Używanie pilarki łańcuchowej do cięcia własnego drewna opałowego jest z pewnością przyjemniejsze niż kupowanie kłód, a także może być tańsze. Oto jak to zrobić.
23.01.2024
Niezależnie od tego, czy chodzi o rozpalenie kominka zimą, czy opał w letnie wieczory , cięcie własnego drewna opałowego sprawia wiele satysfakcji, jeśli jesteś w stanie to zrobić. Leśnictwa mogą wydawać zezwolenia na pozyskiwanie drewna w swoich lasach i terenach leśnych; organizacja ta istnieje między innymi po to, aby wspierać praktyki zrównoważonej gospodarki leśnej, dlatego przed rozpoczęciem należy zawsze skonsultować się z nią w celu uzyskania informacji. Oczywiście drzewa ścięte w Twoim ogrodzie i na ziemi możesz bezpłatnie utylizować, a wykorzystanie ich jako drewna opałowego jest rozwiązaniem zrównoważonym.
Jeśli posiadasz odpowiednie uprawnienia i zezwolenia, możesz używać pilarki łańcuchowej do pozyskania drewna opałowego na miejscu w terenie leśnym – w przeciwnym razie do prac leśnych możesz używać wyłącznie narzędzi ręcznych. W naszym przewodniku wyjaśniono, jak najlepiej używać pilarki łańcuchowej do bezpiecznego i wydajnego cięcia drewna opałowego.
Aby rozpocząć przetwarzanie powalonego drzewa w drewno opałowe, zalecamy pocięcie całego drewna na kawałki o długości jednego metra, z którymi łatwiej jest pracować. Można to zrobić bezpośrednio w miejscu ścięcia drzewa, jeśli jest to dozwolone. Możesz przycinać bezpośrednio na ziemi, jeśli jest wystarczająco płaskie, lub za pomocą szybko wykonanego stojaka do cięcia
Jeśli pień leży na równej, twardej powierzchni w lesie lub na trawniku w ogrodzie, możesz użyć pilarki łańcuchowej do przycięcia pnia, gdy ten znajduje się bezpośrednio na ziemi – należy jednak uważać, aby pilarka łańcuchowa nie miała kontaktu z ziemią, ponieważ spowoduje to stępienie łańcucha. Ale pierwszym krokiem przed użyciem pilarki łańcuchowej jest upewnienie się, że pień nie może się stoczyć. W tym celu należy zabezpieczyć kłodę klinami lub mniejszymi kawałkami drewna.
Cięcie za pomocą wydajnych narzędzi sprawia przyjemność i pozwala poszerzać swoje umiejętności, jeśli podczas ich używania polegasz na skutecznej i bezpiecznej odzieży ochronnej. Podczas pracy pilarką łańcuchową należy zawsze nosić środki ochrony osobistej. Obejmuje to hełm, spodnie chroniące przed przecięciem, buty ochronne i wiele innych. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego produktu. Przed pierwszym użyciem pilarki łańcuchowej należy dokładnie zapoznać się z urządzeniem i przed każdym użyciem upewnić się, że jest ono w nienagannym stanie. Na życzenie, dealer STIHL przygotuje Twoje narzędzie do pierwszego użycia, a także doradzi Ci, jakie modele i rozmiary odzieży ochronnej będą odpowiednie. Należy pamiętać, że środki ochrony indywidualnej nie zastępują bezpiecznych technik pracy.
Przed przycięciem drewna na odpowiednią długość należy zaznaczyć miejsce cięcia pilarką łańcuchową. Można do tego użyć miarki leśnej i wykonać oznaczenia w odstępach co 1 metr za pomocą kredy PRO Marker lub markera w sprayu ECO.
Uruchom pilarkę na wolnych obrotach i umieść ją na pierwszym znaku; zacznij ciąć. Cięcie powinno przebiegać przez około ¾ pnia – nie tnij do końca, aby uniknąć wcięcia się w ziemię i uszkodzenia pilarki łańcuchowej. Powtórzyć proces we wszystkich zaznaczonych punktach.
Odwróć pień – pomocny może być obracak aluminiowy. Przed dalszą pracą nie zapomnij zabezpieczyć pień przed ponownym stoczeniem się
Zakończ rozpoczęte cięcia z przeciwnej strony. Twoje metrowe kawałki drewna są gotowe do dalszej obróbki na drewno opałowe.
Jeśli powierzchnia podłoża nie nadaje się do bezpośredniej pracy, możesz potrzebować stojaka: chroni to nie tylko łańcuch pilarki, ale także plecy, ponieważ oznacza to, że będziesz pracować na ergonomicznie odpowiedniej wysokości. Możesz szybko wyciąć podpórkę z innego kawałka drewna. Zawsze upewnij się, że drewno przecinane pilarką łańcuchową jest zamocowane i nie może się stoczyć.
Aby przygotować stojak do cięcia, najpierw użyj pilarki, aby wyciąć z kłody kształt litery V. Szerokość wycinanego V powinna być równa średnicy ciętego na drewno opałowe pnia.
Ustaw stojak do cięcia tak, aby był stabilny i umieść kłodę w kształt V.
Kleszcze samozaciskowe do podnoszenia mogą ułatwić Ci pracę. Pień powinien być stabilnie osadzony, bez luzów – w razie potrzeby można go dodatkowo zabezpieczyć klinami lub małymi kawałkami drewna.
Gdy łańcuch lekko chodzi, możesz ciąć w zaznaczonych punktach. Uważaj, aby odcięty kawałek drewna nie spadł Ci na stopy!
W razie potrzeby zmień położenie drewna na stojaku. Powtarzaj proces cięcia, aż zakończysz cięcie wszystkich elementów.
Metrowe kawałki drewna prawdopodobnie nie zmieszczą się w Twoim kominku, a grubsze pnie należy rozłupać, aby ułatwić ich użycie – w każdym razie mniejsze kawałki drewna opałowego zawsze będą schnąć lepiej niż duże polana. Jest to ważne, ponieważ wilgotne drewno pali się gorzej i wydziela sadzę i dym.
Drewno można szybko rozłupać wzdłuż, używając klina rozłupującego, a nie pilarki łańcuchowej. Najpierw zabezpiecz element przed stoczeniem się.
Kłodę przełupać na dwie części za pomocą klina rozłupującego. Wycięcie nacięcia za pomocą pilarki łańcuchowej ułatwi włożenie klina, a następnie uderzaj nim, aż drewno pęknie. W zależności od grubości pnia może zaistnieć potrzeba ponownego podzielenia połówek na ćwiartki.
Powstałe rozłupane drewno można dalej obrabiać na koziołku, tworząc poręczne kawałki drewna opałowego.
Kiedy spalasz drewno, uwalnia się tylko tyle dwutlenku węgla, ile drzewo pochłonęło podczas swojego wzrostu – co oznacza, że jeśli generujesz ciepło przy użyciu drewna, wiesz, że jest to metoda neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.
Do obróbki kawałków drewna i mniejszych gałęzi w celu uzyskania drewna opałowego najlepiej używać koziołka. Koziołek pomaga w bezpiecznym i wygodnym ustawieniu się przy cięciu drewna opałowego.
Umieść kawałek drewna na koziołku i zabezpiecz gumą lub łańcuchem. Teraz jesteś gotowy na ostatni etap cięcia drewna na opał. Okrągłe gałęzie często obracają się w koziołkach nawet przy użyciu gumy. Jeśli tak się stanie, przytwierdź pilarkę łańcuchową do drewna za pomocą przypory szponowej – pomoże to zabezpieczyć i obciąć nawet najtrudniejsze gałęzie.
Uruchom bezpiecznie pilarkę i rozpocznij cięcie.
Korzystając z zestawu z koziołkiem, możesz teraz profesjonalnie ciąć kłody drewna opałowego, jedna po drugiej.
Zanim drewno opałowe będzie gotowe do spalenia, musi schnąć przez około dwa lata. W tym czasie musi być odpowiednio przechowywane, aby dobrze wyschło. Pojedyncze polana układaj w taki sposób, aby umożliwić przepływ powietrza między nimi, a także chroń drewno przed deszczem i wilgocią
Dzięki łańcuchowi Rapid Duro 3 STIHL wprowadziła na rynek łańcuch z końcówkami z węglików spiekanych do pilarek łańcuchowych średniej mocy. Jego zęby radzą sobie nawet z brudnym lub szczególnie twardym drewnem. Pozostaje również ostry aż do dziesięciu razy dłużej niż standardowe piły łańcuchowe.
Do cięcia drewna opałowego w lasach i siedliskach naturalnych należy stosować wyłącznie szybko ulegające biodegradacji smary do łańcuchów, płyny hydrauliczne i mieszanki paliw. Należy zebrać po sobie puste kanistry i odpowiednio je zutylizować.
Najlepszy czas na zebranie drzew na opał to miesiące jesienne i zimowe. Zanim jednak sięgniesz po pilarkę łańcuchową lub zbierzesz powalone drewno, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek
Na przykład wszystkie lasy w Wielkiej Brytanii są własnością prywatną, więc aby cokolwiek z nich wydobyć, potrzebne jest pozwolenie. Wiele z nich jest zarządzanych przez Komisję Leśnictwa – organizację rządową, która może wydawać pozwolenia na różnych warunkach. Należy pamiętać, że prawdopodobnie będą wprowadzane dalsze ograniczenia dotyczące możliwości używania elektronarzędzi do cięcia w obszarach leśnych.
Lasy Państwowe nie zezwalają na samodzielne wycinanie drzew. Prywatni właściciele gruntów mogą zgodzić się na wycięcie i usunięcie martwych drzew, jeśli dokonasz z nimi indywidualnego porozumienia.
Jeśli otrzymasz zezwolenie na pozyskiwanie drewna, będzie ono dotyczyć określonych obszarów i może podlegać różnym obostrzeniom.
Dobra widoczność jest ważna ze względów bezpieczeństwa podczas cięcia i obróbki drewna opałowego pilarką łańcuchową. Należy także zwracać uwagę na aktualne warunki pogodowe i unikać przebywania w lesie podczas mgły, silnego wiatru, burzy czy silnych mrozów.
Aby chronić ptaki w okresach lęgowych, obowiązują ograniczenia sezonowe. Twoje zezwolenie będzie to określać.
Cięcie i obróbka drewna w lesie nigdy nie powinna być wykonywana w pojedynkę. Zalecamy, aby towarzyszyła Ci co najmniej jedna osoba, która będzie mogła wezwać pomoc w sytuacji awaryjnej lub samodzielnie udzielić pierwszej pomocy.
Koszty będą zależeć od właściciela lasu lub innych indywidualnych warunków.
Jeśli planujesz wywieźć drewno na opał samochodem, warto wcześniej sprawdzić dokumenty pojazdu: metr sześcienny świeżego drewna może ważyć nawet tonę, co znacznie przekracza możliwości wielu pojazdów. Na poruszanie się samochodem po leśnej ścieżce konieczne może być także uzyskanie zgody właściciela lasu.
Nie zalecamy tymczasowego składowania drewna w lasach publicznych. Wiele urzędów leśnych i właścicieli również nalega na szybkie usunięcie drewna.
Od pnia drzewa do poręcznego drewna opałowego w trzech krokach: przycięcie kłody na metr długości, rozłupanie jej i pocięcie rozłupanego drewna na poręczne kawałki drewna opałowego na koziołku
W zależności od podłoża i zadania możesz pracować bezpośrednio na ziemi, na koziołku lub na samodzielnie zbudowanym stojaku do cięcia
Do cięcia drewna opałowego pilarką łańcuchową wymagana jest odzież ochronna
Zbieranie drewna w lesie wymaga zgody lub zezwolenia właściciela i może podlegać ograniczeniom