Tutaj znajdziesz porady i instrukcje dotyczące regularnej konserwacji kosy mechanicznej, aby mogła ona służyć przez długi czas.
29.08.2024
W przypadku kosy mechanicznej do smarowania przekładni potrzebny jest smar. Do wszystkich kos mechanicznych STIHL zalecamy stosowanie wysokowydajnego smaru do przekładni Superlub FS.
Jeśli chodzi o konserwację kosy mechanicznej, pierwszym krokiem jest uważne przeczytanie instrukcji obsługi – tam znajdziesz najważniejsze czynności konserwacyjne. Należy wykonywać wyłącznie czynności konserwacyjne i naprawy opisane w instrukcji obsługi. Wszystkie inne prace prosimy zlecać Autoryzowanemu Dealerowi STIHL, który dysponuje niezbędną wiedzą fachową w zakresie wszystkich napraw. Tutaj dowiesz się, jakie prace możesz wykonać samodzielnie.
Kosa mechaniczna jest wyposażona w głowice tnące, które w razie potrzeby można kilkoma ruchami wymienić. Istotną rolę w płynnym użytkowaniu kosy mechanicznej odgrywa stan używanego narzędzia tnącego. Podczas kontroli narzędzia tnącego należy postępować w sposób opisany poniżej, przy czym poszczególne głowice tnące różnią się od siebie w zależności od sposobu użytkowania:
Po zakończeniu pracy należy regularnie serwisować kosę mechaniczną i sprawdzać, czy narzędzie tnące i osłona są nadal prawidłowo zamontowane.
Przed rozpoczęciem pracy i po każdym napełnieniu zbiornika należy poddać oględzinom całą kosę mechaniczną. W jakim jest stanie? Czy zbiornik i korek wlewu paliwa są szczelne? Maszynę należy czyścić za każdym razem po zakończeniu pracy, tj. codziennie przy profesjonalnym użytkowaniu.
Przed rozpoczęciem pracy i po każdym napełnieniu zbiornika należy sprawdzić działanie uchwytu obsługi.
Filtr powietrza należy czyścić w zależności od potrzeb, a w szczególności w przypadku usterek. Jeśli filtr powietrza jest uszkodzony, należy go wymienić.
Jeśli wystąpi usterka, głowicę ssącą należy skontrolować i w razie potrzeby wymienić, ale nie rzadziej niż raz w roku i w razie usterki. W celu sprawdzenia i fachowej wymiany głowicy ssącej należy skontaktować się z Autoryzowanym Dealerem STIHL.
Zbiornik paliwa należy w razie potrzeby wyczyścić.
Sprawdź gaźnik na biegu jałowym. Narzędzie tnące nie może się obracać. Należy to sprawdzać przed rozpoczęciem pracy i po każdym napełnieniu zbiornika. W razie potrzeby można wyregulować bieg jałowy.
Aby iskry mogły przeskakiwać: w razie usterek należy wyregulować odstęp między elektrodami. Zaleca się wymianę świecy zapłonowej co 100 godzin pracy.
Po zakończeniu pracy należy skontrolować otwór wlotowy. W razie potrzeby oczyścić.
Ochronę przeciwiskrową w tłumiku należy sprawdzać w razie awarii i w razie potrzeby. W razie uszkodzenia należy ją wyczyścić lub wymienić. Dystrybutor chętnie udzieli pomocy w tym zakresie.
Dostępne śruby i nakrętki, z wyjątkiem śrub regulacyjnych, należy w razie potrzeby dokręcić.
Elementy tłumiące drgania należy sprawdzać przed rozpoczęciem pracy oraz w przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek. Jeśli elementy tłumiące drgania są uszkodzone, muszą zostać wymienione przez Autoryzowanego Dealera STIHL.
Narzędzia tnące należy sprawdzać przed rozpoczęciem pracy i po każdym napełnieniu zbiornika. W razie uszkodzenia wymienić. Ponadto przed rozpoczęciem pracy i po każdym napełnieniu zbiornika należy sprawdzać ich prawidłowe osadzenie.
Metalowe narzędzia tnące należy zawsze ostrzyć przed rozpoczęciem pracy.
Smarowanie przekładni należy sprawdzać co tydzień oraz w przypadku usterek. W razie potrzeby należy uzupełnić smar przekładniowy.
Naklejki bezpieczeństwa należy wymienić, jeśli są uszkodzone.
Konserwacja jest dobrą okazją do dokładnego wyczyszczenia kosy mechanicznej – wyjaśnimy, jak najlepiej to zrobić.
Poniżej znajdziesz przegląd najważniejszych narzędzi i materiałów potrzebnych do czyszczenia kosy mechanicznej. Podczas pracy należy zawsze nosić środki ochrony indywidualnej zgodnie z instrukcją obsługi.
Aby cieszyć się kosą mechaniczną przez długi czas, należy czyścić osłonę i obudowę bezpośrednio po zakończeniu pracy – aby nie dopuścić do zaschnięcia resztek. Przed rozpoczęciem pracy wyciągnąć wtyczkę z elektrycznej kosy mechanicznej, wyjąć akumulator z akumulatorowej kosy mechanicznej, a w przypadku benzynowej kosy mechanicznej wyłączyć silnik.
Aby wyczyścić obudowę i osłonę kosy mechanicznej, należy użyć wilgotnej szmatki lub miękkiej szczotki, a w przypadku uporczywych zabrudzeń również uniwersalnego środka czyszczącego.
Filtry powietrza oczyszczają powietrze gaźnika i z czasem się zanieczyszczają. Pamiętaj, aby w razie potrzeby wyczyścić filtr powietrza w kosie mechanicznej. Otwórz obudowę filtra zgodnie z instrukcją obsługi i wyjmij filtr włókninowy lub papierowy. Dokładnie wytrzep, aby wyczyścić filtr przycinarki do trawy.
Pamiętaj, że: filtry włókninowe są filtrami głębokościowymi. dlatego trzepanie usuwa tylko powierzchniowe cząstki brudu. Drobne cząstki brudu są głęboko osadzone w materiale i można je rozpuszczać za pomocą specjalnych środków czyszczących, takich jak STIHL Varioclean. W razie potrzeby po czyszczeniu środkiem Varioclean pozostaw filtr do wyschnięcia wyłącznie w temperaturze pokojowej.
Niektóre urządzenia zamiast filtra włókninowego mają filtr zgrubny z metalu. Służy on do oczyszczania powietrza chłodzącego silnik. W tym przypadku podczas czyszczenia kosy mechanicznej wystarczy zwykłe wytrzepanie lub spłukanie filtra pod bieżącą wodą.
Aby zapewnić bezpieczną pracę i pełną wydajność kosy mechanicznej, zaleca się regularne czyszczenie żeber chłodzących cylindra. Sprawdzaj, czy żebra chłodzące kosy mechanicznej są czyste. W przypadku zabrudzeń dokładnie oczyść żebra chłodzące za pomocą pędzla lub sprężonego powietrza.
Problemy z uruchomieniem benzynowej kosy mechanicznej w niektórych przypadkach wskazują na zabrudzenie świecy zapłonowej. Aby wyczyścić świecę zapłonową benzynowej kosy mechanicznej, należy użyć niestrzępiącej się ściereczki. W celu demontażu i sprawdzenia postępuj zgodnie z instrukcją obsługi.
W przypadku silnego zużycia lub po określonej liczbie godzin pracy warto wymienić świecę zapłonową. Ponadto w miarę możliwości należy usunąć przyczynę zanieczyszczenia.
Zbyt duża ilość oleju silnikowego w paliwie lub zabrudzony filtr powietrza mają zły wpływ na świecę zapłonową.
Uwaga: nigdy nie należy samodzielnie czyścić układu wydechowego ani gaźnika kosy mechanicznej. Aby wyczyścić gaźnik lub układ wydechowy, należy koniecznie odwiedzić Autoryzowanego Dealera STIHL.
Z jednego z naszych poradników dowiesz się, jak prawidłowo przechowywać wyczyszczoną kosę mechaniczną.
Być może przyczyną jest mieszanka paliwa – nie powinna pochodzić z poprzedniego roku. W razie wątpliwości, czy mieszanka paliwa nie jest zbyt stara, najlepiej ją wymienić.
Możliwym źródłem usterki jest świeca zapłonowa. Jako część ulegającą zużyciu należy ją regularnie wymieniać. Jeśli nowa świeca zapłonowa nie pomoże, należy oddać kosę mechaniczną do sprawdzenia u Autoryzowanego Dealera STIHL.