Ochrona słuchu w pracy profesjonalisty i użytkownika prywatnego

Odpowiednia ochrona słuchu zabezpieczy Twoje uszy, gdy w Twojej pracy zawodowej lub zajęciach przydomowych jest głośno. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze i stosowaniu odpowiedniej ochrony słuchu?

 

DLACZEGO OCHRONA SŁUCHU JEST WAŻNA PODCZAS PRACY?

Niezależnie od tego, czy pracujesz dmuchawą do liści, pilarką łańcuchową czy nożycami do żywopłotów, przy takich pracach zawsze może być głośno. Nasze uszy są wrażliwe, dlatego nie należy ich narażać na głośne dźwięki. Jednak pracując w ogrodzie lub w lesie, nie zawsze da się uniknąć hałasu.

Aby chronić swój słuch przed nadmiernym i długotrwałym narażeniem na hałas oraz zapobiec wynikającemu z tego późniejszemu uszkodzeniu słuchu, podczas prac w hałasie – zarówno w ogrodzie, na budowie, jak i w zakładach przemysłowych i rzemieślniczych – należy stosować ochronę słuchu.

Hałas hałasowi nierówny. Oprócz natężenia dźwięku istotnym elementem jest również odległość od źródła hałasu. Dlatego istotną różnicę odczuwa się pomiędzy sytuacją, w której podczas pracy nożycami do żywopłotów silnik urządzenia znajduje się tuż przy uchu operatora, czy też w odległości ponad metra, tak jak ma to miejsce w przypadku kosiarki do trawy. Dlatego, aby wybrać odpowiednią ochronę słuchu, trzeba się dowiedzieć, ile hałasu w ogóle dociera bezpośrednio do ucha.

W instrukcjach obsługi naszych narzędzi ogrodniczych i urządzeń roboczych można zawsze znaleźć dwie wartości. Poziom mocy akustycznej oznacza głośność bezpośrednio na urządzeniu, natomiast poziom ciśnienia akustycznego to głośność, która rzeczywiście dociera do użytkownika. Oba parametry wyraża się w decybelach (dB).

JAKIE RODZAJE OCHRONY SŁUCHU SĄ DOSTĘPNE?

Ochrona słuchu jest dostępna w dwóch podstawowych wersjach: zatyczki do uszu i nauszniki przeciwhałasowe. Ważne: Ochrona jest identyczna – w zakresie izolacji akustycznej nie występują tu żadne różnice. Obie formy ochrony słuchu są obecnie dostępne w różnych wersjach przeznaczonych do różnych zastosowań. Można je również łączyć z innymi środkami ochrony osobistej, takimi jak hełmy czy wizjery.

Decyzja o wyborze zatyczek do uszu lub nauszników przeciwhałasowych zależy wyłącznie od Ciebie. Z reguły wybieramy taką ochronę słuchu, z którą czujemy się najbardziej komfortowo.

 

  • ZATYCZKI DO USZU

Zatyczki do uszu stosuje się często w halach fabrycznych i produkcyjnych, gdzie wymaga się ich długotrwałego stosowania. Zalety zatyczek do uszu: wiele osób uważa, że noszenie zatyczek w takim środowisku jest wygodniejsze, ponieważ uszy nie pocą się, a ochrona słuchu nie musi być wielokrotnie zdejmowana i zakładana.

Zatyczki do uszu są zwykle wykonane z pianki poliuretanowej o stożkowym kształcie i można je łatwo wprowadzić do kanału słuchowego. Ich głębokie osadzenie zapewnia dobre wartości izolacji akustycznej. Zatyczek do uszu nie nosi się na głowie, dlatego jest to również rozwiązanie wygodniejsze dla osób noszących okulary.

Specjalną formę stanowią zatyczki do uszu ze specjalną taśmą łączącą lub z pałąkiem oraz wkładki douszne indywidualnie dopasowane do kanału słuchowego użytkownika.

 

  • NAUSZNIKI PRZECIWHAŁASOWE

Nauszniki przeciwhałasowe to rozwiązanie, które przypomina wyglądem słuchawki nauszne. Muszle są zazwyczaj połączone pałąkiem lub zamontowane na hełmie. Zasada tłumienia hałasu jest taka sama jak w przypadku zatyczek do uszu. Na czas przerwy w pracy można je po prostu złożyć lub po prostu zdjąć.

Nauszniki przeciwhałasowe nadają się do wszystkich prac zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Nauszniki można stosować w zasadzie przy każdej pogodzie. W niskich temperaturach ta forma ochrony słuchu ma nawet tę zaletę, że oferuje skuteczne ocieplanie uszu.

Stosowanie nauszników przeciwhałasowych zaleca się generalnie wszędzie tam, gdzie występuje częsta konieczność zakładania i zdejmowania ochrony słuchu oraz w przypadku pracy w zanieczyszczonym otoczeniu. Na przykład podczas pracy w lesie, gdzie dłonie są nierzadko zanieczyszczone żywicą, nauszniki przeciwhałasowe są rozwiązaniem bardziej higienicznym niż zatyczki.

OCHRONA SŁUCHU Z FUNKCJĄ BLUETOOTH®

Rozwinięciem koncepcji klasycznych nauszników przeciwhałasowych są nauszniki przeciwhałasowe ze zintegrowanym odbiornikiem radiowym lub funkcją Bluetooth®. Rozwiązania takie, jak nauszniki przeciwhałasowe STIHL z funkcją Bluetooth® (BT) – Dynamic BT umożliwiają komunikację z kolegami za pomocą smartfona lub podłączonego radia. Dodatkowym atutem tego typu ochrony słuchu są funkcje rozrywkowe. Muzyka z radia lub streaming może zwiększyć motywację i przeciwdziałać utracie koncentracji podczas monotonnej pracy.

KOMBINACJA RÓŻNYCH ŚRODKÓW OCHRONY SŁUCHU

W przypadku ekstremalnej ekspozycji na oddziaływanie hałasu można również jednocześnie stosować zatyczki do uszu i nauszniki przeciwhałasowe. W ten sposób uzyskuje się wyższy poziom izolacji akustycznej. Należy jednak pamiętać, że poszczególnych wartości nie można po prostu sumować. Dlatego należy stosować wyłącznie takie kombinacje, które zostały zatwierdzone przez akredytowane europejskie instytuty badawcze.
  • Nauszniki przeciwhałasowe CONCEPT 23

    Lekkie i miękkie, z regulacją i komfortową wkładką

    Zobacz produkt
  • Nauszniki DYNAMIC BT z Bluetooth®

    Do połączenia ze smartfonem, Bluetooth® 4.0

    Zobacz produkt
  • Osłona twarzy/słuchu DYNAMIC BT-PC z Bluetooth®

    Swobodna komunikacja bez wyjmowania telefonu, wizjer z poliwęglanu

    Zobacz produkt

PRZY JAKIEJ GŁOŚNOŚCI NALEŻY STOSOWAĆ OCHRONĘ SŁUCHU?

W przypadku zastosowań profesjonalnych dostępne są konkretne specyfikacje dotyczące poziomu hałasu, powyżej którego pracownicy są zobowiązani stosować ochronę słuchu. Wartości graniczne narażenia znajdujące zastosowanie w leśnictwie, na placach budowy, albo w sektorze komunalnym są określone w przepisach. 

  • Hałas poniżej 80 dB nie stanowi problemu.
  • Wartość graniczna to 80 dB. W przypadku hałasu przekraczającego tę wartość graniczną zalecane jest stosowanie ochrony słuchu.
  • Wartość działania wynosi 85 dB. Jeżeli hałas osiągnie ten poziom, wymagane jest stosowanie ochrony słuchu.

KIEDY ZALECA SIĘ STOSOWANIE OCHRONY SŁUCHU HOBBYSTOM?

Hałaśliwe mogą się okazać również różne prace wykonywane hobbystycznie, np. prace ogrodowe lub przygotowywanie drewna opałowego w lesie. Niektóre spalinowe pilarki łańcuchowe, spalinowe kosy mechaniczne lub spalinowe nożyce do żywopłotów mogą emitować hałas o natężeniu przekraczającym 100 dB, a jest to hałas porównywalny z tym podczas koncertu rockowego. W przypadku modeli elektrycznych poziom hałasu waha się od 85 do 100 dB. To mniej więcej taki hałas, jaki panuje przy ruchliwej ulicy.
Ważne: najmniejszy hałas emitują urządzenia akumulatorowe. Akumulatorowa dmuchawa do liści emituje hałas od 60 do 80 dB. Podobny poziom hałasu generuje praca akumulatorowym trymerem do trawy i akumulatorowymi nożycami do żywopłotów.
Na pytanie, czy podczas prac w ogrodzie lub lesie należy stosować ochronę słuchu, nie ma zatem jednoznacznej odpowiedzi. Decydujący jest tu indywidualny poziom hałasu emitowanego przez konkretne urządzenie. Poziom ciśnienia akustycznego, którym trzeba się kierować przy wyborze środków ochrony słuchu, można odszukać w instrukcjach obsługi wszystkich urządzeń STIHL. Wartości te podaje się dla typowych zastosowań i odpowiadają one rzeczywistej głośności rejestrowanej w uchu.

Wskazówka STIHL: W przypadku zastosowań prywatnych nie obowiązują żadne przepisy analogiczne do przepisów BHP, jednak to właśnie do nich należałoby się odnosić poszukując wartości referencyjnych. Oznacza to, że już od hałasu o poziomie 80 dB zaleca się stosowanie ochrony słuchu.

JAK PRAWIDŁOWO DOBRAĆ ODPOWIEDNIĄ OCHRONĘ SŁUCHU?

Doradztwo Autoryzowanego Dealera STIHL

W razie wątpliwości lub dalszych pytań zalecamy kontakt z Autoryzowanym Dealerem STIHL.

Połączenie ochrony słuchu i osłony twarzy

W przypadku niektórych prac połączenie osłony twarzy i ochrony słuchu okazuje się mieć istotne zalety. Również w tym przypadku doskonale sprawdzą się obie formy ochrony słuchu. W przypadku hełmów możliwe jest również wybranie kombinacji z nausznikami zintegrowanymi w hełmie.

Wybór w oparciu o osobiste preferencje

Wybór pomiędzy nausznikami przeciwhałasowymi a zatyczkami do uszu sprowadza się generalnie do osobistych preferencji. Ochrona jest równie dobra w przypadku obu rozwiązań. Czasami decydujące znaczenie odgrywa obsługa. Jeżeli nosisz ochronę słuchu przez dłuższy czas, zatyczki do uszu będą z reguły lepszym wyborem. Z kolei w sytuacji, gdy często musisz zdejmować i zakładać ochronę słuchu, rozważ zakup nauszników przeciwhałasowych.

Precyzyjna definicja według wartości HML

Aby precyzyjnie wybrać optymalną ochronę słuchu należy się opierać na wartości HML, a w szczególności na wartości M. W przypadku nauszników przeciwhałasowych STIHL Concept 23 wynosi wartość ta wynosi 20 dB. Oznacza to, że nauszniki tłumią średnie częstotliwości o głośności ok. 20 dB.

Wybór na podstawie wartości SNR

Wybierz odpowiednią ochronę słuchu spośród produktów oferowanych przez STIHL. Wstępny dobór ułatwi wartość SNR zawarta już w nazwie produktu. Przykład: nauszniki przeciwhałasowe STIHL Concept 23 tłumią dźwięki o średnio ważonej głośności 23 dB.

Czas użytkowania

Oszacuj czas, przez który będziesz korzystać z urządzenia.

Głośność urządzenia

Zapoznaj się z instrukcją obsługi urządzenia STIHL. Można w niej znaleźć informacje na temat poziomu hałasu emitowanego przez pracujące urządzenie STIHL.

Wskazówka STIHL: Wybranie odpowiedniej ochrony słuchu STIHL jest teraz niezwykle łatwe. Wszystkie modele z oznaczeniem „Concept” są wyposażone w pałąk, w wariantach oznaczonych literą „F” jest on również składany. Z kolei modele oznaczone skrótem „BT” oferują możliwość korzystania z połączenia Bluetooth®. 

JAK DBAĆ O ŚRODKI OCHRONY SŁUCHU I UTRZYMYWAĆ JE W CZYSTOŚCI?

Aby mieć pewność, że ochrona słuchu zapewnia bezpieczną ochronę przez długi czas, trzeba zwrócić uwagę na jej prawidłowe użytkowanie:

  • Czyszczenie

Po zakończeniu pracy usuń nagromadzony kurz i płyny oraz upewnij się, że ochrona słuchu odpowiednio wyschnie.

  • Pielęgnacja

Jeśli często używasz nauszników, musisz regularnie wymieniać zestawy higieniczne, w których skład wchodzą pierścienie uszczelniające i wkładki piankowe. Oznaką konieczności wymiany są deformacje, pęknięcia, złamania lub odkształcenia pałąka.

  • Przechowywanie

Środki ochrony słuchu trzeba przechowywać w czystym, suchym miejscu o umiarkowanej temperaturze i chronionym przed bezpośrednim oddziaływaniem promieni słonecznych.

PODSUMOWANIE DOTYCZĄCE WYBORU WŁAŚCIWEJ OCHRONY SŁUCHU

  • Wiele narzędzi roboczych i ogrodowych emituje wysoki poziom hałasu, przed którym należy chronić swój słuch.
  • Stosowanie odpowiedniej ochrony słuchu zaleca się zarówno w pracy zawodowej, np. na budowie lub w lesie, jak i w pracy prywatnej.
  • Zatyczki do uszu i nauszniki przeciwhałasowe oferują tak samo niezawodną ochronę przed hałasem. Decyzja o zakupie odpowiedniej formy jest generalnie uzależniona od Twoich indywidualnych preferencji.
  • Użyj wartości SNR lub HML, aby określić wymagany sposób ochrony słuchu. Oba parametry można znaleźć w instrukcji obsługi urządzenia.

 

 

W przypadku dodatkowych pytań dotyczących produktów STIHL skontaktuj się z Autoryzowanym Dealerem STIHL