Czym jest wertykulacja i dlaczego warto stosować ją w pielęgnacji trawnika.

wertykulacja
wertykulacja

Dzięki wertykulacji możemy odświeżyć sfilcowaną trawę i sprawić, że znów będzie ona cieszyć oko. Wyjaśniamy, kiedy jest na to najlepszy czas i jak postępować.

Czym jest wertykulacja?

 

Wertykulacja to tak zwane napowietrzanie trawnika. Słowo pochodzi od angielskiego zwrotu ,,vertical cut“ i oznacza cięcie pionowe lub nakłuwanie gleby i darni za pomocą specjalnego urządzenia. Dzięki temu ziemia staje się spulchniona i wolna od mchu i chwastów. W przeciwnym razie utworzą one na trawniku warstwę filcu, która go stłumi.

Wertykulatory mają obracające się podwójne noże, które wbijają się na kilka do kilkunastu milimetrów w glebę i usuwają mech, sfilcowaną trawę oraz chwasty. Dzięki temu do podłoża dociera więcej powietrza, a korzenie są lepiej zasilane w wodę i substancje odżywcze.

najlepszy czas na wertykulację

 

Świeżo ułożony trawnik zwykle potrzebuje trzech lat, aby wystarczająco urosnąć i stać się odpornym na uszkodzenia mechaniczne. Zbyt wczesna wertykulacja może uszkodzić jeszcze młode korzenie traw. Jeśli powierzchnia trawnika stała się wyjątkowo gęsta, można go spulchnić już w 2 roku od położenia.

Najlepszym czasem na wertykulację jest wiosna. Gdy tylko temperatura stale przekracza dziesięć stopni Celsjusza, a trawa już bujnie rośnie i została skoszona 3-4 razy możemy zacząć myśleć o wertykulacji. Zaczynamy od dokładnej pielęgnacji gleby, a kończymy pierwszym nawożeniem w sezonie, aby przygotować zieleń na nowy sezon ogrodniczy. Ponieważ gleba bardzo szybko regeneruje się późną wiosną, miesiące kwiecień i maj są idealne, żeby zadbać o piękny trawnik.

Warto pamiętać, że są sytuacje, gdy warto wstrzymać się z wertykulacją. W gorących miesiącach lepiej odłożyć wertykulowanie, aby zapobiec wysychaniu trawników. Fale upałów mogą występować zarówno wiosną, jak i jesienią - w żadnym wypadku nie należy wtedy wertykulować gleby. Należy także unikać wertykulacji, gdy pada deszcz lub ziemia jest mokra. Ściółka jest wtedy trudniejsza do rozczesania i gleba nie zostaje poprawnie oczyszczona.

Trawnik, który nie jest pokryty sfilcowaną trawą, nie musi być regularnie wertukulowany. Natomiast omszałe i sfilcowane trawniki wymagają tego zabiegu raz lub dwa razy do roku (w zależności od potrzeby).

jaki wertykulator wybrać?

 

Wertykulator wbija się na kilka milimetrów w darń trawnika. Z jednej strony powoduje to napowietrzenie gleby, a z drugiej ułatwia usunięcie obumarłych korzeni i chwastów.

Małe trawniki można obrabiać za pomocą prostego, ręcznego wertykulatora. W przypadku większych powierzchni zaleca się urządzenia silnikowe. Za pomocą wertykulatora elektrycznego, spalinowego lub akumulatorowego można usunąć filc tworzący się z czasem na trawniku. Jednocześnie gleba zostanie napowietrzona. Elektryczny wertykulator STIHL RLE 540 i wertykulator spalinowy STIHL RL 540 są wyposażone w siedem stałych podwójnych noży. Urządzenia STIHL pozwalają na regulację głębokości wnikania noży w podłoże, dzięki czemu możemy kontrolować ustawienie wertykulatora względem podłoża.

Modele elektryczne są idealne do terenów zieleni w pobliżu domów z łatwo dostępnym przyłączem elektrycznym. Alternatywnie dostępny jest wydajny wertykulator STIHL z silnikiem spalinowym.

Do mniejszych trawników doskonale sprawdzi się wertykulator akumulatorowy STIHL RLA 240. Nie generuje hałasu, jaki powstaje w urządzeniu spalinowym, a jednocześnie daje większą swobodę pracy ze względu na brak przewodu sieciowego, który bywa kłopotliwy w urządzeniach elektrycznych.

Wertykulator to przede wszystkim oszczędność czasu i energii: w przypadku trawników gliniastych, suchych lub dużych, dzięki efektywnemu wsparciu można w mgnieniu oka wykonać pracę. Dzięki precyzyjnie regulowanym ostrzom trawnik będzie równomiernie i delikatnie spulchniany na całej powierzchni na jednolitą głębokość. Niezależnie od tego, czy korzystamy z wertykulatora elektrycznego, spalinowego czy akumulatorowego, za jednym razem można obrobić dużą powierzchnię trawnika.

WERTYKULACJA KROK PO KROKU

 

Urządzenia wertykulujące wyposażone są w ostre noże. Przed rozpoczęciem właściwej pracy należy upewnić się, że wertykulator jest ustawiony poprawnie, aby darń nie została zbyt głęboko nacięta.

Prawidłowa głębokość robocza wertykulatora w dużej mierze zależy od wieku trawnika i ilości sfilcowanej trawy. Noże nie powinny drapać ziemi, a jedynie delikatnie dotykać darni. Dlatego należy ustawić ostrza tak, aby wnikały w darń na głębokość maksymalnie dwóch do trzech milimetrów. Warto sprawdzić głębokość na krótkim odcinku trawnika i wyregulować urządzenie, jeśli to konieczne. Zarośnięty trawnik może potrzebować wertykulacji do 4 cm głębokości.

Przepis na udaną wertykulację:

 

  1. Przed wertykulacją skoś trawę do wysokości około 2 do 3 centymetrów.

 

  1. Ustaw wertykulator na odpowiednią głębokość.

 

  1. Nie wertykuluj ziemi zbyt głęboko za pierwszym razem.

 

  1. Przejedź po całej długości trawnika.

 

  1. Następnie przejedź trawnik w poprzek.

 

  1. Poruszaj się szybko i równomiernie po trawniku bez zatrzymywania się, aby darń nie została uszkodzona.

 

  1. Uważaj, aby nie najechać na większe kamienie.

 

  1. Jeśli urządzenie nie ma kosza na trawę, usuń sfilcowaną trawę za pomocą grabi.

 

Po wertykulacji warto zastosować dobry nawóz i dosiać trawę. Nawet jeśli krótko po spulchnieniu Twój trawnik nie wygląda najlepiej, niedługo odwdzięczy Ci się soczystą zielenią.