Drewno można zakupić bezpośrednio w Leśnicwie czy Nadleśnictwie lub u prywatnego właściciela lasu. Wielu producentów za niewielką opłatą dostarcza drewno opałowe bezpośrednio do odbiorcy. 8 % całości pozyskiwanego materiału stanowi drewno, które nie jest poddawane obróbce przez producenta, gdyż koszty przetwarzania przekraczają zyski ze sprzedaży takiego materiału. Takie drewno pozostaje w lesie i czesto jest sprzedawane osobom prywatnym jako drewno odpadowe.
Gałęziówka
Leśniczy przydziela klientowi oznaczoną parcelę, na terenie której klient może we własnym zakresie poddać obróbce kupowane drewno. Taka forma sprzedaży jest najkorzystniejszą cenowo formą pozyskania drewna opałowego.
Drewno układane w stosy
Kłody lub grube gałęzie o długości ok. 1 m są układane w stosy. Jednostką sprzedaży jest w tym przypadku metr przestrzenny, tzn. stos drewna od długości 1m, szerokości 1 m i wysokości 1 m z wolnymi przestrzeniami wewnętrznymi. 1 metr sześcienny odpowiada 0.7 m³ czystej masy drewna. Takie drewno jest oczywiście droższe niż drewno odpadowe nieobrobione.
Drewno długie
Dłuższe kłody są zazwyczaj składowane w pobliżu dobrze przejezdnych dróg. Ilość drewna jest ustalana przez nadleśnictwo w oparciu o średnicę i długość kłód. Jednostką handlową jest w tym przypadku metr sześcienny, czyli 1 m³ czystej masy drewna bez wolnych przestrzeni. Takie drewno jest tańsze niż drewno stosowe, ponieważ sprzedawca nie ponosi kosztów związanych z przecieraniem i stosowaniem.
Drewno łupane
Drewno opałowe jest sprzedawane również w jako drewno łupane, gotowe do wykorzystania. Oprócz metra przestrzennego używa się w tym przypadku również jednostki jaką jest metr bieżący. Drewno łupane może być dostarczane do klienta w drewnianym lub siatkowym boksie o pojemności 1 m³. Stosowanie redukuje wymiar przestrzenny drewna do ok. 0,4 m³ masy drewna.