Cięcie drewna opałowego pilarką: skuteczna i bezpieczna praca

Używanie pilarki łańcuchowej do cięcia własnego drewna opałowego jest z pewnością przyjemniejsze niż kupowanie kłód, a także może być tańsze. Oto jak to zrobić.

Stos kłód po cięciu drewna opałowego

Cięcie drewna opałowego piłą łańcuchową: opcja zrównoważona

Niezależnie od tego, czy chodzi o rozpalenie kominka zimą, czy opał w letnie wieczory , cięcie własnego drewna opałowego sprawia wiele satysfakcji, jeśli jesteś w stanie to zrobić. Leśnictwa mogą wydawać zezwolenia na pozyskiwanie drewna w swoich lasach i terenach leśnych; organizacja ta istnieje między innymi po to, aby wspierać praktyki zrównoważonej gospodarki leśnej, dlatego przed rozpoczęciem należy zawsze skonsultować się z nią w celu uzyskania informacji. Oczywiście drzewa ścięte w Twoim ogrodzie i na ziemi możesz bezpłatnie utylizować, a wykorzystanie ich jako drewna opałowego jest rozwiązaniem zrównoważonym.

Jeśli posiadasz odpowiednie uprawnienia i zezwolenia, możesz używać pilarki łańcuchowej do pozyskania drewna opałowego na miejscu w terenie leśnym – w przeciwnym razie do prac leśnych możesz używać wyłącznie narzędzi ręcznych. W naszym przewodniku wyjaśniono, jak najlepiej używać pilarki łańcuchowej do bezpiecznego i wydajnego cięcia drewna opałowego.

Najpierw spraw, żeby było stabilnie i bezpiecznie

Aby rozpocząć przetwarzanie powalonego drzewa w drewno opałowe, zalecamy pocięcie całego drewna na kawałki o długości jednego metra, z którymi łatwiej jest pracować. Można to zrobić bezpośrednio w miejscu ścięcia drzewa, jeśli jest to dozwolone. Możesz przycinać bezpośrednio na ziemi, jeśli jest wystarczająco płaskie, lub za pomocą szybko wykonanego stojaka do cięcia

Wskazówki dotyczące cięcia kłody na ziemi

Jeśli pień leży na równej, twardej powierzchni w lesie lub na trawniku w ogrodzie, możesz użyć pilarki łańcuchowej do przycięcia pnia, gdy ten znajduje się bezpośrednio na ziemi – należy jednak uważać, aby pilarka łańcuchowa nie miała kontaktu z ziemią, ponieważ spowoduje to stępienie łańcucha. Ale pierwszym krokiem przed użyciem pilarki łańcuchowej jest upewnienie się, że pień nie może się stoczyć. W tym celu należy zabezpieczyć kłodę klinami lub mniejszymi kawałkami drewna.

Dbamy o Twoje bezpieczeństwo: odzież ochronna

Cięcie za pomocą wydajnych narzędzi sprawia przyjemność i pozwala poszerzać swoje umiejętności, jeśli podczas ich używania polegasz na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej. Podczas pracy pilarką łańcuchową należy zawsze nosić środki ochrony osobistej. Obejmuje to hełm, spodnie chroniące przed przecięciem, buty ochronne i wiele innych. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego produktu. Przed pierwszym użyciem pilarki łańcuchowej należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i przed każdym użyciem upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie. Na życzenie, dealer STIHL przygotuje Twoje narzędzie do pierwszego użycia, a także doradzi Ci, jakie modele i rozmiary odzieży ochronnej będą odpowiednie. Należy pamiętać, że środki ochrony indywidualnej nie zastępują bezpiecznych technik pracy.

Własny stojak do przycinania długich pniJeśli powierzchnia podłoża nie nadaje się do bezpośredniej pracy, możesz potrzebować stojaka: chroni to nie tylko łańcuch pilarki, ale także plecy, ponieważ oznacza to, że będziesz pracować na ergonomicznie odpowiedniej wysokości. Możesz szybko wyciąć podpórkę z innego kawałka drewna. Zawsze upewnij się, że drewno przecinane pilarką łańcuchową jest zamocowane i nie może się stoczyć.

Łupanie odcinków na drewno opałowe

Metrowe kawałki drewna prawdopodobnie nie zmieszczą się w Twoim kominku, a grubsze pnie należy rozłupać, aby ułatwić ich użycie – w każdym razie mniejsze kawałki drewna opałowego zawsze będą schnąć lepiej niż duże polana. Jest to ważne, ponieważ wilgotne drewno pali się gorzej i wydziela sadzę i dym.

Ekologiczne drewno opałowe

Kiedy spalasz drewno, uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile drzewo pochłonęło podczas swojego wzrostu – co oznacza, że ​​jeśli generujesz ciepło przy użyciu drewna, wiesz, że jest to metoda neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.Obróbka na drewno opałowe

Do obróbki kawałków drewna i mniejszych gałęzi w celu uzyskania drewna opałowego najlepiej używać koziołka. Koziołek pomaga w bezpiecznym i wygodnym ustawieniu się przy cięciu drewna opałowego.

 Mężczyzna ubrany w sprzęt ochronny do pił łańcuchowych podnosi piłę łańcuchową STIHL z koziołka obok dużego stosu drewna opałowego.

Przechowywanie drewna

Zanim drewno opałowe będzie gotowe do spalenia, musi schnąć przez około dwa lata. W tym czasie musi być odpowiednio przechowywane, aby dobrze wyschło. Pojedyncze polana układaj w taki sposób, aby umożliwić przepływ powietrza między nimi, a także chroń drewno przed deszczem i wilgocią

Zbliżenie na kawałek drewna opałowego na koziołku

Cięcie drewna opałowego pilarką

Dzięki łańcuchowi Rapid Duro 3 STIHL wprowadziła na rynek łańcuch z końcówkami z węglików spiekanych do pilarek łańcuchowych średniej mocy. Jego zęby radzą sobie nawet z brudnym lub szczególnie twardym drewnem. Pozostaje również ostry aż do dziesięciu razy dłużej niż standardowe piły łańcuchowe.

Ważne

Do cięcia drewna opałowego w lasach i siedliskach naturalnych należy stosować wyłącznie szybko ulegające biodegradacji smary do łańcuchów, płyny hydrauliczne i mieszanki paliw. Należy zebrać po sobie puste kanistry i odpowiednio je zutylizować.

9 pytań dotyczących cięcia drewna opałowego pilarką łańcuchowąNajlepszy czas na zebranie drzew na opał to miesiące jesienne i zimowe. Zanim jednak sięgniesz po pilarkę łańcuchową lub zbierzesz powalone drewno, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek

Podsumowanie: cięcie drewna opałowego pilarką łańcuchową

  • Od pnia drzewa do poręcznego drewna opałowego w trzech krokach: przycięcie kłody na metr długości, rozłupanie jej i pocięcie rozłupanego drewna na poręczne kawałki drewna opałowego na koziołku

  • W zależności od podłoża i zadania możesz pracować bezpośrednio na ziemi, na koziołku lub na samodzielnie zbudowanym stojaku do cięcia

  • Do cięcia drewna opałowego pilarką łańcuchową wymagana jest odzież ochronna

  • Zbieranie drewna w lesie wymaga zgody lub zezwolenia właściciela i może podlegać ograniczeniom