Czyszczenie rynny dachowej: instrukcja, która wiele wyjaśnia

Pokażemy, jak bezproblemowo wyczyścić rynny dachowe, aby woda deszczowa mogła sprawnie spływać.

Mężczyzna czyści rynnę dachową za pomocą zestawu do czyszczenia rynien STIHL

Do czego służy rynna dachowa?

Rynna dachowa odprowadza wodę z dachu, chroniąc ściany budynku i podłoże przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wodę.

Regularne czyszczenie rynny dachowej jest ważne dla zapewnienia jej prawidłowego działania. W końcu na dachu osadza się wiele rzeczy: liście, mech, gałązki, a nawet gniazda ptaków trafiają z dachu do rynny, co powoduje jej zatykanie i przepełnienie.

Dlaczego czyszczenie rynny jest takie ważne?

Jeśli nie wyczyścisz rynny dachowej, zatkana ciałami obcymi rynna nie będzie w stanie optymalnie odprowadzać wody deszczowej.

Nie należy lekceważyć negatywnych skutków zatkania rynny dachowej: w najgorszym przypadku przelewająca się i spływająca z dachu w niekontrolowany sposób woda deszczowa może spowodować nawet uszkodzenie elewacji i tynku. 

Przy niższych temperaturach powstają też sople lodu, które mogą zwisać z rynny i stanowić zagrożenie.

Dlatego najlepiej utrzymywać rynnę dachową w czystości i nie czekać na konieczność jej wyczyszczenia. Poza tym: każdy system rynien składa się z rynny i rury spustowej – należy regularnie sprawdzać i czyścić oba elementy.

Czyszczenie rynny dachowej – instrukcja

Istnieją różne sposoby czyszczenia zatkanej rynny – dzięki odpowiednim narzędziom każde czyszczenie rynny będzie dziecinnie proste. Pokażemy, jak wyczyścić rynnę dachową oraz jakie narzędzia są do tego potrzebne. Poza tym: zachowaj szczególną ostrożność podczas czyszczenia miedzianych rynien ze względu na miękkość materiału.

Profesjonalna porada STIHL

Rynnę dachową należy czyścić regularnie, przynajmniej raz w roku. Najlepiej robić to późną jesienią, kiedy wszystkie liście spadną z drzew.

Czyszczenie rynny dachowej dmuchawą do liści

Czyszczenie rynny dachowej bez drabiny od dołu nie stanowi problemu dzięki przemyślanemu zestawowi czyszczącemu. Zestaw do czyszczenia rynien dachowych STIHL to modułowy system rur, który można łączyć z różnymi dmuchawami do liści STIHL w celu skutecznego czyszczenia rynny dachowej. Jak to działa:

Zestaw do czyszczenia rynien dachowych STIHL

Do zestawu do czyszczenia rynien dachowych należy również trzyczęściowa dysza wydmuchowa.

Ten rodzaj czyszczenia rynien dachowych jest szczególnie odpowiedni, gdy rynna dachowa oraz ewentualne ciała obce są suche i można je usunąć dmuchawą do liści. 

Zestaw do czyszczenia rynien dachowych można łączyć z dmuchawami do liści STIHL BG 45 oraz BG 66, BG 55/SH 55, BG 56/SH 56, BG 85/SH 85 i BG 86/SH 86 a także BGE 71/SHE 71 i BGE 81/SHE 81.

Elastyczny metalowy pręt jest wsuwany w rurę spustową, aby oczyścić zatkany wylot do niebieskiej beczki na deszczówkę

Po rynnie dachowej należy również wyczyścić rurę spustową.

Czyszczenie rury spustowej

Po zakończeniu czyszczenia rynny dachowej w kolejnym kroku należy również wyczyścić rurę spustową. W tym celu STIHL oferuje dwa zestawy do czyszczenia rur, które można wygodnie stosować jako akcesoria do myjki wysokociśnieniowej. W naszym poradniku pokażemy, jak przeprowadzić czyszczenie rury spustowej. 

Jeszcze więcej dla miłośników ogrodów