PIELĘGNACJA TRAWNIKA W LECIE

Niezależnie od fali upałów lub opadów deszczu: latem trawnik musi sprostać wielu wyzwaniom. Pokażemy Wam, w jaki sposób zapewnić mu odpowiednią pielęgnację, a tym samym optymalną ochronę.

letnie_koszenie

PRAWIDŁOWE PODLEWANIE W CZASIE UPAŁÓW

Nawadnianie trawnika jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza w okresach, gdy naturalne opady deszczu są niewystarczające. To ile wody wymaga trawnik, zależy od nasłonecznienia, temperatury i wiatru.

ILE WODY POTRZEBUJE MÓJ TRAWNIK

Podstawowa prawda odnosząca się do działkowców i właścicieli ogrodów: z reguły Twój trawnik potrzebuje więcej wody niż Ci się wydaje. Można przyjąć, że jest to około 20 do 25 litrów tygodniowo na każdy metr kwadratowy trawnika. Zbyt duża ilość wody jest jednak również szkodliwa dla trawnika, ponieważ powoduje wypieranie powietrza z porów gleby, powodując gnicie korzeni. Zawsze trzeba powąchać próbki podłoża: jeśli próbki pachną nieprzyjemnie, a nawet mają szaro-niebieskie wybarwienia, to z pewnością trawnikowi brakuje powietrza i ma zbyt dużo wody.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRAWIDŁOWEGO PODLEWANIA

podlewanie
  • Raz w tygodniu wystaczy: podlewać każdy metr kwadratowy trawnika ilością około 20 litrów wody. W zależności od lokalizacji i warunków pogodowych, ilość ta może się różnić.
  • Gleba gliniasta: jeżeli podłoże jest gliniaste i nie jest w stanie wchłonąć takiej ilości za jednym razem, należy podlewać je dwuktronie (lub np. ponownie następnego dnia), a później zrobić tygodniową przerwę w podlewaniu.
  • Kontroluj równomierność podlewania: za pomocą wilgotnościomierza do gleby sprawdź, czy każdy fragment trawnika otrzymał taką samą ilość wody.
  • Pory dnia: podlewaniem trzeba się zasdniczo zajmować wcześnie rano lub późnym wieczorem, ponieważ promienie słoneczne padające bezpośrednio na wilgotny trawnik mogą spowodować powstanie miejscowych "wypaleń".
  • Otoczenie: jeżeli wokół trawnika rosną drzewa, krzewy lub żywopłoty, należy zwiększyć ilość wody używanje do podlewania.
  • Upały: jeżeli w lecie panują wyjątkowe upały trawnik należy podlewac dwa lub trzy razy w tygodniu we wczesnych godzinach porannych lub wieczorem.

KONTROLA NAWODNIENIA TRAWNIKA

Jeśli nie masz pod ręką wodomierza, możesz również sprawdzić ilość wody za pomocą kilku naczyń cylindrycznych. Mogą to być na przykład słoiki po przetworach, które trzeba rozstawić w ogrodzie. Po deszczu poziom wody w słoikach powinien wynosić ok. dwa centymetry. Po jakimś czasie i kilku próbach będziesz w stanie idealnie oszacować czas podlewania.

Dobrze jest również mocnym nożem lub szpadlem nakłuć podłoże w kilku miejscach na głębokość około dziesięciu centymetrów i pobrać próbkę gleby. Próbka powinna być na dole wilgotna (nie mokra), jeden lub dwa centymetry wierzchnie mogą i powinny być suche! W żadnym wypadku sytuacja nie powinna być odwrotna. Jeśli próbka jest wilgotna na górze i sucha na dole, to znaczy, że woda nie dociera tam, gdzie jest potrzebna.

BŁĘDY ZWIĄZANE Z PODLEWANIEM TRAWNIKA W LECIE

Najczęstszym błędem popełnianym przy podlewaniu jest zbyt częste nawadnianie trawnika zbyt małą ilością wody. Podczas suchych letnich miesięcy trawnik często zaledwie zrasza się co wieczór. W rezultacie woda po prostu zwilża filc trawnikowy, a w najlepszym razie przenika do gleby zaledwie na kilka najwyższych milimetrów. Trawnik reaguje na to bardzo płytkim ukorzenianiem. W takiej sytuacji często pojawiają się również gatunki traw, które są niepożądane w przydomowym ogrodzie.

Z kolei pożądany filc trawnikowy pochłania niewielką ilość wody jak gąbka. Efekt: podłoże nie dostaje wilgoci, a jej powierzchnia często wysycha. Trawnik sprawia wrażenie „spragnionego”. Zaniechanie podlewania takiego trawnika przez kilka dni pod rząd powoduje szybkie żółknięcie i znaczny wzrost podatności podatność na choroby grzybicze.

koszenie_latem

KOSZENIE TRAWNIKA W OKRESIE LETNIM

Pod koniec wiosny Twój trawnik jest w doskonałej formie, pełen energii i sił witalnych. Dlatego na początku lata warto jest przycinać go mniej więcej co cztery do siedmiu dni. Regularne koszenie sprawia, że trawnik staje się gęstszy, ponieważ trawa wypuszcza nowe pędy boczne. Zdecydowanie ważniejsze od odstępów czasowych między kolejnymi koszeniem jest jednak dobranie odpowiedniej wysokości koszenia, którą trzeba dostosować do wzrastających temperatur.

JAK WYSOKA POWINNA BYĆ TRAWA LATEM?

Im wyższe temperatury, tym dłuższe powinny być źdźbła traw: w miejscach nasłonecznionych trawa powinna mieć od czterech do pięciu centymetrów, w zacienionych od pięciu do siedmiu centymetrów. Należy jednak pamiętać, aby jednorazowo skracać trawnik o maksymalnie jedną trzecią długości źdźbeł, w przeciwnym razie na trawniku pojawią się nieestetyczne „wypalenia” i skazy. Rozpoczynając koszenie trzeba się zawsze upewnić, że noże tnące są ostre, a podłoże suche.

PRECYZYJNE KOSZENIE KOSIARKĄ WIELOFUNKCYJNĄ STIHL

Wysoką trawę należy zawsze kosić w kilku etapach, najpierw na najwyższym ustawieniu wysokości koszenia, a następnie na niższych ustawieniach. Wszystkie kosiarki wielofunkcyjne STIHL oferują wygodną regulację wysokości koszenia, która pozwala na łatwe ustawienie prawidłowej wysokości cięcia.

POZNAJ STIHL RM 650 >

POZNAJ STIHL RM 655 >

kosiarki_wielofunkcyjne
odciski_na_trawie

CO ZROBIĆ Z ODCISKAMI NA TRAWNIKU?

Jeśli trawy nie prostują się samoczynnie po przejściu przez trawnik, to może to świadczyć o poważnym niedoborze wody. Pamiętaj, aby co najmniej raz w tygodniu intensywnie podlewać trawnik.

PRAWIDŁOWE NAWOŻENIE TRAWNIKA W OKRESIE LETNIM

Składniki odżywcze z nawożenia wiosennego są na początku lata niemalże całkowicie wykorzystane. Aby zapewnić, że trawa nadal będzie rosła pomimo szalonych rozgrywek piłkarskich i grillowania w ogrodzie, trzeba ją na początku sezonu letniego ponownie nawieźć. Trawniki, po których nikt nie chodzi również wymagają „kopa witaminowego”: częste koszenie w okresie wiosennym powoduje znaczną utratę składników odżywczych, które znajdują się w źdźbłach traw. Na dłuższą metę jest to wielkie obciążenie dla każdego trawnika. Dlatego bardzo ważne jest, aby w lecie dostarczyć trawnikowi niezbędnych składników odżywczych. Doskonale nadaje się do tego nawóz mineralny do trawników.

ODPOWIEDNI NAWÓZ W LECIE

Nawóz do pielęgnacji trawników w okresie letnim powinien zawierać niezbędne składniki niezbędne do utrzymania żywotności gleby i trawnika:

tabela_substancji_czynnych

W lecie bardzo ważna jest jednak odpowiednia zawartość minerałów i składników odżywczych w nawozie: oprócz azotu nawóz musi przede wszystkim zawierać znaczne ilości magnezu i wapnia, aby trawnik mógł przetrwać zarówno intensywne upały jak i burze, które występują w miesiącach letnich.

WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE NAWOŻENIA W OKRESIE LETNIM

  • Wczesne nawożenie: trawnik najlepiej jest nawozić w czerwcu, co pomoże przygotować go na gorące lato.
  • Gęsta trawa: aby trawa rosła powoli, ale gęsto, warto stosować nawóz wolnodziałający.
  • Używanie zraszaczy: zrezygnuj z podlewania bezpośredniego. Po nawożeniu podlej trawnik obficie, ale ostrożnie, najlepiej przy pomocy zraszaczy.

PODSUMOWANIE: PIELĘGNACJA TRAWNIKA W LECIE

  • Podlewaj trawnik obficie raz w tygodniu: co najmniej 20 litrów na każdy metr kwadratowy.
  • Odciski na trawniku mogą wskazywać na niedobór wody.
  • Pamiętaj o kontrolowaniu trawnika i dostosowaniu intensywności podlewania do zapotrzebowania na wodę.
  • W lecie skracaj trawnik o jedną trzecią jego długości przynajmniej raz w tygodniu.
  • Cieniste trawniki mogą mieć 5-7 cm wysokości.
  • Nawieź swój trawnik w czerwcu, przygotuje go to na falę letnich upałów.