Jak wertykulować trawnik

Wertykulacja trawnika poprawia kondycję trawnika, odświeżając go. Nasz poradnik wyjaśnia, kiedy najlepiej to zrobić i jak to działa.

 Mężczyzna wertykuluje zielony trawnik wertykulatorem STIHL RLA 240

Dlaczego warto wertykulować trawnik?

Wertykulacja to tak zwane napowietrzanie trawnika. Słowo pochodzi od angielskiego zwrotu ,,vertical cut“ i oznacza cięcie pionowe lub nakłuwanie gleby i darni za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu ziemia staje się spulchniona i wolna od mchu i chwastów. W przeciwnym razie utworzą one na trawniku warstwę filcu, która go stłumi.

Wertykulatory mają obracające się podwójne noże, które wbijają się na kilka do kilkunastu milimetrów w glebę i usuwają mech, sfilcowaną trawę oraz chwasty. Dzięki temu do podłoża dociera więcej powietrza, a korzenie są lepiej zasilane w wodę i substancje odżywcze.

Jak działa wertykulacja?

Aby wertykulować trawnik, należy użyć specjalnego sprzętu, który nacina trawnik pionowo i płytko wcina się w wierzchnią warstwę ziemi. Podobny efekt można uzyskać używając samych grabi, jednak jest to żmudna praca. Polecamy narzędzia wertykulujące z obrotowymi ostrzami, które wnikają w glebę na głębokość kilku milimetrów w celu usunięcia mchu, sfilcowanej trawy i chwastów. Proces ten może na początku spowodować niewielki bałagan w trawie, ale na dłuższą metę odmładza trawnik, ułatwiając dotarcie powietrza, wody i mikroelementów do korzeni.

Mężczyzna wertykuluje zielony trawnik wertykulatorem STIHL RL 540

Najlepszy czas na wertykulację

Świeżo ułożony trawnik zwykle potrzebuje trzech lat, aby wystarczająco urosnąć i stać się odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Zbyt wczesna wertykulacja może uszkodzić jeszcze młode korzenie traw. Jeśli powierzchnia trawnika stała się wyjątkowo gęsta, można go spulchnić już w 2 roku od położenia. Kwiecień i maj to najlepsze miesiące, ponieważ trawnik silnie rośnie; ale wertykulację można wykonywać od marca do maja oraz we wrześniu, w zależności od pogody. Najlepiej wertykulować trawnik dwa razy w roku, ale nie wtedy, gdy ziemia jest zimna – temperatura powinna wynosić 10°C lub więcej. Podobnie, jeśli pogoda zrobi się zbyt gorąca, najlepiej odłożyć wertykulację, aby zapobiec wysychaniu trawnik

Wertykulacja wiosną

Najlepszym czasem na wertykulację jest wiosna. Gdy tylko temperatura stale przekracza dziesięć stopni Celsjusza, a trawa już bujnie rośnie i została skoszona 3-4 razy możemy zacząć myśleć o wertykulacji. Zaczynamy od dokładnej pielęgnacji gleby, a kończymy pierwszym nawożeniem w sezonie, aby przygotować zieleń na nowy sezon ogrodniczy. Ponieważ gleba bardzo szybko regeneruje się późną wiosną, miesiące kwiecień i maj są idealne, żeby zadbać o piękny trawnik.

Kiedy po raz pierwszy wertykulować trawnik? Zwykle upływają trzy lata, zanim świeżo ułożony trawnik osiągnie wystarczający wzrost i odporność na wertykulację – prędzej czy później istnieje ryzyko uszkodzenia młodych korzeni traw. Tylko wtedy gdy Twój nowy trawnik urósł szczególnie gęsto, wertykulację można zrobić już w drugim roku.

 Osoba grabi trawę ze spulchnionego trawnika, w tle wertykulator STIHL RL 540

Wertykulacja jesienią

Chociaż wertykulacja i napowietrzanie trawnika pomaga w zwalczaniu uporczywych chwastów i zbitych mchów, powoduje to również duże obciążenie gleby, dlatego też wertykulację trawnika późnym latem należy z pewnością przeprowadzić delikatniej. Twój trawnik potrzebuje szansy na dobrą regenerację, aby mógł z nową siłą wejść w zimowy sen.

Kiedy nie wertykulować?

 • Unikaj wertykulacji trawnika w środku lata lub gdy jest bardzo gorąco.
 • Jeśli pada deszcz lub gleba jest bardzo wilgotna, poczekaj, aż warunki się zmienią, zanim zaczniesz wertykulować – podmokła, ciężka gleba nie jest łatwa w pielęgnacji i nie będzie napowietrzona tak, jak tego chcesz.

Jak często wertykulować trawnik? Trawnik, który nie jest pokryty sfilcowaną trawą, nie musi być regularnie wertukulowany. Natomiast omszałe i sfilcowane trawniki wymagają tego zabiegu raz lub dwa razy do roku (w zależności od potrzeby).

Powietrze i światło a piękna zieleń

Zbliżenie zielonej trawy w słońcu

Wertykulatory STIHL

Mech, chwasty zadomowiły się na Twoim trawniku? Nadszedł czas, aby podjąć działania. Wydajne wertykulatory firmy STIHL to podstawowe narzędzia do pielęgnacji trawnika, które pozwalają uzyskać zdrową, zieloną trawę. Nacinają ziemię, usuwając martwą materię, która hamuje żywotność trawy, dostarczając trawie więcej światła i składników odżywczych za jednym razem – przepis na silny i trwały wzrost. Dzięki wertykulatorom do trawy STIHL możesz odmłodzić swój trawnik i stworzyć podwaliny pod własną oazę spokoju.

Narzędzia do wertykulacji

W zamian za regularną pielęgnację i usuwanie mchów, chwastów Twój trawnik odwdzięczy Ci się pięknym zielonym kolorem. Pozwól, aby jeden z naszych wertykulatorów elektrycznych lub spalinowych ułatwił Ci zadanie. Jeśli chcesz włożyć w to dodatkową pracę, dostępne są również narzędzia ręczne..

Jak działa wertykulator?

Wertykulatory posiadają obrotowe ostrza, które wnikają w trawnik i kilka milimetrów w głąb ziemi, napowietrzając glebę podczas jej przechodzenia i ułatwiając usuwanie chwastów i wdzierających się korzeni. 

Wybór odpowiedniego wertykulatora

Ręcznym wertykulatorem możesz wertykulować małe obszary trawnika, ale jeśli potrzebujesz wertykulować większe obszary, zalecamy zaopatrzenie się w dodatkową moc: elektryczny, akumulatorowy STIHL RLA 240  lub spalinowy wertykulator STIHL ułatwi usuwanie filcu i odżywienie gleby . Wertykulator elektryczny STIHL RLE 540 i wertykulator spalinowy STIHL RL 540 są wyposażone w siedem stałych podwójnych noży, których można używać w sześciu ustawieniach wysokości, pozwalających na regulację głębokości wnikania noży w podłoże, dzięki czemu możemy kontrolować ustawienie wertykulatora względem podłoża.

Wertykulator elektryczny czy spalinowy a może akumulatorowy? Modele elektryczne są idealne do terenów zieleni w pobliżu domów z łatwo dostępnym przyłączem elektrycznym. Alternatywnie dostępny jest wydajny wertykulator STIHL z silnikiem spalinowym. Natomiast wertykulator akumulatorowy łączy te cechy: jest cichy, lekki oraz kompaktowy i nie wymagający gniazdka elektrycznego podczas pracy oraz obsługi eksploatacyjnej jak w przypadku urządzeń spalinowych.

Zalety wertykulatora niezależnie od rodzaju napędu

 • Oszczędza czas i energię: nawet jeśli masz ciężką glinę, bardzo suchą glebę lub duży obszar trawy, te narzędzia pomogą Ci szybko i skutecznie uporać się z pracochłonnym zadaniem
 • Stała głębokość robocza: precyzyjnie regulowane ostrza zapewniają równomierne, gładkie i delikatne wertykulowanie trawnika
 • Szybko i skutecznie: niezależnie od tego, czy używasz wertykulatora elektrycznego, akumulatorowego czy spalinowego, każdy trawnik można z łatwością napowietrzyć w jednym przejeździe.
Zbliżenie na wertykulator akumulatorowy do trawnika STIHL RLA 240

Jak wertykulować trawnik

Urządzenia wertykulujące wyposażone są w ostre noże. Przed rozpoczęciem właściwej pracy należy upewnić się, że wertykulator jest ustawiony poprawnie, aby darń nie została zbyt głęboko nacięta.

Ustawienie prawidłowej głębokości wertykulacji

Prawidłowa głębokość robocza wertykulatora w dużej mierze zależy od wieku trawnika i ilości sfilcowanej trawy. Noże nie powinny drapać ziemi, a jedynie delikatnie dotykać darni. Dlatego należy ustawić ostrza tak, aby wnikały w darń na głębokość maksymalnie dwóch do trzech milimetrów. Warto sprawdzić głębokość na krótkim odcinku trawnika i wyregulować urządzenie, jeśli to konieczne. Zarośnięty trawnik może potrzebować wertykulacji do 4 cm głębokości.

Wertykulacja: krok po kroku

 • Przed wertykulacją skoś trawę do wysokości około 2 do 3 centymetrów.
 • Ustaw wertykulator na odpowiednią głębokość.
 • Nie wertykuluj ziemi zbyt głęboko za pierwszym razem.
 • Przejedź po całej długości trawnika.
 • Następnie przejedź trawnik w poprzek.
 • Poruszaj się szybko i równomiernie po trawniku bez zatrzymywania się, aby darń nie została uszkodzona.
 • Uważaj, aby nie najechać na większe kamienie.
 • Jeśli urządzenie nie ma kosza na trawę, usuń sfilcowaną trawę za pomocą grabi..

Po wertykulacji

Po wertykulacji warto zastosować dobry nawóz i dosiać trawę. Nawet jeśli krótko po spulchnieniu Twój trawnik nie wygląda najlepiej, niedługo odwdzięczy Ci się soczystą zielenią. Dobrą wskazówką dotyczącą pielęgnacji trawnika jest nałożenie na trawnik piasku lub drobnego kompostu i nawozu po jego wertykulacji. Dosiew jest konieczny tylko w przypadku większych, gołych płatów trawnika.

 Zadbany trawnik z dojrzałymi drzewami i krzewami, ze stołem i krzesłem z przodu oraz małą altanką ogrodową w oddali.

Podsumowanie: jak wertykulować trawnik

 • Wertykulacja usuwa zmatowioną filc i mech, co poprawia napowietrzanie i nawadnianie trawników
 • Ziemię należy naciąć, ale niezbyt głęboko
 • Najlepszy czas na wertykulację to wiosna
 • Wertykulację przeprowadzaj raz lub dwa razy w roku, w zależności od nagromadzenia filcu
 • Wertykuluj młode trawniki najwcześniej po dwóch latach, choć zwykle zaleca się po trzech latach
 • Mechaniczne urządzenia wertykulujące są wydajne i wymagają mniejszego wysiłku fizycznego
 • Ostrza nie powinny wnikać w glebę więcej niż trzy do czterech milimetrów
 • Skoś trawnik przed wertykulacją
 • Pracuj wertykulatorem wzdłuż, a następnie w poprzek trawnika
 • Po wertykulacji należy nawozić i posypywać trawnik piaskiem lub kompostem.