Porada STIHL
Obowiązuje zasada: im suchsze drewno, tym lepiej się nadaje, ponieważ ryzyko pęknięć jest mniejsze na sucho. Właściwa pielęgnacja, np. regularne nakładanie oleju, może dodatkowo wydłużyć trwałość Twojego projektu ławki ogrodowej..
Jeśli marzysz o niestandardowych meblach ogrodowych, najlepiej zbuduje je samodzielnie. W ramach tego projektu pokażemy Ci, jak łatwo i szybko możesz samodzielnie zbudować ławkę ogrodową.
30.08.2024
Rustykalna drewniana ławka ogrodowa ozdobi każdy ogród i zachęci do odpoczynku. Będzie tym piękniejsza, jeśli jest to unikat zaprojektowany przez Ciebie. Chcemy pokazać, jak w kilku krokach samodzielnie zbudować projekt ławki ogrodowej zgodnie z mottem „do it yourself”. Warunkiem jest przygotowanie odpowiednich materiałów i narzędzi. Budowa ławki ogrodowej nie powinna zająć więcej niż jeden dzień.
Do wykonania własnej ławki ogrodowej wykorzystaliśmy drewno sosnowe. Drewno modrzewiowe jest szczególnie odporne na warunki atmosferyczne i dlatego doskonale nadaje się do tworzenia mebli ogrodowych. Polecamy także jesion lub buk, należy jednak wziąć pod uwagę odpowiednie właściwości drewna. Drewno iglaste, takie jak sosna i świerk, zaczyna szybko wydzielać żywicę, gdy latem jest gorąco, dlatego zaleca się ostrożność. Szczególnie sosna może chłonąć dużo wilgoci i zdecydowanie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi i szkodnikami.
Porada STIHL
Obowiązuje zasada: im suchsze drewno, tym lepiej się nadaje, ponieważ ryzyko pęknięć jest mniejsze na sucho. Właściwa pielęgnacja, np. regularne nakładanie oleju, może dodatkowo wydłużyć trwałość Twojego projektu ławki ogrodowej..
Drewno sosnowe
Należy regularnie nakładać olej i lazury. Drewno należy zawsze odpowiednio przygotować przed montażem pojedynczych części. Gwarantuje to pełną ochronę i jest bardziej praktyczne.
Jeśli doszło do zabrudzenia, najlepiej usunąć je za pomocą odpowiedniego środka do czyszczenia drewna sosnowego. Niewielkie nierówności można delikatnie usunąć papierem ściernym.
Drewno jesionowe
Do pielęgnacji drewna jesionowego szczególnie dobrze nadają się naturalne oleje i woski do drewna. Ponieważ drewno jesionowe jest bardzo twarde, należy je olejować co 30-40 minut, aż do momentu nasycenia. Drewno przestanie wchłaniać olej, a powierzchnia zyska elegancki połysk.
Drewno bukowe
Drewno bukowe jest łatwe w obróbce. Można je zaimpregnować, aby ochronić je przed wilgocią. Do czyszczenia wystarczy sucha i miękka ściereczka. Jeśli drewno jest silnie zabrudzone, należy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką bez środka czyszczącego.
Oparcie
Siedzenie
Nogi
Praca ze sprzętem o dużej mocy sprawia przyjemność i pomaga się rozwijać. Dobrze, jeśli możesz polegać na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej. Podczas pracy z pilarką należy zawsze stosować środki ochrony osobistej. Należą do nich na przykład kask, spodnie antyprzecięciowe, buty ochronne i inne. Szczegółowe informacje można znaleźć w instrukcji obsługi produktu.
Przed pierwszym użyciem należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie technicznym. Na życzenie Autoryzowany Dealer STIHL przygotuje każde urządzenie do pierwszego użycia i doradzi w kwestii odzieży ochronnej w modelach i rozmiarach. Należy jednak pamiętać, że środki ochrony osobistej nie zastępują bezpiecznej techniki pracy.
Po przygotowaniu wszystkich materiałów można rozpocząć budowę rustykalnej ławki ogrodowej. Ponieważ ławka drewniana ogrodowa będzie solidna, stabilna, a co za tym idzie dość ciężka, zalecamy zbudowanie jej bezpośrednio w miejscu, gdzie ma stać. Przed uruchomieniem pilarki upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca do pracy oraz że miejsce pracy i otoczenie są zabezpieczone.
Najpierw należy zabezpieczyć pieniek przed odtoczeniem się, np. za pomocą drewnianych klinów.
Profesjonalna porada STIHL
Wcześniej zaznacz planowane miejsce nacięcia na drewnie.
Ważne: podczas pracy z pilarką mogą wystąpić siły reakcyjne, takie jak odrzut, wciągnięcie lub odbicie. Siły te mogą być niebezpieczne dla użytkownika i dlatego należy ich w miarę możliwości unikać. W instrukcji obsługi pilarki STIHL znajdziesz wszystkie ważne informacje na temat sił reakcyjnych i sposobów ich unikania.
Najpierw przytnij pieniek na żądaną długość.
Teraz należy przeciąć pień na pół. W tym celu należy wykonać pionowe cięcie aż do środka pnia. Obróć pień o 180 stopni i wykonaj cięcie od drugiej strony.
Za pomocą łopaty podnieś darń i utwórz wystarczająco duże podłoże żwirowe dla każdej z nóżek, aby ławka miała później stabilną podstawę.
Następnie połóż siedzisko na nóżkach i przymocuj je śrubami. Śruby wkręcaj w nóżki od góry przez siedzisko. Aby zapewnić odpowiednią długość śrub, zaleca się wstępne wywiercenie otworów na śruby.
Następnie dokładnie uszczelnij otwory na śruby wodoodpornym klejem do drewna i wiórami.
Następnie przytnij słupki. Długość słupków zależy od wysokości oparcia.
Przykręć słupki do nóżek i siedziska.
Na koniec projektu ławki ogrodowej należy całkowicie oszlifować i naoliwić deski na ławkę.
Do ławki ogrodowej idealnie nadaje się drewno sosnowe i modrzewiowe. Do samodzielnego zbudowania ławki ogrodowej nada się również drewno jesionowe. Drewno do wykonania ławki ogrodowej powinno być odporne na warunki atmosferyczne i możliwie suche podczas obróbki. W ten sposób można uniknąć pęknięć na sucho.
To, czym pomalować ławkę ogrodową, zależy od gatunku drewna. Drewno sosnowe i jesionowe można malować i pielęgnować naturalnymi olejami. Przed malowaniem usuń zabrudzenia środkiem do czyszczenia drewna, a nierówności – papierem ściernym. Smaruj jesion przez około 30-40 minut, aż się nasyci.
Drewnianą ławkę można zabezpieczyć przed warunkami atmosferycznymi, nakładając na nią naturalny olej. Olej wnika głęboko w drewno i tworzy skuteczną warstwę ochronną. Impregnacja sprawia, że drewno oddycha, a wilgoć jest odprowadzana, dzięki czemu pleśń nie tworzy się tak szybko.