Nawijanie i wymiana żyłki tnącej

Chcesz wymienić żyłkę w kosie mechanicznej? Pokażemy Ci, na co należy przy tym zwrócić uwagę.

Osoba nawija żyłkę tnącą w akumulatorowej kosie mechanicznej STIHL FSA 57

Przegląd ogólny: Nawijanie i wymiana żyłki tnącej

  • Różne głowice tnące, żyłki tnące i szpule żyłek STIHL są przeznaczone do różnych zastosowań
  • Przed nawinięciem i użyciem włóż żyłkę do wody na 24 godziny.

  • Aby zmienić żyłkę, wystarczy otworzyć głowicę tnącą lub po prostu umieścić żyłkę w głowicy z wykorzystaniem komfortowej funkcji wkładania

  • Nawiń żyłkę tnącą, obracając ją

  • Alternatywnie można użyć wstępnie napełnionej szpuli

Wymiana żyłki tnącej: trzy opcje dla głowic tnących STIHL

Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane zużyciem, czy też chcesz zmodernizować swoją kosę mechaniczną lub podkaszarkę do trawy, aby spełnić nowe wymagania – w pewnym momencie nadchodzi czas na wymianę żyłki tnącej. Istnieją trzy różne sposoby nawijania żyłki na głowicę tnącą STIHL.

Standardowe głowice tnące: zdejmij głowicę z kosy mechanicznej, a następnie otwórz ją. Następnie nawiń żyłkę tnącą na odsłoniętą szpulę. Strzałki pomagają w nawinięciu żyłki w prawidłowym kierunku. Jeśli nie chcesz tego robić samodzielnie, Autoryzowanego Dealera STIHL w Twojej okolicy chętnie Ci pomoże.

Komfortowe głowice tnące: w przypadku tych głowic tnących możesz w wygodny sposób nawinąć żyłkę z zewnątrz. W tym celu wprowadź odpowiednią długość żyłki tnącej do głowicy tnącej. Następnie owiń żyłkę na szpuli, obracając jej dolną część. W ten sposób żyłka tnąca jest zwijana bez konieczności wcześniejszego demontażu głowicy tnącej. Jedyne, na co trzeba zwrócić uwagę: przed rozpoczęciem nawijania żyłka powinna wystawać z głowicy tnącej na taką samą długość po obu stronach. Na marginesie: głowice tnące z tą wygodną funkcją można rozpoznać po literze „C” w nazwie modelu.

Trzeci wariant pasuje zarówno do standardowych, jak i komfortowych głowic tnących: otwórz głowicę i zamontuj wstępnie napełnioną szpulę.

Nawijanie żyłki tnącej: film instruktażowy

Odpowiednia żyłka tnąca do każdego wyzwania

Chcesz wymienić żyłkę tnącą i zastanawiasz się, którą żyłkę najlepiej użyć i nawinąć w kosie mechanicznej STIHL? Obowiązuje ogólna zasada: im wyższa i gęstsza trawa, tym grubsza powinna być żyłka. Dla lepszej rozpoznawalności i orientacji żyłki STIHL mają różne kolory, które odpowiadają określonej średnicy. Na przykład czerwone żyłki mają zawsze średnicę 2,7 milimetra. Jaką żyłkę tnącą najlepiej nawinąć i po jakim kolorze ją rozpoznać, można dowiedzieć się w poniższym przewodniku:

Jednakże: im grubsza żyłka, tym większa moc jest potrzebna do uzyskania czystego cięcia. Aby zrozumieć, która żyłka jest dla Ciebie odpowiednia, musisz wziąć pod uwagę głowice koszące oraz odpowiednie wykaszarki do trawy i kosy mechaniczne.

Aby zapewnić odpowiednią orientację, na stronach z akcesoriami do naszych produktów zebraliśmy dla Ciebie wszystkie ważne informacje na temat żyłek, głowic i noży tnących

Przygotowanie żyłki do nawijania i prawidłowe przechowywanie

Na koniec jeszcze wskazówka dotycząca prawidłowego przechowywania i optymalnego przygotowania żyłki tnącej: zalecamy zanurzenie żyłki w wodzie na 24 godziny przed użyciem.

Pojemnik z tworzywa sztucznego z rozwiniętą żyłką do koszenia, obok niego żyłka zanurzona w wodzie w zamkniętym słoiku

Z czasem żyłki tracą wilgoć, a tym samym elastyczność. Po zanurzeniu w wodzie odzyskują obie właściwości i mniej się zużywają.

W tym celu nie musisz rozwijać żyłki: w wodzie możesz umieścić całą szpulę z nawiniętą żyłką.

Dzięki temu nie musisz się martwić o przechowywanie żyłki: możesz po prostu pozostawić ją w wykaszarce do następnego użycia.