Prawidłowe ostrzenie pił łańcuchowych

Każdy zestaw tnący wymaga pielęgnacji: Regularnie ostrz piłę łańcuchową pilarki STIHL, aby zapewnić jej pełną wydajność.

Pilarka łańcuchowa STIHL z prowadnicą Light 04

Ogólne informacje: Ostrzenie piły łańcuchowej

  • Tępa pia łańcuchowa to więcej pracy i mniejsze bezpieczeństwo

  • Ostrzenie piły łańcuchowej jest łatwe i można je wykonać za pomocą odpowiednich narzędzi

  • Do ostrzenia zębów piły łańcuchowej należy używać odpowiedniego pilnika okrągłego
  • Przed przystąpieniem do wykonywania czynności konserwacyjnych, takich jak ostrzenie, przeczytaj instrukcję obsługi pilarki łańcuchowej
Pilniki i łańcuchy do pilarek STIHL na stole warsztatowym w warsztacie

Jak rozpoznać tępą piłę łańcuchową?

Nawet najlepsza piła łańcuchowa może z czasem ulec stępieniu. W rezultacie praca staje się żmudniejsza, a pilarka ulega coraz większemu zużyciu. Do tego dochodzi zwiększone obciążenie fizyczne i coraz mniej satysfakcjonujące wyniki cięcia. 

Jeśli podczas pracy pilarką zaobserwujesz następujące oznaki, musisz naostrzyć lub nawet wymienić piłę łańcuchową.

Pięć oznak tępej piły łańcuchowej

Oznaka nr 1

Piła łańcuchowa nie wbija się samoczynnie w drewno. Trzeba wymusić cięcie poprzez nacisk na jednostkę silnikową.

Oznaka nr 2

Podczas cięcia lub przycinania, czyli pionowego cięcia przez drewno, piła łańcuchowa wytwarza drobne trociny zamiast gruboziarnistych wiórów.

Oznaka nr 3

Mimo poprawnego nasmarowania piły łańcuchowej i prawidłowego napięcia w rzazie może pojawić się dym.

Oznaka nr 4

Pilarka porusza się w jednym kierunku i cięcie jest krzywe. Wskazuje to w szczególności na jednostronnie stępione lub nierównomierne długości zębów tnących.

Oznaka nr 5

Pilarka terkocze i odskakuje podczas cięcia. Precyzyjne pozycjonowanie jest trudne.

Mężczyzna w rękawicach STIHL używa okrągłego pilnika do ostrzenia benzynowej pilarki łańcuchowej STIHL 261 C-M

Instrukcja wideo: Ostrzenie łańcucha i ogranicznika głębokości prowadnikiem 2-w-1 STIHL

W naszym filmie instruktażowym pokazujemy, jak za jednym razem naostrzyć łańcuch i ogranicznik głębokości pilarki spalinowej STIHL za pomocą prowadnika 2-w-1

Czym jest odległość ogranicznika głębokości?

Odległość ogranicznika głębokości to odległość między przednią krawędzią górnej części zęba a górną krawędzią ogranicznika głębokości. Im większa odległość, tym więcej drewna jest strugane na ząb.
Podczas ostrzenia zębów piły zmniejsza się odległość ogranicznika głębokości. Dzieje się tak dlatego, że ząb piły ulega skróceniu podczas ostrzenia, a ze względu na swój kształt (węższy i bardziej płaski w tylnej części) staje się również bardziej płaski.

Aby uzyskać dobre cięcie, należy za każdym razem odpowiednio ostrzyć piłę łańcuchową, a także sprawdzać i regulować odległość między ogranicznikami głębokości.

Osoba z prowadnikiem pilnika okrągłego STIHL przy prowadnicy Light 04

Samodzielne ostrzenie piły łańcuchowej za pomocą pilnika okrągłego

Zęby tnące piły łańcuchowej można naostrzyć samodzielnie za pomocą okrągłego pilnika. Stosowane narzędzie musi jednak pasować do danej piły łańcuchowej. W przypadku użycia niewłaściwego pilnika można nawet zmniejszyć wydajność cięcia łańcucha. Wyjaśnimy, jak znaleźć odpowiedni pilnik okrągły.

Wybór odpowiedniego pilnika okrągłego zależy od podziałki piły łańcuchowej. Do każdej podziałki piły łańcuchowej przyporządkowana jest określona średnica pilnika okrągłego.

Wybór odpowiedniego okrągłego pilnika do ostrzenia piły łańcuchowej

Podziałka piły łańcuchowej przypisuje pilarkę spalinową do określonych klas mocy pilarki. Podziałkę piły łańcuchowej można łatwo określić dla wszystkich pilarek STIHL, ponieważ na ograniczniku głębokości znajduje się cyfra. W tabeli do przekodowania STIHL można w prosty sposób odczytać wymaganą średnicę pilnika.

Numer oznaczający podziałkę piły łańcuchowej na ograniczniku głębokości łańcucha

Jeśli cyfra na ograniczniku głębokości nie jest już czytelna, można ustalić podziałkę piły łańcuchowej za pomocą przymiaru kontrolnego. Alternatywnie podziałkę piły łańcuchowej można również obliczyć. W tym celu zmierz suwmiarką odległość od środka sworznia nitu do środka kolejnego i podziel wynik przez dwa – w ten sposób uzyskasz podziałkę piły łańcuchowej w milimetrach. Ponieważ jednak podziałka piły łańcuchowej jest zawsze podawana w calach, wynik należy jeszcze odpowiednio przeliczyć: Jeden milimetr odpowiada 0,039 cala, co oznacza, że aby uzyskać odpowiednią wartość w calach, wynik pomiaru trzeba pomnożyć przez 0,039. Do tak obliczonej wartości można następnie po prostu wyszukać pasującą średnicę pilnika w tabeli kodowania STIHL:

Oznaczenie na ograniczniku głębokościAlternatywne oznaczenie na ograniczniku głębokościPodziałka piły łańcuchowejŚrednica pilnika okrągłego
11/41/4"4,0 mm
2325.325"4,8 mm
33/83/8"5,2 mm
4404.404"5,5 mm
6P, PMPicco 3/84,0 mm
7 Picco 1/43,2 mm

Warto wiedzieć

Pilniki do łańcuchów mogą mieć inny przeskok pilnika, czyli teksturę powierzchniową, niż np. pilniki warsztatowe. Te ostatnie nie nadają się do ostrzenia pił łańcuchowych.

Ostrzenie piły: instrukcja

Wskazówka produktowa: prowadnik 2-w-1 umożliwia jednoczesne ostrzenie zębów łańcucha i piłowanie ogranicznika głębokości do właściwej wysokości.

Ostrzenie piły łańcuchowej STIHL HEXA

Ostrzenie jeszcze nigdy nie było tak proste: Innowacyjną piłę łańcuchową STIHL 3/8" Rapid Hexa można ostrzyć za pomocą specjalnie zaprojektowanego sześciokątnego pilnika Hexa – bez dodatkowych elementów pomocniczych do ostrzenia. Nowoczesny pilnik 6-kątny jest idealnie dopasowany do innowacyjnego kształtu zęba tnącego Hexa i umożliwia szybkie i niemal doskonałe ostrzenie łańcucha pod idealnym kątem. Obejrzyj film, aby dowiedzieć się, jak to działa. Dzięki innowacyjnemu kształtowi zębów łańcucha Rapid Hexa otrzymujesz również bardzo trwały łańcuch piły, który zapewnia do 10 procent większą wydajność cięcia niż 36 RS.

Film wideo: piła łańcuchowa 3/8" Rapid HEXA firmy STIHL

Piła łańcuchowa STIHL Rapid HEXA ostrzona za pomocą pilnika 6-kątnego

Aby naostrzyć łańcuch Rapid Hexa, przyłóż pilnik 6-kątny pod kątem 90 stopni do prowadnicy. Zgrubienie jest skierowane do góry i przebiega równolegle do oznaczenia na zębie tnącym, dzięki czemu automatycznie uzyskuje się idealny kąt ostrzenia wynoszący 25 stopni. 

Chwyć uchwyt jedną ręką, a drugą ręką poprowadź pilnik do przodu obok zęba tnącego. Cofając pilnik, należy zdjąć go z zęba tnącego i piłować jedynie przy ruchu do przodu. Następnie wyreguluj ogranicznik głębokości, jak opisano w kroku 3 powyżej.

Drewno miękkie czy twarde? Optymalne ustawienie ogranicznika głębokości

Ogranicznik głębokości jest częścią zęba tnącego piły łańcuchowej. Określa, jak głęboko ząb tnący wnika w drewno podczas cięcia pilarką łańcuchową i jak dużo drewna odłupuje. Aby uzyskać optymalną wydajność cięcia, odległość między ogranicznikami głębokości musi być prawidłowo ustawiona w zależności od gatunku drewna. Wyjaśnimy, na co należy przy tym zwrócić uwagę.

Należy dopasować ogranicznik głębokości do rodzaju drewna

Każdy gatunek drewna zachowuje się podczas piłowania inaczej. Właściwa regulacja ogranicznika głębokości ułatwia pracę zarówno Tobie, jak i pilarce. W praktyce zalecamy, aby przy zakupie piły łańcuchowej zwrócić uwagę na przeważający rodzaj drewna. 

Za pomocą przymiaru można dopasować ogranicznik głębokości.

W przypadku twardego drewna opór podczas cięcia jest większy niż w przypadku drewna miękkiego. Dlatego, aby móc ciąć twarde drewno, odległość między ogranicznikami głębokości nie powinna być zbyt duża. W przypadku cięcia miękkiego drewna poza okresem mrozu, odległość może być większa nawet o 0,2 mm. W tym celu można użyć przymiaru podziałki piły łańcuchowej o większym rozmiarze. STIHL oferuje również specjalny przymiar, za pomocą którego można bezpośrednio określić optymalny ogranicznik głębokości dla twardego i miękkiego drewna.

Orientację przy wyborze odstępu ograniczników głębokości zapewnia podziałka piły łańcuchowej. Informacje o tym, jak duża powinna być odległość ogranicznika głębokości dla twardego drewna, można znaleźć w powyższej tabeli.

Jeszcze więcej wskazówek i porad na temat ostrzenia pilarki łańcuchowej

  • Na początku zaznacz flamastrem ząb tnący. Oznaczenie to pomaga kontrolować równomierne usuwanie materiału. Po dwóch lub trzech pociągnięciach pilnika skontroluj ubytek materiału. Jeśli stwierdzisz równomierne usuwanie materiału, metoda pracy jest prawidłowa. Jeśli kolor złuszcza się tylko w określonych miejscach, sprawdź, czy używasz odpowiedniego pilnika i upewnij się, że nie prowadzisz pilnika zbyt wysoko lub zbyt głęboko.
  • Nie należy pracować z wykorzystaniem piły łańcuchowej aż do całkowitego stępienia. W międzyczasie do ostrzenia wystarczy kilka pociągnięć pilnikiem.
  • Licz pociągnięcia pilnikiem i na każdym zębie tnącym wykonuj ich tyle samo, aby wszystkie zęby tnące miały taką samą długość.
  • Jeśli zęby tnące jednego rzędu zębów będą krótsze niż pozostałe, oznacza to, że z jednej strony siła docisku była wyższa. Wyrównaj długość zębów, wykonując jedno lub dwa pociągnięcia na dłuższych zębach tnących.
  • Wskazówka produktowa: Prowadnik 2-w-1 umożliwia jednoczesne ostrzenie zębów łańcucha i ustawienie ogranicznika głębokości na prawidłowej wysokości.

Instrukcje obsługi pilarek STIHL

Tutaj możesz wygodnie pobrać instrukcję obsługi pilarki spalinowej STIHL.

Jeszcze więcej dla miłośników techniki