KLASY PYŁÓW: PRAWIDŁOWE ROZPOZNAWANIE PYŁÓW TO LEPSZA OCHRONA W MIEJSCU PRACY

W tym miejscu dowiesz się, jak niebezpieczny jest pył, jak rozpoznać klasę pyłu i jak możesz się przed nim chronić 

ROZPOZNAWANIE KLAS PYŁÓW: ZDROWIE W MIEJSCU PRACY

Przy pracach ciesielskich, przy budowie ogrzewania i przy remontach, wszędzie jest tak samo. W miejscu pracy zawsze powstaje brud i kurz. Zależnie od miejsca pracy, pojawiające się pyły mają różny charakter i różną szkodliwość dla ludzi i środowiska. W celu identyfikacji różnych pyłów i skutecznego neutralizowania ich oddziaływania pyły podzielono na trzy różne klasy. Klasy pyłów dostarczają informacji o szkodliwości poszczególnych pyłów i stanowią tym samym dobrą wytyczną w kwestii doboru odpowiedniego odkurzacza do określonych klas pyłów.

 • SE 122 E

  Wydajny odkurzacz do czyszczenia na mokro i sucho

  Zobacz produkt
 • SE 133 ME

  Stale wysoka siła ssania dzięki funcji automatycznego oczyszczania filtra

  Zobacz produkt

TRZY KLASY PYŁÓW

W praktyce wyróżnia się trzy różne klasy pyłów: L,  M i H. Różnice pomiędzy wszystkimi trzema klasami są następujące:

KLASA PYŁÓW L: PYŁY O NISKIEJ SZKODLIWOŚCI

Klasa pyłów L o niskiej szkodliwości obejmuje kurz domowy i pyły takie jak piasek, gips, wapno. Pyły te powstają na przykład podczas sprzątania budynków.

KLASA PYŁÓW M: PYŁY O ŚREDNIEJ SZKODLIWOŚCI

Klasa pyłów M jest pośrednią klasą pyłów pod względem zagrożenia dla zdrowia – obejmuje pyły powstające z drewna i metalu oraz cząsteczki lakierów. Pyły te występują np. w warsztatach stolarskich, lakierniczych i ślusarskich.

KLASA PYŁÓW H: PYŁY O WYSOKIEJ SZKODLIWOŚCI

Klasa pyłów H zajmuje najwyższą pozycję w rankingu szkodliwości klas pyłów – pyły tej klasy są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i rakotwórcze, np. azbest, zarodniki pleśni, pył ołowiany i włókna mineralne. W tej klasie pyłów znajduje się jednak również pył mączny i różne rodzaje włókien mineralnych. Pyły tej klasy występują często w piekarniach, przy montażu instalacji grzewczych oraz przy usuwaniu elementów azbestowych. Podobnie wygląda sytuacja przy odkurzaniu gniazd i gąsienic korowódki dębówki.

JAKIE KLASY PYŁU PRZY JAKICH MIEJSCACH PRACY?

Jeżeli nie masz pewności, jaki pył występuje w Twoim miejscu pracy, skorzystaj z zamieszczonej poniżej tabeli, aby lepiej oszacować poszczególne klasy pyłów. Czasami zdarza się również sytuacja, w której występuje kombinacja różnych klas pyłów. Na przykład dekarz w ciągu jednego dnia roboczego może się zetknąć się z kurzem domowym (klasa pyłów L), pyłem drzewnym (klasa pyłów M) i pyłem azbestowym (klasa pyłów H).

Negatywny wpływ na zdrowie jest możliwy zależnie od rodzaju pyłu, na którego oddziaływanie występuje częste narażenie. Aby zminimalizować ryzyko i jednocześnie chronić środowisko, trzeba bezwzględnie wybrać profesjonalny odkurzacz z odpowiednim filtrem przeciwpyłowym.

ODPOWIEDNI ODKURZACZ DO TWOJEGO MIEJSCA PRACY: RÓŻNICE MIĘDZY ODKURZACZEM PRZEMYSŁOWYM A ODPYLACZEM.

W zależności od klasy pyłów, do utylizacji zanieczyszczeń potrzebne są różne odkurzacze. W przypadku odkurzaczy do pracy na mokro i na sucho można wyróżnić dwa podstawowe typy: odkurzacze przemysłowe oraz odpylacze.

 

ODKURZACZE PRZEMYSŁOWE

Do klasy pyłów L oferujemy certyfikowane odkurzacze przemysłowe STIHL SE 62, SE 62E, SE 122 i SE 122E, które doskonale nadają się do usuwania pyłów najmniej szkodliwej klasy.

ODPYLACZE

Dzięki możliwości podłączenia bezpośredniego do urządzenia roboczego, np. przecinarki, odpylacze usuwają dużą część pyłu i zanieczyszczeń klasy M i L bezpośrednio w momencie ich powstawania. Odpylacze są wyposażone w system ostrzegawczy, który optycznie lub akustycznie informuje użytkownika w przypadku zwiększonego zapylenia. Do utylizacji pyłów klasy M STIHL oferuje na przykład certyfikowany odkurzacz do pracy na mokro i sucho STIHL SE 133 ME.  Nadaje się  on do stosowania w miejscach o dużym zapyleniu i jest wyposażony w system automatycznego czyszczenia filtra, dzięki któremu siła ssania odkurzacza pozostaje niezmienna. To idealny odkurzacz warsztatowy klasy M.

PODSUMOWANIE

 1. Zależnie od rodzaju i zagrożenia zdrowia pyły można podzielić na trzy klasy
 2. W wielu zawodach spotyka się pyły różnych klas
 3. Najlepszą ochronę przed niebezpiecznymi pyłami oferuje dobry odkurzacz przemysłowy lub odpylacz
 4. W ofercie STIHL można znaleźć odkurzacze do pracy na mokro i na sucho do różnych klas pyłów