Ładowanie akumulatorów litowo-jonowych

Tutaj dowiesz się, jak prawidłowo ładować akumulatory litowo-jonowe i na co należy zwrócić uwagę.

Akumulator i rękawice leżące na blacie roboczym

Przegląd: ładowanie akumulatorów litowo-jonowych

  • Przed pierwszym użyciem należy naładować akumulatory litowo-jonowe STIHL do poziomu 80-100%

  • Technologie bezpieczeństwa zapobiegają przegrzaniu akumulatorów litowo-jonowych

  • Bezproblemowe ładowanie w nocy

  • Chronić akumulatory litowo-jonowe przed wilgocią, wysoką temperaturą i zimnem.

Na co należy zwrócić uwagę podczas ładowania akumulatorów litowo-jonowych

Założenie, że akumulatory muszą być w pełni naładowane po zakupie, nie ma już zastosowania do nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych. Aby zapewnić długą żywotność akumulatorów, należy jednak pamiętać o kilku kwestiach.

1. Przestrzegać optymalnych temperatur ładowania akumulatorów litowo-jonowych

Akumulatory STIHL można bez problemu ładować w temperaturach w zakresie od +5 do +40 stopni Celsjusza. Możliwe jest przechowywanie w zakresie od -20 do +50 stopni, jednak z ograniczeniem funkcjonalności w przypadku wartości granicznych.

Dodatkowe bezpieczeństwo zapewniają ładowarki STIHL: Jeśli po dłuższej pracy akumulator jest zbyt gorący, proces ładowania rozpocznie się dopiero po osiągnięciu określonej temperatury. 

 2. Unikać ekstremalnych temperatur w przypadku akumulatorów litowo-jonowych

Aby oszczędzać akumulatory litowo-jonowe i prawidłowo je ładować, nie wolno ich kłaść na grzejnikach. Zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury mogą być szkodliwe dla akumulatorów, dlatego też należy zawsze przestrzegać dopuszczalnego zakresu temperatur.

Akumulatory należy ładować w normalnej temperaturze pokojowej lub przy umiarkowanych temperaturach na zewnątrz.

3. Brak konieczności długiego ładowania akumulatorów litowo-jonowych

Nowoczesne akumulatory litowo-jonowe wymagają naładowania do 80% tylko przed pierwszym użyciem – w zależności od akumulatora trwa to od pół do czterech i pół godziny.

Akumulator litowo-jonowy STIHL AK 30 podczas ładowania w stacji ładowania
Dzięki stacji ładowania akumulator litowo-jonowy STIHL AK 30 można szybko naładować.

Czy temperatura akumulatora wpływa na dostarczaną ilość energii?

Jednym z mitów jest to, że podczas ładowania akumulator powinien być umieszczony na grzejniku. Według tej teorii aktywność elektryczna powinna wzrosnąć w wyniku działania ciepła, co chroni akumulator podczas ładowania i wydłuża jego żywotność. Całkowicie rozładowany akumulator może zostać reaktywowany na krótki czas poprzez jego podgrzanie, ponieważ tylko ciepły akumulator może uzyskać dostęp do wszystkich swoich rezerw energii. Dzisiaj wiadomo nie tylko, że teoria ta jest błędna, ale również, że takie postępowanie powoduje uszkodzenia akumulatora.

Podczas ładowania i rozładowywania jony przemieszczają się z jednej elektrody do drugiej – w zależności od kierunku przepływu prądu. Zbyt mocne nagrzanie się akumulatora powoduje szybszy rozpad cząsteczek i skrócenie żywotności materiału. Jeśli akumulator zostanie mocno przegrzany, w najgorszym przypadku mogą powstać łatwopalne gazy. Akumulator jest wtedy niezdatny do użytku. Ogólnie zalecamy, aby zawsze zwracać uwagę na dopuszczalny zakres temperatury akumulatora.

Warto wiedzieć

Wszystkie akumulatory STIHL są fabrycznie dostarczane do sklepów specjalistycznych z poziomem naładowania wynoszącym 30 procent. Nawet jeśli akumulator STIHL był przez dłuższy czas przechowywany w sklepach specjalistycznych, jest on skutecznie chroniony przed samowyładowaniem. 

Jak niebezpieczne jest zbyt długie ładowanie akumulatora?

To, że akumulator nagrzewa się podczas ładowania, jest zupełnie normalne i nie stanowi powodu do zmartwień. Wysokiej jakości akumulatory STIHL są zabezpieczone przed przegrzaniem i z zasady bezpieczne. Gdy akumulator zostanie w pełni naładowany, proces ładowania jest automatycznie przerywany, dzięki czemu nie ma obaw, że akumulator będzie ładowany zbyt długo. W przypadku imitacji i replik istnieje większy potencjał zagrożenia. Akumulatory mogą pęknąć w wyniku nadmiernego wzrostu temperatury.

Jeżeli akumulator wielokrotnie przekracza dopuszczalny zakres temperatur, dochodzi do samowzmacniającej się reakcji chemicznej, tzw. „ucieczki termicznej” (thermal runaway). Ciepło powstające w akumulatorze samoistnie się rozprzestrzenia, powodując stopienie się rdzenia akumulatora. 

Faktem jest, że zagrożenie pożarowe związane z akumulatorami jest nadal kwestią, która niepokoi wielu użytkowników. Jednak dzięki nowoczesnym akumulatorom STIHL jesteś bezpieczny.

Skrzynka akumulatorowa STIHL z akumulatorem litowo-jonowym AP 300 i urządzeniem do ładowania
Skrzynka akumulatorowa STIHL z akumulatorem litowo-jonowym AP 300

Jakie zalety mają produkty z akumulatorami litowo-jonowymi STIHL?

Wysokiej jakości produkty akumulatorowe STIHL mają wiele zalet, w tym niskie ryzyko pożaru w przypadku akumulatorów litowo-jonowych, optymalną ochronę przed głębokim rozładowaniem oraz monitorowanie temperatury za pomocą wydajnego systemu zarządzania akumulatorem. 

Najwyższe standardy bezpieczeństwa w przypadku akumulatorów litowo-jonowych STIHL

Aby przeciwdziałać przeładowaniu i nadmiernemu nagrzewaniu się akumulatorów STIHL, montowane są w nich wyłącznie ogniwa litowo-jonowe spełniające najwyższe standardy bezpieczeństwa.
Zarówno akumulatory, jak i ładowarki STIHL są wyposażone w mechanizmy zabezpieczające, które zapobiegają przeładowaniu i silnemu nagrzewaniu się akumulatora.

Monitorowanie temperatury przez system zarządzania akumulatorem 

W ten sposób każde ogniwo zamontowane w akumulatorze jest monitorowane przez system zarządzania akumulatorem. Wbudowany czujnik mierzy temperaturę w najcieplejszym miejscu wewnątrz akumulatora – jeśli temperatura jest zbyt wysoka, ładowanie zostaje przerwane. 

Niskie ryzyko pożaru w przypadku akumulatorów litowo-jonowych

W przypadku nowoczesnych akumulatorów litowo-jonowych ryzyko pożaru jest bardzo niskie. Zapewnia to między innymi wbudowany system zarządzania akumulatorem. Zapobiega on przeładowaniu i związanemu z tym silnemu nagrzewaniu się.

Optymalna ochrona przed głębokim rozładowaniem

Gdy akumulatory litowo-jonowe nie są używane przez dłuższy czas elektronika automatycznie przechodzi w stan spoczynku. Chroni to przed szkodliwym głębokim rozładowaniem.

Niewielki spadek pojemności

STIHL we wszystkich produktach akumulatorowych wykorzystuje nowoczesne ogniwa litowo-jonowe, które nie muszą być całkowicie naładowane przed pierwszym użyciem i są gotowe do użycia już w ciągu kilku godzin. Powód: samoczynne rozładowanie akumulatorów STIHL jest znikome – dochodzi jedynie do utraty pojemności wynoszącej od jednego do trzech procent rocznie.

Brak efektu pamięci

W przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie występuje efekt pamięci. Efekt pamięci oznacza utratę pojemności akumulatorów niklowo-kadmowych (NiCd) na skutek częściowego rozładowania. Akumulator zapamiętuje przy tym zużycie energii i z czasem zamiast pojemności pierwotnej udostępnia tylko wcześniej wykorzystywaną pojemność. 

Gdy akumulator się nagrzewa

Zabezpieczenia elektryczne w akumulatorze, ładowarce i urządzeniu zapobiegają przegrzaniu i automatycznie wyłączają funkcje w krytycznych punktach. W mało prawdopodobnym przypadku przegrzania wszystkie ogniwa akumulatora są umieszczone w wytrzymałej i ognioodpornej obudowie.

Wskazówki dotyczące przechowywania akumulatorów litowo-jonowych

Aby optymalnie przechowywać nasze akumulatory litowo-jonowe, zalecamy temperaturę otoczenia około 20 stopni. Zasadniczo akumulatory można przechowywać w temperaturze od -20 do +50 stopni, jednak w strefach marginalnych może dojść do utraty funkcjonalności i żywotności. Dlatego zalecamy prawidłowe przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych.

Pełna moc z ładowarkami STIHL

Ładowarki, takie jak szybka ładowarka AL 301, aktywnie wspomagają chłodzenie akumulatora za pomocą zintegrowanego układu chłodzenia powietrzem. Poznaj nasze ładowarki akumulatorowe:

Wskaźnik ładowania na akumulatorze STIHL

Cztery diody LED na akumulatorze wskazują poziom naładowania, ale mogą też informować o usterkach urządzenia lub akumulatora. W tym celu wystarczy nacisnąć przycisk na akumulatorze. Diody LED świecą się na zielono przez około 5 sekund, a następnie wskazują poziom naładowania. Jeśli miga tylko jedna dioda LED, oznacza to niski poziom naładowania.

Jeśli akumulator jest włożony do ładowarki, zielone diody LED również wskazują poziom naładowania (nie świeci się żadna dioda LED, ładowanie jest zakończone). Jeśli zamiast tego diody LED świecą się lub migają na czerwono, oznacza to usterkę:

Wskaźnik LED
Znaczenie

Należy naładować akumulator.

Akumulator jest naładowany w 20-40%.
Akumulator jest naładowany w 40-60%. 
Akumulator jest naładowany w 60-80%. 
Akumulator jest naładowany w 80-100%.
Akumulator jest zbyt ciepły lub zimny.
Urządzenie jest zbyt gorące.
Urządzenie jest uszkodzone.
Akumulator jest uszkodzony.

Wskaźnik LED akumulatora informuje o stanie naładowania lub o usterkach.

Więcej o mocy akumulatorów STIHL

Aby dowiedzieć się więcej na temat działania akumulatora litowo-jonowego oraz sposobu, w jaki STIHL obsługuje te funkcje, np. dzięki inteligentnym systemom, zapoznaj się z artykułem podstawowa wiedza o akumulatorach.

Najczęściej zadawane pytania

Przegląd informacji o akumulatorach STIHL i akcesoriach do akumulatorów