Składowanie i suszenie drewna opałowego: porady i pomysły

Wiele osób chce układać, suszyć i przechowywać kłody drewna, aby przygotować się na zimną porę roku. Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jak najlepiej przechowywać drewno opałowe i nie tylko.

Mężczyzna ubrany w odzież ochronną przed stosem drewna

Przegląd: przechowywanie drewna

  • Drewno opałowe należy pozostawić do wyschnięcia na czas kilku miesięcy do dwóch lat, w zależności od rodzaju drewna
  • Drewno liściaste schnie dłużej niż drewno iglaste
  • Zaleca się przechowywanie drewna opałowego w dobrze wentylowanym magazynie, nigdy w piwnicy lub garażu 
  • Należy przestrzegać przepisowej wartości granicznej spalania wynoszącej 25 procent wilgotności resztkowej – choć lepsza jest wilgotność około 15 procent
  • Po wyschnięciu można przechowywać drewno w pomieszczeniach zamkniętych np. w stojaku na drewno kominkowe

Dlaczego trzeba suszyć drewno opałowe 

Samodzielne cięcie drewna opałowego pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed użyciem go do ogrzewania.

Zawartość wody w świeżym drewnie opałowym wynosi od 40 do 50 procent, ale nie wolno go spalać od razu, aby ograniczyć szkodliwy dym i cząstki stałe. Wilgotne drewno może również uszkodzić komin.

Aby zachować maksymalny poziom wilgotności drewna wynoszący 25 procent, drewno opałowe należy suszyć i przechowywać przez kilka miesięcy.

Jak długo schnie drewno opałowe? 

Należy pozostawić wystarczająco dużo czasu, aby drewno opałowe dokładnie wyschło. Nawet jeśli przechowujesz kłody w optymalnych warunkach, będą one musiały spędzić kilka miesięcy na suszeniu – zalecamy minimum 250 dni. Jeśli to możliwe, dla bezpieczeństwa powinieneś zaplanować suszenie drewna opałowego przez około dwa lata. Wysuszone drewno jest łatwe do zidentyfikowania, ponieważ utraciło swój kolor, jest twarde i wydaje głuchy dźwięk podczas układania w stosy. Wilgotnościomierz może również pomóc w dokładniejszym oszacowaniu czasu suszenia.

Właściwe przechowywanie drewna opałowego znacząco przyczynia się do tego, że drewno nie gnije i nie pleśnieje. Suszenie twardego drewna wymaga więcej cierpliwości niż suszenie miękkiego drewna – ale drewno liściaste jest również mniej wrażliwe na warunki atmosferyczne. Nie należy jednak przechowywać drewna opałowego zbyt długo. Istnieje ryzyko, że po pięciu latach lub dłużej zadomowią się w nim korniki.

Czy drewno opałowe powinienem przechowywać na zewnątrz czy w środku?  

Większe ilości drewna opałowego najlepiej przechowywać na zewnątrz, wzdłuż południowej ściany budynku. Dzięki temu do drewna dociera wystarczająca ilość powietrza, ​​stos drewna znajduje się z dala od strony nawietrznej, dzięki czemu ryzyko gnicia i pleśni jest znacznie mniejsze. W przypadku przechowywania drewna opałowego na zewnątrz, zadaszenie skutecznie chroni przed deszczem i wilgocią 

Mężczyzna biorący szczapę drewna z wewnętrznego gotowego stojaka na drewno w salonie, aby dołożyć do kominka

Nigdy nie przechowuj drewna opałowego w piwnicy lub garażu, ponieważ gromadzi się w nim wilgoć i może pojawić się pleśń

Jeśli nie masz ochoty wnosić do domu kłód pojedynczo, wtedy kiedy ich potrzebujesz, możesz przechowywać suszone drewno opałowe w pomieszczeniu - na stojaku na drewno opałowe typu „zrób to sam”.

Jeśli pociąłeś własne drewno opałowe, nie jest dobrym pomysłem przechowywanie go w lesie. Po pierwsze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje drewno zostanie skradzione; ponadto wiele urzędów leśnych wymaga, aby osoby wycinające drewno niezwłocznie je usuwały.

Regulacje dotyczące układania drewna

Jeśli chcesz przechowywać drewno opałowe w swoim ogrodzie musisz przestrzegać przepisów. Jeśli chcesz układać drewno opałowe w taki sposób, aby spełniało funkcję osłony prywatności, podczas składowania drewna należy zachować określoną odległość od granicy posesji. Ze względów przeciwpożarowych przepisy często przewidują również minimalne odległości pomiędzy miejscem składowania drewna opałowego a sąsiednimi budynkami.

Jeśli nie masz pewności, możesz zapytać swoją gminę lub władze lokalne, co jest dozwolone.

Zewnętrzna wiata na drewno opałowe zlokalizowana na działce ogrodowej

Ponadto wielu ustawodawców w UE zabrania spalania drewna o wilgotności większej niż 25 procent. Zalecana wilgotność resztkowa wynosi około 15 procent. Upewnij się, że przechowujesz drewno opałowe wystarczająco długo, nawet jeśli je kupujesz gotowe.

Porada STIHL

Wilgotnościomierz drewna pomoże Ci szybko sprawdzić, czy drewno spełnia wymagania, czy też musisz przechowywać drewno opałowe jeszcze dłużej – dzięki temu będziesz mieć pewność, że jesteś po bezpiecznej stronie ekologii.

Prawidłowe układanie drewna

Aby prawidłowo ułożyć drewno opałowe do przechowywania, należy najpierw ułożyć kilka kłód w poprzek w dolnym rzędzie.

Następnie ułóż kłody luźno jedna na drugiej, tak aby podczas suszenia mogła przepływać między nimi wystarczająca ilość powietrza. Zwykle jest to łatwe do zrobienia w przypadku drewna, które własnoręcznie przyciąłeś, ponieważ niewielkie nierówności w kłodach powodują powstawanie takich niewielkich szczelin..

Jeśli zdecydowałeś się na przechowywanie kłód na zewnątrz, upewnij się, że drewno opałowe nie ma podczas przechowywania kontaktu z gruntem , aby pozostało suche i nie gniło.

Okrągły stos drewna opałowego na działce ogrodowej

Jeśli przechowujesz drewno opałowe w ogrodzie, możesz ułożyć kłody w okrągły stos, jeśli masz wystarczająco dużo miejsca. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można w nim przechowywać duże ilości drewna opałowego. Zacznij od ułożenia okrągłego fundamentu na wodoodpornym podłożu, a następnie ułóż drewno w okrąg, zaczynając od środka. 

Po ułożeniu drewna w stos na wysokość około jednego metra, przed kontynuowaniem układania dodaj warstwę desek, aby stos był wystarczająco stabilny. Na koniec należy pamiętać o przykryciu drewna opałowego na czas przechowywania.

Dekoracyjne układanie drewna opałowego: pomysły i wskazówki

Półka do przechowywania kłód obok kominka, w którym płonie ogień

Stos drewna opałowego nie musi tylko zajmować miejsca – może być wręcz stylowy, jeśli zostanie odpowiednio wykonany. Jeśli przechowujesz drewno opałowe w pobliżu miejsca do siedzenia, atrakcyjna forma i przyjemny zapach drewna mogą dodawać uroku oraz tworzyć naturalną barierę prywatności..  

Przy odrobinie umiejętności możesz nawet samodzielnie wykonać wewnętrzny regał do przechowywania drewna – praktyczny, ponadczasowo piękny przedmiot, którego można używać do przechowywania drewna opałowego obok pieca lub kominka. Półkę można również wykorzystać na doniczki lub ozdoby.

Zobacz także