Środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie: Jak prawidłowo chronić profesjonalistów

Środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie są niezbędne dla profesjonalistów. Dowiedz się, co jest ważne przy wyborze i pielęgnacji środków ochrony.

Pracownik leśny przy okrzesywaniu akumulatorową pilarką łańcuchową STIHL MSA 300 z pełnymi środkami ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie

Przegląd: Środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie

  • Środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie chronią przed gałęziami, hałasem, skaleczeniami, pyłem i warunkami atmosferycznymi
  • Firmy muszą zapewnić środki ochrony osobistej i muszą być one noszone w sposób prawidłowy
  • Elementy takie jak kask, spodnie, obuwie są zgodne ze specjalnymi normami DIN
  • Pielęgnacja, taka jak pranie, suszenie i impregnacja, utrzymuje działanie ochronne
  • W odpowiednim czasie należy wymienić zużyte środki ochrony osobistej, a przy wyborze uwzględnić klasy ochrony przed przecięciem

Przepisy ustawowe dotyczące środków ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie

W UE firmy są zobowiązane do wyposażenia swoich pracowników w środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie. Dotyczy to zwłaszcza prac z użyciem pilarek.

Wymagania dotyczące bezpieczeństwa pracy opierają się na rozporządzeniu UE 2016/425 oraz na przepisach krajowych.

Przed czym chronią środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie?

Środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie zapewniają ochronę przed wieloma niebezpieczeństwami, które mogą wystąpić w leśnictwie.

  • Spadające gałęzie i przedmioty: hełmy leśne chronią głowę,a osłona twarzy zabezpiecza przed odpryskami i wiórami z cięcia.
  • Skaleczenia: spodnie i buty antyprzecięciowe zatrzymują pilarkę w kilka sekund i zapobiegają poważnym obrażeniom.
  • Obciążenie hałasem: ochrona słuchu zmniejsza poziom hałasu, zapobiegając trwałym uszkodzeniom słuchu.
  • Wirujące cząstki i pył: okulary ochronne chronią oczy przed odpryskami, pyłem i promieniowaniem UV.
  • Upadki: obuwie ochronne z antypoślizgowymi podeszwami zapewnia stabilność nawet na wilgotnej i śliskiej ściółce leśnej.
  • Oddziaływania atmosferyczne: odzież ostrzegawcza jest odporna na deszcz, zimno i słońce, a jednocześnie zwiększa widoczność
  • Kolce i ostre gałęzie: wytrzymałe rękawice zapewniają ochronę i dobrą chwytność nawet w niesprzyjających warunkach.
  • Przeciążenie i stres: ergonomiczne i lekkie środki ochrony osobistej zwiększają komfort i zmniejszają zmęczenie podczas długich dni pracy w lesie.

Odpowiedzialność prawna

Pracodawcy muszą zadbać o to, aby środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie odpowiadały obowiązującym normom (np. DIN EN ISO 11393 dotyczącymi ochrony antyprzecięciowej) i były regularnie sprawdzane. Pracownicy są zobowiązani do noszenia i prawidłowego stosowania środków ochrony osobistej.

Elementy środków ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie w szczegółach

Pełne środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie składają się z kilku elementów. W zależności od pracy i narzędzia należy nosić różne części odzieży dla pracowników leśnych. Każdy element został opracowany specjalnie z myślą o wymogach leśnictwa i zapewnia optymalną ochronę dzięki licznym cechom wyposażenia. Poniższy film przedstawia kompletne środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie:

Elementy środków ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie w skrócie

Element Funkcja ochrony Wymóg
Spodnie chroniące przed przecięciem Chronią nogi przed obrażeniami spowodowanymi przez pilarki DIN EN 381 część 2 i 5
Obuwie ochronne Ochrona antyprzecięciowa, stalowe podnoski i antypoślizgowe podeszwy zapewniają stabilność DIN EN 345, 344 część 2; wysokość cholewy co najmniej 19,5 cm
Hełmy ochronny z ochroną twarzy i słuchu Chroni głowę przed spadającymi gałęziami, twarz przed odpryskami i słuch przed hałasem DIN EN 397, 352 i 1731 
Okulary ochronne Chronią oczy przed odpryskami i promieniowaniem UV Lekkie i ergonomiczne, dodatkowa filtracja UV
Rękawice Chronią dłonie przed kolcami i obrażeniami, zapewniają dobrą chwytność DIN EN 420 i 388
Kurtka ochronna ostrzegawcza Zwiększa widoczność, chroni przed deszczem i zimnem, zapewnia wysoki komfort noszenia  Wyraźne kolory ostrzegawcze, ergonomiczny design zapewniający komfort

W zależności od wykonywanej pracy i używanych narzędzi mogą być wymagane różne elementy osobistego wyposażenia ochronnego do zastosowań w leśnictwie. Na przykład w przypadku niektórych urządzeń akumulatorowych ochrona słuchu nie jest wymagana ze względu na niewielką głośność.  

Informacje o tym, jakie elementy środków ochrony osobistej należy nosić, zostały zamieszczone w instrukcji obsługi urządzenia.

Lista kontrolna: Profesjonalna pielęgnacja

Zadbane środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie pozostają bezpieczne i wygodne przez dłuższy czas. Utrzymanie ich w dobrym stanie jest łatwym zadaniem, przy zastosowaniu się do poniższych wskazówek dotyczących pielęgnacji ochrony antyprzecięciowej:

Dowiedz się więcej o odzieży ochronnej i klasach ochrony antyprzecięciowej.

Kiedy należy wymienić środki ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie?

Tak jak drzewa się starzeją, również i wyposażenie ochronne dla pracowników leśnictwa zużywa się. Ważne, żeby odpowiednio wcześnie wymieniać uszkodzone i zużyte części, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo przez cały czas. Dokładne informacje na temat typowej żywotności środków ochrony osobistej do zastosowań w leśnictwie zostały zamieszczone w instrukcji obsługi danego produktu

Poniższa tabela przedstawia średnią żywotność różnych elementów środków ochrony osobistej:

Element Żywotność Wskazówki
Hełm leśny 3 lata–5 lat Promieniowanie UV i pęknięcia zmniejszają trwałość 
Spodnie antyprzecięciowe

12–18 miesięcy w przypadku intensywnego użytkowania

5–10 lat przy okazjonalnym używaniu 

Regularnie sprawdzać pod kątem uszkodzeń
Obuwie ochronne 1 rok–2 lata Regularnie sprawdzać podeszwę i ochronę antyprzecięciową
Rękawice Wymienić w przypadku zużycia materiału Zwrócić uwagę na zużycie z powodu kolców

Wskazówki dotyczące wyboru odpowiedniego wyposażenia ochronnego

Środki ochrony osobistej to najważniejszy towarzysz każdego profesjonalisty w lesie. Zwiększają bezpieczeństwo i umożliwiają wydajniejszą pracę. Ważne, by zwracać uwagę na jakość, dopasowanie i regularną pielęgnację, aby zapewnić optymalną ochronę.

Ikona e-mail

Newsletter STIHL dla profesjonalistów

W naszym newsletterze STIHL dla profesjonalistów regularnie informujemy o wszystkich naszych wydajnych produktach, usługach i wydarzeniach dla użytkowników profesjonalnych.

Więcej dla profesjonalistów pracujących w leśnictwie