolei specjalne wkładki antyprzecięciowe. Ochrona antyprzecięciowa butów do pracy pilarką łańcuchową chroni całe przodostopie, znajduje się również w języku buta. Płytka znacznie opóźnia rozcięcie materiału w sytuacjach awaryjnych. Ponadto obuwie STIHL z ochroną antyprzecięciową jest wyposażone w stalowe noski, które skutecznie chronią przed przecięciem buta piłą łańcuchową.

KLASY OCHRONY ANTYPRZECIĘCIOWEJ: KRÓTKIE WYJAŚNIENIE

Nie wszystkie środki ochrony antyprzecięciowej są jednakowo odpowiednie dla każdego użytkownika. Dla większej przejrzystości, odzież antyprzecięciową podzielono na różne klasy ochrony antyprzecięciowej. Klasy ochrony antyprzecięciowej od 0 do 3 wskazują maksymalną prędkość, z jaką piła łańcuchowa może zetknąć się z elementem wyposażenia antyprzecięciowego, aby został zachowany efekt ochronny. Objaśnienia dotyczące poszczególnych klas ochrony znajdziesz się na poniższej liście.
KLASA OCHRONY ANTYPRZECIĘCIOWEJ 0

W najniższych klasach ochrony antyprzecięciowej wystarczająca ochrona występuje przy maksymalnej prędkości piły łańcuchowej do 16 m/s.

KLASA OCHRONY ANTYPRZECIĘCIOWEJ 1

Klasa ochrony antyprzecięciowej 1 chroni użytkownika przy prędkości piły łańcuchowej do 20 m/s. Spośród wszystkich klas ochrony antyprzecięciowej to właśnie klasa ochrony antyprzecięciowej 1 oferuje najlepszy kompromis pomiędzy ochroną a swobodą ruchów i jest uznawana za standard przy wykonywaniu prac leśnych, jak również zalecana do zastosowań przydomowych.

KLASY OCHRONY ANTYPRZECIĘCIOWEJ 2 DO 3

Klasy ochrony antyprzecięciowej 2 i 3 oferują ochronę przy prędkości łańcucha odpowiednio do 24 i 28 m/s. Począwszy od klasy ochrony antyprzecięciowej 2, spodnie i kurtki stają się nieco mniej elastyczne – skuteczniejsza ochrona wpływa zatem na ergonomię korzystania z odzieży z ochroną antyprzecięciową. Sprawia to, że wyższe klasy ochrony antyprzecięciowej są bardziej zalecane dla przeszkolonych użytkowników profesjonalnych.

WAŻNE: do wypadków dochodzi najczęściej podczas zatrzymywania ruchu piły łańcuchowej, a więc przy stosunkowo niewielkiej prędkości, dlatego parametry klasy ochrony antyprzecięciowej należy traktować raczej jako wartości orientacyjne. Okoliczności takich jak stopień naostrzenia piły łańcuchowej, jej napięcie lub kąt natarcia nie można naturalnie uwzględnić w znormalizowanych testach stosowanych do określania klas ochrony antyprzecięciowej. Nie wolno zapominać, że żadne środki ochrony indywidualnej nie są w stanie zagwarantować pełnego bezpieczeństwa pracy. Nie zastąpią one również bezpiecznych technik pracy. Dlatego zawsze należy bezwzględnie przestrzegać wskazówek zawartych w instrukcjach obsługi wyposażenia ochronnego i urządzenia mechanicznego oraz krajowych przepisów BHP.

JAKA OCHRONA ANTYPRZECIĘCIOWA DO JAKIEJ PRACY?

Każda z klas ochrony antyprzecięciowej jest przeznaczona do innych zastosowań. Jako podstawową zasadę można przyjąć, że klasa ochrony antyprzecięciowej 1 jest zazwyczaj odpowiednia do pracy w lesie i do prac przydomowych. Wyższe klasy ochrony antyprzecięciowej nadają się szczególnie do stosowania przez przeszkolonych użytkowników profesjonalnych np. służb ratowniczych i straży pożarnej.

ODZIEŻ Z OCHRONĄ ANTYPRZECIĘCIOWĄ

 
 
SPODNIE ANTYPRZECIĘCIOWE

Spodnie ochronne są podstawowym elementem wyposażenia antyprzecięciowego, ponieważ podczas pracy z pilarką łańcuchową to właśnie nogi są najbardziej narażoną częścią ciała. Spodnie antyprzecięciowe są dostępne w różnych wersjach. Wzór A, wzór B czy wzór C definiuje obszar ochrony antyprzecięciowej.

KURTKA Z WKŁADKĄ ANTYPRZECIĘCIOWĄ

STIHL oferuje również kurtki z wkładką antyprzecięciową w strefie barków, klatki piersiowej, brzucha i rąk. Kolejnym elementem ochrony są kurtki z dużymi powierzchniami w kolorach ostrzegawczych. 30-procentowa powierzchnia w ostrzegawczym kolorze pomarańczowym zapewnia lepszą widzialność w warunkach słabej widoczności i pomaga w ten sposób zapobiegać wypadkom. W ofercie STIHL można znaleźć bogaty wybór kurtek roboczych.

BUTY ANTYPRZECIĘCIOWE

Oprócz wkładki antyprzecięciowej wszystkie buty STIHL z ochroną antyprzecięciową są również wyposażone w stalowe noski. W ofercie STIHL znajdziesz nie tylko klasyczne buty do pracy pilarką łańcuchową, ale również specjalne kalosze przeznaczone do pracy pilarką łańcuchową. Klasy ochrony antyprzecięciowej obuwia: wszystkie buty antyprzecięciowe STIHL poddaje się profesjonalnym testom wytrzymałościowym w laboratorium.

  1. Badanie ochrony antyprzecięciowej spełnia wymogi normy dotyczącej ochrony antyprzecięciowej dla obuwia roboczego stosowanego w leśnictwie
  2. Test nosków stalowych. Podnosek musi wytrzymać uderzenie 20-kilogramowego ciężaru spadającego na but z wysokości jednego metra.
  3. Wytrzymałość na zginanie. W laboratorium podeszwy naszych butów zgina się – zgodnie z wymogami normy – 30 000 razy, a w trakcie testów podeszwa nie może się rozerwać na więcej niż 4 mm.
RĘKAWICE ANTYPRZECIĘCIOWE

Każdy, kto pracuje pilarką łańcuchową, potrzebuje również odpowiedniej ochrony antyprzecięciowej dłoni. Do pracy pilarką łańcuchową należy wybierać rękawice z wytrzymałego materiału. Nasze rękawice z wkładką antyprzecięciową zapewniają dodatkową ochronę przed obrażeniami. W ofercie STIHL można znaleźć rękawice antyprzecięciowe klasy 0 i 1. Rękawice antyprzecięciowe STIHL stanowią idealne uzupełnienie dla stosowanych środków ochrony.

  • Spodnie Function Universal

    Spodnie ochronne dla drwala i użytkowników okazjonalnych pielęgnujących drzewa

    Zobacz
  • Kurtka PROTECT MS

    Z ochroną antyprzecięciową i elementami odblaskowymi, zapewniająca widoczność i swobodę ruchów.

    Zobacz
 
Odzież antyprzecięciową STIHL kontrolują renomowane instytuty badawcze, np. SMP lub KWF. Dlatego właśnie w ofercie STIHL można znaleźć odzież antyprzecięciową wyłącznie z niezawodnymi wkładkami antyprzecięciowymi. Odzież i obuwie antyprzecięciowe, które przeszły test ochrony antyprzecięciowej zgodne z wymogami norm z EN 381 lub EN ISO 11393 można rozpoznać po tym symbolu. W tych znormalizowanych testach, piła łańcuchowa uderza ze ściśle zdefiniowaną prędkością we wkładkę antyprzecięciową i może przeciąć wyłącznie samą wkładkę. Warstwa wewnętrzna spodni antyprzecięciowych musi pozostać całkowicie nieuszkodzona.
 

PIELĘGNACJA ODZIEŻY ANTYPRZECIĘCIOWEJ

Nawet zachowane w idealnym stanie środki ochrony antyprzecięciowej są stale narażone na obciążenia i zabrudzenia. Dlatego właśnie należy je czyścić po każdym użyciu. Najlepszym sposobem pielęgnacji odzieży STIHL jest stosowanie się do poniższych zasad:
  1. Prać w pralce w temperaturze do 60OC, wirować do 400 obr./min
  2. Nie wybielać, nie czyścić chemicznie
  3. Wyrobów antyprzecięciowych nie prać wywróconych na lewą stronę
  4. Przed praniem zapiąć rzepy i zamki błyskawiczne
  5. Prać razem z tekstyliami o podobnych kolorach
  6. Stosować detergent do prania tekstyliów kolorowych lub płyn do prania, nie używać płynu do płukania tkanin
  7. Po praniu suszyć na powietrzu
  8. Prasowanie w niskiej temperaturze poprawia impregnację materiału wierzchniego
  9. Czystą odzież przechowywać w suchym i ciemnym miejscu

Obuwie antyprzecięciowe wymaga oczywiście również specjalnej pielęgnacji, aby zachować swoją trwałość:

  1. Czyścić po stwierdzeniu każdego widocznego zabrudzenia
  2. Uporczywe zabrudzenia zmywać wodą lub łagodnym roztworem mydła
  3. Nie suszyć w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji grzewczej
  4. Nie suszyć na słońcu
  5. Przechowywać w suchych pomieszczeniach

W przypadku skórzanych butów antyprzecięciowych należy przestrzegać następujących zasad:

  1. Przed pierwszym użyciem zaimpregnować buty pastą do obuwia lub tłuszczem do konserwacji skór
  2. Pierwsze użycie powinno się odbywać w warunkach suchych – kurz uszczelnia pory i szwy obuwia
  3. Zalecamy regularne, ale nie nadmierne stosowanie produktów do pielęgnacji

 

PODSUMOWANIE: KLASY OCHRONY ANTYPRZECIĘCIOWEJ

  • Występują 4 klasy ochrony antyprzecięciowej: od 0 do 3
  • Każda klasa ochrony antyprzecięciowej oferuje inny poziom ochrony
  • Klasa ochrony antyprzecięciowej 1 jest standardową klasą ochrony antyprzecięciowej
  • STIHL oferuje szeroką gamę odzieży antyprzecięciowej
  • Podczas pracy zawsze stosować środki ochrony indywidualnej zgodne z odpowiednią instrukcją obsługi – przestrzegać tabeli rozmiarów