Jesień w ogrodzie

Jesień to także ważna pora roku na prace w ogrodzie. Dzięki tym wskazówkom zadbasz właściwie o swój ogród o tej porze i optymalnie przygotujesz go na zimę.

Ogród jesienią: przygotowania

Kiedy liście zmieniają kolor, a temperatura spada, nadchodzi jesień. Wraz z nadejściem zimnej pory roku nie tylko drzewa przechodzą duże zmiany, ale zmieniają się także wszystkie rośliny w ogrodzie. Poza tym teraz jest dobry czas na sadzenie. Posadź cebule w ziemi i zakop czosnek, aby móc go zebrać następnej wiosny. Co miesiąc podsumowaliśmy dla Was, jakie prace ogrodnicze należy wykonać jesienią i jak najlepiej dbać o ogród jesienią.

Jesień to dobry czas, aby jeszcze raz przyjrzeć się ogólnej strukturze ogrodu. Co przetrwa, a co może odejść? Co chce zostać przesadzone? Pomyśl o jesieni jako o przygotowaniu na nadchodzącą wiosnę, a Twój ogród będzie Ci wdzięczny.

Ogród jesienią: zadania do wykonania

 • Zbieranie nasion
 • Sadzenie cebulek kwiatowych
 • Grabienie i wyrzucanie liści
 • Sianie trawnika (do końca września)
 • Nawożenie trawnika nawozem jesiennym
 • Przycinanie drzew i żywopłotów
 • Kopanie ziemi

Wrzesień w ogrodzie: pożegnanie lata

We wrześniu, gdy ziemia jest jeszcze ciepła, ubytki w trawniku można łatwo uzupełnić dosiewem. Aby zapewnić jednolity ogólny wygląd, użyj w miarę możliwości tej samej mieszanki trawnikowej, co na istniejącym obszarze. Usuń chwasty z obszarów trawnika, które stały się niejednolite. Następnie należy nisko skosić teren, spulchnić glebę kultywatorem i rozrzucić nasiona trawnika. Alternatywnie możesz po prostu wymieszać nasiona trawnika z ziemią i nałożyć je na spulchnioną glebę. Oznacza to, że nasiona są zabezpieczone przed uszkodzeniami przez ptaki i mają czas na uformowanie spójnego zielonego trawnika aż do przyszłego roku. Więcej wskazówek dotyczących naprawy trawnika znajdziesz w naszym przewodniku.

Frau behandelt den Rasen in ihrem Garten mit Herbstdünger

Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla trawnika, zafunduj mu jesienny nawóz. Jesienny nawóz do trawników, dzięki wysokiej zawartości potasu, sprawia, że ​​łodygi są mrozoodporne i bardziej odporne. Przy okazji: W ogrodzie można kosić aż do pierwszych przymrozków. O tym, jak jeszcze możesz zadbać o swój trawnik jesienią, dowiesz się z naszego poradnika na ten temat.

Koniec sierpnia i początek września to idealny czas na zbiór nasion w ogrodzie. Gdy tylko we wrześniu pierwsze nasiona wyschną na roślinach, należy je zebrać. Nie zbieraj zbyt wcześnie, bo tylko dojrzałe nasiona wykiełkują później. Gdy tylko grona owoców brązowieją, nadszedł czas. Należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nasiona są dokładnie wysuszone przed zapakowaniem ich do worków. W przeciwnym razie gnicie i atak grzybów mogą je zniszczyć. Ciemne i suche miejsce jest bardzo odpowiednie do przechowywania.

Zaletą stosowania własnych nasion, oprócz oszczędności finansowych, jest to, że uprawiane w ten sposób rośliny znają już glebę w Twoim ogrodzie i czują się w nim jak u siebie. Dobry warunek, aby przyszłe pokolenia rośliny również czuły się komfortowo w Twoim ogrodzie.

Kolejna wskazówka ogrodnicza na wrzesień: usuń opadłe owoce, które spadły na ziemię. Jeśli pozostawiona zostanie duża ilość opadłych owoców, spycha trawę na ziemię i pozbawia ją światła. Osłabia to trawy i czyni je podatnymi na choroby grzybowe w zimie. Stare owoce przyciągają także owady, takie jak osy, które żerują na słodkich owocach. Z drugiej strony jeże i inne zwierzęta będą Ci wdzięczne za kęs lub dwa owoców. Nie martw się więc, jeśli zostanie kilka śliwek. Pierwsze liście mogą spaść z drzew już we wrześniu, ale często drzewa mają jeszcze czas do pierwszych przymrozków.

Mamy również wskazówki, jak prawidłowo utylizować odpady ogrodowe.

Wrzesień to także najlepszy czas, aby w pełni cieszyć się ogrodem. Ciesz się kwiatami późnego lata, ostatnimi kwiatami róż i letnimi kwiatami, a także blaskiem pierwszych jesiennych kwiatów.

Rośliny kwitnące jesienią:

 • Aster gawędka
 • Kłosowiec fenkułowy
 • Dalia
 • Liliak drobnolistny
 • Zawilec chiński
 • Rozchodnik Siebolda
 • Żółwik
Bei Gartenarbeiten im Oktober werden abgestorbene Äste mit dem STIHL Akku-Gehölzschneider GTA 26 abgeschnitten.

Październik w ogrodzie: czas zbiorów i nasadzeń

Złoty październik przynosi pierwsze chłodniejsze dni. Zestawiliśmy dla Was najważniejsze prace ogrodnicze w październiku. Teraz, jeśli to konieczne, przytnij drzewa i żywopłoty. Usuń martwe gałęzie i wszystko, co wygląda na chore.

Poradnik ogrodnika STIHL - przycinanie roślin jesienią

Wraz z krótszymi dniami i chłodniejszą październikową pogodą, niektóre rośliny również wycofają się do ziemi. Nasza rada ogrodnicza na październik: teraz jest dobry czas na uporządkowanie grządek w ogrodzie i przygotowanie ich na zimę. Usuń martwe i obumierające części roślin. Przytnij byliny, których liście jesienią stają się papkowate, aż do poziomu gruntu, aby mogły ponownie wykiełkować w przyszłym roku. Jesienią struktura roślin drzewiastych staje się widoczna, gdy liście opadają i łatwiej je ciąć. Jednak w przypadku wielu drzew należy poczekać do zimy, np. owoce ziarnkowe, takie jak jabłka i gruszki, należy ścinać dopiero od listopada.

Październik natomiast jest bardzo odpowiedni do sadzenia roślin jesienią. Jeszcze zanim w październiku zawitają do ogrodu pierwsze mroźne noce, rośliny mają wystarczająco dużo czasu, aby urosnąć w ciepłej glebie późnego lata. Obecnie sadzi się byliny, takie jak astry lub drzewa owocowe i róże z gołymi korzeniami. Teraz możesz sadzić także kwiaty cebulowe, takie jak tulipany, żonkile czy krokusy. Obowiązuje następująca zasada: cebule należy sadzić w glebie trzy razy głębiej niż są wysokie. Oznacza to, że cebula o wysokości około 3 centymetrów wnika w ziemię na głębokość 9 centymetrów. Szczególnie tulipany potrzebują niewielkiej odległości od sąsiadów, aby zapobiec chorobom. Dodatkowo cebule posadzone zbyt blisko siebie mogą odbierać sobie nawzajem składniki odżywcze. Na koniec na cebule nakłada się świeżą ziemię i, jeśli jest gliniasta, odrobinę piasku jako drenaż i podlewa.

Profesjonalna wskazówka STIHL: Jeśli sadzisz grządkę i chcesz uzyskać naturalny rozkład kwiatów, istnieje prosty trik. Aby mieć pewność, że rozmieszczenie roślin będzie losowe, umieść je na środku grządki. Weź cebule, wyrzuć je i posadź cebule tam, gdzie zostaną. Dzięki temu kwiaty w swoim ułożeniu wyglądają bardziej naturalnie.

Czy wiesz, że bardzo łatwo jest samodzielnie uprawiać czosnek? Nasza wskazówka ogrodowa dotycząca sadzenia w październiku: Umieść palce u nóg kilka centymetrów pod ziemią i posadź je w odległości około 10 centymetrów. Mróz i zimowa pogoda nie mają wpływu na czosnek, więc świeży czosnek można zbierać w maju przyszłego roku.

Rośliny sadzone jesienią:

 • rośliny drzewiaste w pojemnikach
 • drzewa w odkrytymi korzeniami
 • trawy
 • byliny rabatowe
 • byliny do skalniaków
Frau mäht den laubbedeckten Rasen im Garten im Herbst mit dem STIHL Akku-Rasenmäher RMA 339 C.

Listopad w ogrodzie: zbliża się zima.

Nie zostawiaj jesiennych liści na trawniku. Jeśli trawnik pokryty liśćmi przejdzie przez zimę, staje się podatny na choroby grzybowe, takie jak pleśń śnieżna. Zamiast mozolnie grabić liście, po prostu je skoś. Kosiarka natychmiast wdmuchuje odpowiednią mieszankę skoszonej trawy i liści do kosza zbierającego, który można łatwo kompostować.

Jesienią możesz także poświęcić się drzewom. Możesz teraz lepiej widzieć drzewa, które zostały oczyszczone z liści i możesz pomyśleć o ewentualnych cięciach, zwłaszcza owoców ziarnkowych. Ale nie martw się, masz na to czas do marca. Zimozielone, wytrzymałe rośliny, które rosną w ogrodzie przez całą zimę, cieszą się regularnym podlewaniem w bezmrozowe dni. Kiedy jest mróz, rośliny odparowują wodę przez liście, ale jednocześnie nie mogą pobrać nowej wody z gleby. Jeśli przygotujesz ogród do zimy w listopadzie, będzie on dobrze rósł także następnej wiosny.

Zostaw liście zwierzętom

Aby zadowolić mieszkańców ogrodu ze zwierzętami, zaleca się zebrać kilka liści przed całkowitym usunięciem ich z trawnika. Mieszaj liście z cienkimi gałęziami, aby zapobiec ich sklejaniu się. Można to wykorzystać do stworzenia schronienia dla jeży w chronionym obszarze ogrodu. Innym sposobem na zrobienie czegoś dobrego jest zbudowanie domowego domku dla jeża. Możesz karmić jeże karmą dla jeży lub kotów, ale nigdy mlekiem lub resztkami jedzenia.

Podsumowanie: Jesień w ogrodzie

 • Jesień to czas zmian i przygotowań na nadchodzącą wiosnę.
 • Od września można sprawdzić trawnik pod kątem uszkodzeń i naprawić go poprzez dosiew.
 • Nasiona można zbierać i suszyć od września do października.
 • Od listopada zbliża się już zima i warto zacząć zabezpieczać ogród przed zimą.
 • Przede wszystkim pamiętaj o usunięciu i wyrzuceniu liści z trawnika.

Więcej porad dla Twojego ogrodu