Prawidłowe przechowywanie akumulatorów

Prawidłowa obsługa akumulatora ma kluczowe znaczenie dla jego długiej żywotności. Dotyczy to zarówno eksploatacji, jak i przechowywania.

Przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych w skrzynce na półce
Ładowanie akumulatorów litowo-jonowych STIHL

Czy przed przechowywaniem akumulator powinien być w pełni naładowany?

Dawniej obowiązywała zasada: przed odstawieniem do przechowywania akumulator musi być w pełni naładowany. Było to konieczne, ponieważ wszystkie akumulatory były podatne na silne samorozładowanie. Skutkiem były nieodwracalne uszkodzenia, takie jak znaczna utrata pojemności lub nawet niezdatność akumulatora do użytku.

Akumulatory litowo-jonowe nie muszą być ładowane przed przechowywaniem – wprost przeciwnie

Obecnie jako standard wykorzystywane są akumulatory litowo-jonowe. Ta nowoczesna technologia wykazuje przy tym znikome samorozładowanie. Aby jeszcze lepiej chronić ogniwa przed głębokim rozładowaniem, przeważnie zintegrowane są osobne bezpieczniki, które automatycznie przełączają mocno rozładowany akumulator w stan spoczynku. Dlatego nie ma potrzeby całkowitego ładowania akumulatora przed przechowywaniem. Wprost przeciwnie – niepełne naładowanie akumulatora przed przechowywaniem może ochronić go przed uszkodzeniem. Jeśli poziom naładowania jest bardzo niski lub akumulator jest w pełni naładowany, ogniwa są niepotrzebnie obciążane. Dlatego zalecamy przechowywanie akumulatora z dwiema świecącymi diodami LED. Dzięki temu starzenie się i samorozładowanie są najniższe.

Przestarzałe technologie akumulatorów o wysokim poziomie samorozładowania

Wykorzystywane w przeszłości typy akumulatorów, takie jak akumulatory niklowo-kadmowe (NiCd) lub ołowiowe stosowane w pojazdach mechanicznych, wykazują wysoki poziom samorozładowania: jeśli akumulator nie był używany przez dłuższy czas, mogło dojść do jego głębokiego rozładowania.

Głębokie rozładowanie oznacza, że poziom naładowania akumulatora spada poniżej końcowego napięcia rozładowania. Poniżej tej granicy nie udostępnia on już energii i w związku z tym akumulator może nie dać się już naładować i może ulec nieodwracalnym uszkodzeniom. Dlatego też przed dłuższym przechowywaniem zalecano wcześniejsze pełne naładowanie akumulatora i regularne sprawdzanie stanu naładowania. 

Nowoczesna technologia akumulatorów chroni przed głębokim rozładowaniem

Dzięki ogniwom litowo-jonowym STIHL stawia na nowoczesną technologię akumulatorową. Akumulatory STIHL wykazują bowiem znikomy poziom samorozładowania, wynoszący tylko od jednego do trzech procent rocznie. Dodatkowo wszystkie akumulatory STIHL są wyposażone w inteligentny system zarządzania akumulatorem, zwany również BMS. Monitoruje on napięcie w każdym ogniwie zamontowanym w akumulatorze i zapobiega w ten sposób głębokiemu rozładowaniu. Jeśli napięcie w ogniwach akumulatora spadnie zbyt nisko, akumulator automatycznie przechodzi w stan spoczynku. Proces rozładowywania zostaje przerwany. Dzieje się tak również wtedy, gdy akumulator nie jest używany przez dłuższy czas. Dzięki temu nie musisz się martwić o szkodliwe głębokie rozładowanie.

Jak prawidłowo przechowywać urządzenia ze zintegrowanym akumulatorem?

W przypadku urządzenia z wbudowanym akumulatorem, np. kosy akumulatorowej FSA 45, akumulatora nie można wyjąć z urządzenia i dlatego urządzenie można po prostu przechowywać z wbudowanym akumulatorem. W przypadku przechowywania urządzeń ze zintegrowanym akumulatorem obowiązują następujące zasady:

Akumulatorowa podkaszarka do trawy STIHL ze zintegrowanym akumulatorem i kluczem aktywacyjnym
  1. Wyłącz urządzenie i wyjmij klucz aktywacyjny.
  2. Przed odstawieniem do przechowywania wyczyść urządzenie z brudu i kurzu wilgotną szmatką.
  3. Urządzenie należy przechowywać w suchym i bezpiecznym miejscu.  

Urządzenie należy przechowywać w chłodnym, ale wolnym od mrozu miejscu. Unikaj bezpośredniego nasłonecznienia i wilgoci. Szczegółowe informacje na temat temperatury przechowywania urządzenia można znaleźć w instrukcji obsługi. Zaleca się przechowywanie klucza aktywacyjnego oddzielnie od urządzenia akumulatorowego.

Kiedy najlepiej ładować akumulator?

Jeśli urządzenie akumulatorowe ma być ponownie używane po dłuższej przerwie, należy je naładować dopiero bezpośrednio przed użyciem. Również to chroni pojemność akumulatora i pozytywnie wpływa na jego żywotność. Akumulator można ładować wyłącznie w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Ładowarka monitoruje temperaturę akumulatora i zapobiega jego ładowaniu w zbyt niskich lub zbyt wysokich temperaturach.

Lista kontrolna: Jak przechowywać akumulatory?

STIHL we wszystkich urządzeniach zasilanych akumulatorami stosuje nowoczesne akumulatory litowo-jonowe. Są one nie tylko lekkie i ciche, ale także mają wysoką gęstość energii i mocy. Jednak również akumulatory o długiej żywotności wymagają pielęgnacji.

Ochrona akumulatorów litowo-jonowych przed działaniem czynników atmosferycznych

  • Wyjmij akumulator z urządzenia. Przed odłożeniem do przechowania sprawdź stan naładowania i upewnij się, że na akumulatorze świecą się 2 diody LED. W razie potrzeby wyczyść akumulator z zabrudzeń i kurzu lekko zwilżoną ściereczką.
  • Akumulator należy przechowywać w zamkniętym pudełku, aby chronić go przed wilgocią i słońcem.
  • Ważna jest temperatura: najlepsza dla akumulatora jest temperatura przechowywania w zakresie od -10 do +50 stopni Celsjusza – na przykład w suchych piwnicach, garażach lub dobrze izolowanych szopach.
  • Akumulatory należy przechowywać w bezpiecznym miejscu i chronić je przed dostępem dzieci.
  • Ładowarkę należy przechowywać oddzielnie od akumulatora w temperaturze od +5 do +40 stopni Celsjusza.
  • Szczegółowe informacje na temat temperatury przechowywania urządzenia można znaleźć w instrukcji obsługi

Rozwój akumulatorów w STIHL

Od ponad 10 lat STIHL aktywnie pracuje nad rozwojem akumulatorów. Dziś technologia ta przeżywa rozkwit, urządzenia zasilane akumulatorami są tak popularne, jak nigdy dotąd. W STIHL otworzyło to zupełnie nowe możliwości dla ekspertów, takich jak inżynierowie elektrycy, programiści i informatycy.

Optymalny poziom naładowania do przechowywania

Zalecamy, aby nie przechowywać akumulatorów w pełni naładowanych, lecz z 2 świecącymi się na zielono diodami LED. Dzięki temu poziomowi naładowania akumulator można bez obaw przechowywać przez 2 lata, a starzenie się i samorozładowanie akumulatora jest najmniejsze. Akumulator należy naładować dopiero bezpośrednio przed pierwszym użyciem. Podczas ładowania temperatura musi przekraczać +5 stopni Celsjusza. 

Na co muszę zwrócić uwagę podczas przechowywania akumulatorów litowo-jonowych?

Ładowanie akumulatorów przed przechowywaniem nie jest bezwzględnie konieczne – do ich przechowywania powinny świecić się dwie zielone diody LED. Ponadto należy je przechowywać w suchym pomieszczeniu w temperaturze od -10 do +50 stopni Celsjusza. Nie zaleca się przechowywania w miejscu niezabezpieczonym przed czynnikami atmosferycznymi na zewnątrz. Szczegółowe informacje na temat temperatury przechowywania urządzenia można znaleźć w instrukcji obsługi.

Podsumowanie: przechowywanie akumulatorów litowo-jonowych

Więcej dla miłośników techniki