Twój trawnik wymaga szczególnej pielęgnacji jesienią, aby przetrwać najzimniejsze miesiące. Przekazujemy najważniejsze informacje potrzebne do pielęgnacji trawy jesienią.
30.08.2024
Twój trawnik jest już w naturalny sposób przygotowany na przetrwanie zimy. Jednak stosując odpowiednią jesienną pielęgnację możesz uniknąć zaskoczenia większymi lub mniejszymi uszkodzeniami, gdy ponownie nadejdzie wiosna. Najważniejszą rzeczą do zrobienia jest prawidłowe oczyszczenie trawnika przed nadejściem zimy.
Pierwszym krokiem do przygotowania trawnika w trakcie jesieni jest usunięcie wszelkich resztek liści i gałązek. Zapobiega to rozwojowi pleśni i grzybów w okresie zimowym, które mogą rozwijać się w wilgotnych warunkach – jeśli trawnik zostanie zbyt szczelnie przykryty jesienią, tlen nie będzie mógł krążyć, co czyni go podatnym na szkodniki i choroby.
Wskazówka dotycząca pielęgnacji trawnika jesienią: Jeśli nie chcesz ręcznie grabić liści, możesz skorzystać z kosiarki – najpierw zamontuj w niej kosz na trawę, a następnie ustaw ją na wysoki stopień koszenia i przejedź po opadłych liściach . Najłatwiej je zebrać, gdy nie leżą zbyt gęsto na ziemi i są suche. Liście z ogrodu należy usunąć najpóźniej do połowy listopada – a najlepiej wtedy, gdy świeci słońce.
Jedną ze wskazówek dotyczących pielęgnacji trawnika na jesień jest to, że trawę należy przyciąć krótko podczas ostatniego koszenia w roku. Ma to na celu zapobiegnięcie zmiażdżeniu roślin pod ciężarem opadów śniegu, a także zmniejsza ryzyko zaatakowania przez grzyby. Zalecamy użycie do tego kosiarki wyposażonej w kosz na trawę, ponieważ dzięki temu usuwanie resztek po skoszeniu będzie mniej uciążliwe – ważne, aby starannie posprzątać skoszoną trawę, ponieważ nie będzie można jej tak łatwo usunąć z ziemi, gdy spadnie temperatura. Mogą w ten sposób powstać zabrudzenia na powierzchni trawnika.
Kiedy kosić pod koniec sezonu:
Przytnij trawnik do zwykłej wysokości – około 5 cm. Dzięki temu trawa jest chroniona i nie zostanie zmiażdżona przez śnieg. Wyjątkiem są zacienione obszary trawnika, które przed nadejściem zimy najlepiej przyciąć do 9 cm.
Twój jesienny harmonogram pielęgnacji ogrodu powinien uwzględniać także czas na przygotowanie kosiarki na zimę. Opróżnij zbiornik paliwa, sprawdź poziom oleju i dokładnie wyczyść wszystkie części maszyny. Naostrz ostrze tnące i przechowuj kosiarkę w suchym miejscu, aż nadejdzie czas ponownego uruchomienia.
Koszenie trawnika warto zaplanować przed pierwszymi przymrozkami, jednak uważaj, aby nie zrobić tego za wcześnie, gdyż kilka dni ładnej pogody pobudzi do bujnego wzrostu. Idealny jest suchy dzień w okresie od końca października do połowy listopada. Im bardziej suchy trawnik, tym łatwiej będzie wykonać ten ostatni krok.
Gdy noce stają się coraz chłodniejsze, a dni krótsze, nie warto włączać wertykulacji do harmonogramu pielęgnacji trawnika. Jeśli chcesz zaradzić problemowi mchów, lepiej poczekać na łagodne temperatury przyszłej wiosny: idealny czas na wertykulację trawnika to okres od kwietnia do maja lub od końca sierpnia do września, w zależności od warunków pogodowych. Idealne, gdy gleba jest ciepła, a temperatura powietrza wynosi powyżej 10°C.
Nawożenie jest istotną częścią pielęgnacji trawnika, a nawożenie jesienne odgrywa szczególną rolę w pielęgnacji trawnika, ponieważ końcowe nawożenie zapewnia trawnikowi dawkę składników odżywczych, która pomaga mu przetrwać zimę. Jednak konwencjonalny nawóz do trawników jest zbyt bogaty w azot, aby można go było stosować do jesiennej pielęgnacji trawnika: azot sprzyja wzrostowi, co czyni trawę szczególnie wrażliwą na zimno. Zamiast tego należy zastosować specjalny nawóz jesienny bogaty w potas. Potas sprawia, że trawnik jest bardziej odporny na mróz i lepiej znosi ciemniejsze miesiące. Dzięki temu w przyszłym roku będziesz mógł cieszyć się wspaniałym, zielonym trawnikiem.
Jeśli wykonałeś ostatnie koszenie w tym roku i nadal czujesz się pełen energii, kontynuuj jesienną pielęgnację trawnika, bo to doskonały czas na jego nawożenie. Rozsiewacz nawozów ułatwia pracę i zapewnia równomierne rozprowadzenie składników odżywczych po całym trawniku.
Z reguły nawóz jesienny do trawników należy stosować przed pierwszymi przymrozkami i po koszeniu pod koniec sezonu. Gdy tylko temperatury będą stale chłodniejsze – od połowy października do początku listopada – nadszedł czas, aby przygotować trawnik do odpoczynku za pomocą specjalnie opracowanego nawozu jesiennego. Procesy metaboliczne trawnika w naturalny sposób zatrzymują się w przedziale od 10°C do 5°C, dlatego należy sprawdzić temperaturę z poprzedniego roku, aby wybrać najlepszy moment: jeśli od połowy listopada temperatura utrzymywała się stale poniżej 10°C do 5°C, należy rozpocząć nawożenie od początku października.
Do jesiennej pielęgnacji trawnika wybierz specjalne nawozy, które przygotują trawnik na niskie temperatury, mróz i wilgotne powietrze występujące w najzimniejszych miesiącach. Potas jest ważnym składnikiem mieszanki nawozów, ponieważ pomaga trawnikowi przeciwstawić się mrozowi i chorobom. Potas zawarty w nawozie przedostaje się do płynu komórkowego i obniża temperaturę zamarzania komórek trawy, zwiększając odporność rośliny na mróz. Potas korzystnie wpływa także na procesy metaboliczne trawy.
Jesień to także idealny czas na wysiew nasion nowej trawy; wykorzystaj ostatnie kilka ciepłych tygodni, aby trawnik miał szansę się zregenerować. Najpierw zapewnij mu dodatkową opiekę, obficie podlewając spalone i uszkodzone miejsca, aby spłukać nagromadzoną sól. Możesz poluzować ziemię lub położyć trochę świeżej gleby, a następnie posypać nasionami obszary dotknięte uszkodzeniami. Na koniec przykryj wszystko ziemią doniczkową i obficie podlewaj trawnik, aż nasiona wykiełkują.
Idealnym rozwiązaniem jest włączenie siewu traw do wrześniowych czynności związanych z pielęgnacją trawnika, ponieważ gleba jest jeszcze ciepła i zwykle pada wystarczająca ilość deszczu. Jeśli nasiona zostaną wysiane zbyt późno, istnieje ryzyko, że delikatne, młode pędy padną ofiarą mrozu.