Pielęgnacja trawnika zimą

Twój trawnik zasadniczo przesypia najzimniejsze miesiące, ale jeśli chcesz, żeby wiosną wyglądał idealnie, nie zapomnij o drobnej pielęgnacji trawnika zimą.

Ogród z drzewami i krzewami pokrytymi śniegiem

Pozwól twojemu trawnikowi odpocząć przez zimę

W miesiącach zimowych Twój ogród odpoczywa, co stanowi ważną część jego naturalnego cyklu. Trawa zareaguje na spadek temperatury i przestanie rosnąć wraz ze spadkiem poziomu oświetlenia. Ponieważ rośliny oszczędzają energię, pielęgnacja trawnika i ogrodu również wymaga od Ciebie mniej wysiłku. Należy jednak pamiętać, że trawnik w czasie odpoczynku również nie jest w stanie obronić się przed naprężeniami i uszkodzeniami. Dlatego najważniejszym elementem zimowej pielęgnacji trawnika jest zapewnienie mu odpoczynku: unikaj chodzenia po trawie w środku zimy, aby zapobiec uszkodzeniom, które ujawnią się wraz z ponownym rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

Aby przygotować się do zimowej przerwy, pamiętaj o zakończeniu zwykłych czynności związanych z aktywną pielęgnacją trawnika najpóźniej do pierwszych przymrozków – zwykle jest to koniec października. Oznacza to zbieranie liści, wertykulację trawnika (w razie potrzeby), ostatnie koszenie i stosowanie zimowego nawozu o powolnym uwalnianiu.

Zimowa pielęgnacja trawnika: koszenie Kiedy nadejdą pierwsze przymrozki w sezonie, czas koszenia trawnika dobiega końca. Trawa nie powinna być zbyt krótka przed zimą: po ostatnim koszeniu w roku powinna mieć od 4 do 5 cm długości. Twój trawnik potrzebuje odpoczynku w najzimniejszych miesiącach, dlatego w miarę możliwości unikaj chodzenia po nim – każdy krok niszczy delikatną trawę.

Zbliżenie na źdźbła trawy z kryształkami lodu i śniegu

Zimowa pielęgnacja trawnika: mróz i śnieg

Powodem, dla którego Twój trawnik jest tak wrażliwy na zimowe uszkodzenia, jest to, że trawa składa się w 80% z wody, a gdy ta woda zamienia się w lód, źdźbła nie mogą się już pochylać ani wyginać – zamiast tego mogą pęknąć. A ponieważ trawa jest w stanie uśpienia, nie może się zregenerować ani naprawić uszkodzeń, co ma konsekwencje widoczne zaraz po zakończeniu zimy: zobaczysz żółtawo-brązowe ślady stóp i duże brązowe obszary zaatakowane przez choroby grzybowe, takie jak pleśń śniegowa i gnicie.

Kiedy na trawniku widać szron, oznacza to, że trawa znajduje się w szczególnie delikatnej fazie i należy bardzo uważać, aby po niej nie chodzić. Zimą natomiast śnieg może pełnić funkcję ochronną dla trawnika, gdyż jego warstwa izoluje przed mrozem i lodowatym wiatrem. Niezależnie od tego, jak długo utrzymuje się śnieg, należy uważać, aby go nie poruszyć ani nie chodzić po nim.

Pielęgnacja trawnika zimą w zależności od jego rodzaju

W sprzedaży dostępne są różne gatunki traw. Mają one również różne potrzeby pielęgnacyjne, dlatego aby mieć pewność, że trawnik będzie wyglądał pięknie przez cały rok i nie będzie narażony na niepotrzebne obciążenia, warto od samego początku zastanowić się, jaki rodzaj trawnika będzie odpowiadał naszym potrzebom. Trzymanie małych dzieci z dala od zaśnieżonego ogrodu jest prawie niemożliwe, dlatego na przykład trawnik rodzinny powinien być wyposażony w odporną trawę.

Bezpieczne przechodzenie przez trawnik ozdobny

Trawnik może być ozdobą ogrodu wiosną, pod warunkiem, że zadbasz o niego zimą. Jeżeli w czasie zimowej przerwy musisz przejść przez trawnik, dobrze jest ułożyć na początku sezonu dekoracyjną ścieżkę. Będzie ona fantastycznie wyglądać, a także pomoże ochronić trawnik i utrzymać suchość butów podczas opadów śniegu i deszczu.

Pielęgnacja trawnika po zakończeniu zimy

Harmonogram pielęgnacji trawnika powinien rozpocząć się na nowo, gdy tylko miną przymrozki. Zalecamy stosowanie nawozu azotowego do trawnika w celu stymulacji wzrostu. Pamiętaj, że im większym obciążeniom trawnik podlega zimą, tym więcej składników odżywczych będzie potrzebował na początku sezonu wegetacyjnego.

Naprawa zimowych uszkodzeń trawnika

Jeśli zima była wyjątkowo ostra, Twój trawnik może wymagać specjalnego traktowania na koniec chłodnego sezonu i dodatkowej pielęgnacji, gdy tylko stopi się ostatni śnieg.

  • Użyj grabi, aby oczyścić trawnik i usunąć wszelkie liście i gałęzie.
  • Koś trawnik, gdy ziemia jest sucha.
  • Jeśli widzisz martwe lub chore fragmenty trawnika, zalecamy jego wertykulację.
  • Jako ostatni krok pielęgnacji trawnika zastosuj specjalnie opracowany wiosenny nawóz do trawnika.

Kiedy należy kosić pierwszy raz po zimie? Zależy to od wysokości trawy, ale należy poczekać, aż temperatura ustabilizuje się na poziomie około 7–10°C. Prawdopodobnie będzie to okres od połowy marca do początku kwietnia.

Podsumowanie: pielęgnacja trawnika zimą

  • Pierwsze przymrozki tej zimy już za Tobą? W takim razie nie koś więcej trawnika
  • Uważaj, aby zimą nie stąpać po trawie – rozważ skorzystanie z podestów
  • Nie odśnieżaj trawnika, ponieważ pomaga to chronić trawę
  • Gdy tylko śnieg stopnieje, możesz ponownie rozpocząć pielęgnację trawnika