Czyszczenie pilarki łańcuchowej: Instrukcja krok po kroku

Twoja pilarka spalinowa również wymaga regularnej konserwacji! Dowiedz się, jak czyścić pilarkę w kilku prostych krokach.

Materiały do czyszczenia pilarki łańcuchowej STIHL

Powody, dla których warto czyścić pilarkę łańcuchową

Z każdym użyciem Twoja pilarka jest poddawana obciążeniom. Przywierają do niej resztki roślin i żywica, z czasem tępią się łańcuchy, a na elementach osadza się pył. Jeśli nie będziesz usuwać tych zabrudzeń, w dłuższej perspektywie czasowej mogą one negatywnie wpływać na działanie pilarki. 

Czyszczenie pilarki łańcuchowej: instrukcja

Poświęć trochę czasu na regularne czyszczenie pilarki. W ten sposób utrzymasz jej doskonałą wydajność. Podczas konserwacji łańcuchowych pilarek akumulatorowych, elektrycznych i spalinowych należy zwrócić uwagę na kilka szczególnych aspektów.

Przed przystąpieniem do czyszczenia pilarki łańcuchowej należy wykonać następujące czynności:

Otwarta pilarka łańcuchowa STIHL MS 462 C-M przed czyszczeniem

Uporczywe zabrudzenia

Sprawdź, czy szczeliny powietrza chłodzącego są czyste i w razie potrzeby wyczyść je pędzlem lub sprężonym powietrzem. Prawidłowe działanie szczelin powietrza chłodzącego jest ważne, aby chronić silnik przed przegrzaniem. Zdemontuj pokrywę koła napędowego i wyczyść obszar wokół koła. W przypadku szczególnie uporczywych zabrudzeń użyj rozpuszczalnika żywicy.

SUPERCLEAN Rozpuszczalnik do żywicy i brudu
SUPERCLEAN Rozpuszczalnik do żywicy i bruduŚrodki czyszczące & smary
Only available at dealer
48,00 zł
VARIOCLEAN Specjalny środek czyszczący
VARIOCLEAN Specjalny środek czyszczącyŚrodki czyszczące & smary
Only available at dealer
35,00 zł
MULTISPRAY Uniwersalny środek czyszczący
MULTISPRAY Uniwersalny środek czyszczącyŚrodki czyszczące & smary
Only available at dealer
31,00 złCena za 1 ml 0,08 zł

Regularne czyszczenie zapobiega przedwczesnemu zużyciu prowadnicy i piły łańcuchowej. W tym celu należy zdemontować piłę łańcuchową i prowadnicę. Usuń resztki oleju i brudu z kanału i otworu wlotowego oleju i rowka za pomocą przymiaru kątowego. Dobrze sprawdza się do tego celu również wysokiej jakości rozpuszczalnik żywicy. Powstałe zadziory można usunąć za pomocą płaskiego pilnika lub przyrządu do gratowania prowadnic.

Aby zapewnić optymalną ochronę, zalecamy długotrwałe stosowanie specjalnego środka czyszczącego STIHL. Po czyszczeniu spryskać zestaw tnący olejem pielęgnacyjnym.

W tym filmie przedstawiamy dokładne kroki:

Ponownie zamontować czysty i suchy osprzęt tnący na pilarce i założyć pokrywę koła napędowego.

Profesjonalna rada STIHL:

Jeśli w swoim warsztacie masz sprężarkę powietrza, uzyskasz jeszcze lepsze rezultaty. Z jej pomocą można usunąć nawet najmniejsze cząstki brudu. Do następnego użycia pilarkę należy przechowywać w suchym miejscu, zawsze z założoną osłoną prowadnicy. 

Przed przerwą w pracy

W regularnych odstępach, a zwłaszcza przed dłuższą przerwą (powyżej trzech miesięcy), pilarka wymaga dokładnego czyszczenia. W przypadku łańcuchowych pilarek akumulatorowych, elektrycznych i spalinowych pierwsze kroki są takie same:  

Czyszczenie i ostrzenie osprzętu tnącego

Zdemontuj prowadnicę i piłę łańcuchową z obudowy. Wyczyść zgodnie z powyższym opisem. Sprawdź stan obu elementów. Czy zęby tnące trzeba naostrzyć? Czy na prowadnicy powstał zadzior? Jeśli tak, ostrożnie usuń go za pomocą płaskiego pilnika lub przyrządu do gratowania prowadnic.

Więcej cennych wskazówek na temat ostrzenia piły łańcuchowej można znaleźć w instrukcji krok po kroku lub zlecić profesjonalne ostrzenie piły łańcuchowej Autoryzowanemu Dealerowi STIHL

Po czyszczeniu spryskać prowadnicę i piłę łańcuchową olejem pielęgnacyjnym i przechowywać je oddzielnie od obudowy w odpowiedniej pokrywie ochronnej. 

Pielęgnacja z podwójną funkcją

Rozpuszczalnik żywicy STIHL to idealne rozwiązanie do usuwania uporczywych żywic, zapewniające jednocześnie optymalną ochronę przed rdzą. 

Czyszczenie obudowy

Usuń pył i wióry z obudowy. Wyczyść obszar wokół koła napędowego (patrz powyżej). Sprawdź, czy szczeliny powietrza chłodzącego są drożne i wyczyść je pędzlem lub sprężonym powietrzem. 

Napełnianie zbiornika oleju do łańcucha

Czy nadszedł czas na czyszczenie zbiornika oleju? Możesz to zrobić samodzielnie lub odwiedzić Autoryzowanego Dealera STIHL. Podczas czyszczenia można zauważyć uszkodzenia. W takim przypadku zalecamy skontaktowanie się ze Dealerem STIHL w celu przeprowadzenia konserwacji i naprawy. W przypadku używania biologicznego oleju do smarowania łańcucha należy całkowicie napełnić zbiornik oleju i przechowywać w stanie napełnionym. 

Czyszczenie kanału olejowego

Sprawdź poziom oleju w zbiorniku. Zazwyczaj poziom oleju obniża się podczas pracy pilarką. Jeśli tak nie jest, może to oznaczać usterkę w doprowadzaniu oleju smarowego. Aby usunąć ten problem, wyczyść kanały olejowe pilarki łańcuchowej lub skontaktuj się z jednym z naszych dystrybutorów. 

Cechy szczególne akumulatorowych i spalinowych pilarek łańcuchowych

Oprócz wyżej wymienionych czynności, w przypadku pilarek zasilanych akumulatorowo i spalinowo należy przestrzegać następujących zasad czyszczenia: 

Czyszczenie akumulatorowej pilarki łańcuchowej

W przypadku urządzeń zasilanych akumulatorowo ważne jest, aby akumulator był prawidłowo przechowywany:

Mężczyzna stoi przed warsztatem z akumulatorową pilarką łańcuchową STIHL z osłoną prowadnicy
 • Akumulator należy czyścić wilgotną ściereczką. 
 • Przechowuj go przy poziomie naładowania odpowiadającym dwóm świecącym diodom LED. W ten sposób unikniesz głębokiego rozładowania, które może mieć szkodliwy wpływ na działanie i żywotność akumulatora.
 • Akumulator należy przechowywać oddzielnie od pilarki łańcuchowej i ładowarki. 
 • Ładowarkę również należy przecierać wilgotną szmatką. W razie potrzeby oczyść styki elektryczne za pomocą pędzla. 

W poniższym filmie przedstawiamy prawidłowy sposób czyszczenia filtra włókninowego w pilarce akumulatorowej MSA 300:

Czyszczenie spalinowej pilarki łańcuchowej

Środek czyszczący STIHL Varioclean obok pilarki łańcuchowej STIHL na stole warsztatowym

Czyszczenie pilarki spalinowej jest nieco bardziej pracochłonne. Należy przestrzegać następujących zasad:

 • Opróżnianie zbiornika

Opróżnij zbiornik paliwa pilarki łańcuchowej w dobrze wentylowanym miejscu. Resztki materiału zutylizuj w sposób przyjazny dla środowiska w specjalnych zakładach utylizacji odpadów.

 • Opróżnij gaźnik

Opróżnij zbiornik paliwa, uruchom maszynę i pozwól pilarce pracować przez chwilę, aż zbiornik zostanie opróżniony z benzyny i pilarka będzie pracować na biegu jałowym. Zapobiega to sklejaniu się membrany w gaźniku. W celu dokładnego wyczyszczenia zalecamy skontaktowanie się z Autoryzowanym Dealerem STIHL.

 • Sprawdź świece zapłonowe i otwór wylotowy powietrza chłodzącego i w razie potrzeby oczyść je.
 • Wyczyść filtr powietrza

Aby wydajność pilarki nie pogorszyła się z czasem, należy regularnie czyścić filtr powietrza. Wyjmij go wcześniej z obudowy i wytrzep, lekko uderzając. 

W poniższym filmie pokazujemy, jak wyczyścić filtr HD2 w pilarce:

Aby pomóc Ci zachować kontrolę nad wszystkimi niezbędnymi czynnościami związanymi z czyszczeniem, zebraliśmy je w formie tabeli. Znajduje się ona w instrukcji obsługi urządzenia wraz z dalszymi szczegółowymi opisami poszczególnych kroków.

Podsumowanie: Czyszczenie pilarki łańcuchowej

 • Regularna konserwacja zapewnia nienaganne działanie pilarki.
 • Stosuj odpowiednie środki ochrony osobistej. 
 • Urządzenie należy czyścić po każdym użyciu. Zalecamy dodatkowo gruntowne czyszczenie przed okresem zimowym.
 • Podczas czyszczenia akumulatorowych i spalinowych pilarek łańcuchowych należy przestrzegać szczególnych zasad.

 

Jeszcze więcej dla miłośników techniki