Napinanie piły łańcuchowej

Chcesz odpowiednio napiąć piłę łańcuchową swojej pilarki spalinowej? Wyjaśnimy tu działanie błyskawicznego napinacza piły łańcuchowej oraz napinacza bocznego i czołowego.

Stół warsztatowy z narzędziem do napinania piły łańcuchowej

Oznaki konieczności napięcia piły łańcuchowej

Piły łańcuchowe są podczas pracy poddawane dużym obciążeniom. Każde zetknięcie się zęba tnącego z drewnem powoduje skokowy wzrost obciążenia piły łańcuchowej. Ścieranie, zabrudzenia, trociny i wióry powodują dodatkowe mechaniczne zużycie koła łańcuchowego, prowadnicy i piły łańcuchowej. W związku z tym normalną praktyką jest ponowne napinanie piły łańcuchowej w celu zrównoważenia zużycia.

Za każdym razem, gdy piła łańcuchowa przestaje przylegać do dolnej części prowadnicy, należy wyregulować jej napięcie. Prawidłowo napiętą piłę łańcuchową można przesuwać po prowadnicy przy zwolnionym hamulcu z niewielką siłą. W przypadku naszych pilarek z systemem QuickStop Super, aby zwolnić hamulec piły łańcuchowej, należy dodatkowo użyć dźwigni hamulca na tylnym uchwycie. Należy pamiętać, że podczas normalnej pracy piła łańcuchowa nagrzewa się i rozszerza. Naprężenie piły łańcuchowej należy również skorygować, jeśli luz jest większy wskutek rozgrzania.

Jeśli piła łańcuchowa została napięta w temperaturze roboczej, należy pamiętać o zmniejszeniu napięcia po ostygnięciu. Nadmierne napięcie powoduje obciążenie prowadnicy i łożyska wału korbowego, co może doprowadzić do uszkodzeń.

Zalecamy, aby zawsze sprawdzać napięcie piły łańcuchowej przed rozpoczęciem pracy z urządzeniem.

Ważne: Podczas sprawdzania i korygowania napięcia piły łańcuchowej pamiętaj o swoim bezpieczeństwie.

  • Nigdy nie sprawdzaj i nie koryguj napięcia przy pracującym silniku.
  • Noś odpowiednie rękawice ochronne.
  • W przypadku gorących elementów silnika lub tłumika istnieje niebezpieczeństwo poparzenia podczas sprawdzania lub korygowania napięcia piły łańcuchowej w temperaturze roboczej.
  • W przypadku akumulatorowych lub elektrycznych pilarek łańcuchowych należy bezwzględnie odłączyć urządzenia od napięcia (demontaż akumulatora, wyciągnięcie wtyczki sieciowej).
  • Sprawdź piłę łańcuchową pod kątem zużycia lub uszkodzeń mechanicznych (pęknięcia, wyłamania, odkształcenia) i nie używaj uszkodzonego łańcucha.

Błyskawiczny napinacz piły łańcuchowej – wyjaśnienie krok po kroku

Wyjątkowo wygodne, szybkie i łatwe w obsłudze urządzenie do szybkiego napinania łańcucha pozwala na jego regulację we wszystkich pilarkach spalinowych STIHL. Pilarki łańcuchowe STIHL z błyskawicznym napinaczem piły łańcuchowej mają literę B w nazwie, na przykład MSA 60 C-B. Jak to działa:

Filmy instruktażowe

Boczny napinacz piły łańcuchowej– wyjaśnienie krok po kroku

Boczny napinacz piły łańcuchowej jest sprawdzonym rozwiązaniem w przypadku większości urządzeń STIHL. Zapewnia wygodny dostęp do elementów napinacza piły łańcuchowej i zmniejsza ryzyko dotknięcia gorących elementów silnika.

W przypadku modeli wyposażonych w system QuickStop Super należy pamiętać o przesunięciu piły łańcuchowej nad prowadnicę za pomocą dźwigni QuickStop na uchwycie tylnym.

Mężczyzna napinający piłę łańcuchową STIHL

Czołowy napinacz piły łańcuchowej – wyjaśnienie krok po kroku

Tylko w nielicznych pilarkach spalinowych STIHL montowany jest przedni napinacz. Postępowanie jest identyczne jak w przypadku bocznego napinacza piły łańcuchowej, z wyjątkiem położenia napinacza.

Instrukcje obsługi pilarek STIHL

Tutaj możesz wygodnie pobrać instrukcję obsługi pilarki spalinowej STIHL.

Podsumowanie: Napinanie piły łańcuchowej

  • Wyłącz silnik. W przypadku urządzeń akumulatorowych wyjmij akumulator, a w przypadku urządzeń elektrycznych wyjmij wtyczkę sieciową.

  • Ustaw pilarkę na twardym i równym podłożu.

  • Zwolnij hamulec piły łańcuchowej, jeśli jest aktywowany.

  • Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami.

  • Pamiętaj, aby nosić rękawice ochronne, aby nie zranić się ostrymi zębami łańcucha.

Jeszcze więcej dla miłośników techniki