Mulczowanie trawy – naturalna pielęgnacja gęstego, zielonego trawnika

Mulczowanie polega na tym, że drobno pocięta przez kosiarkę mulczującą trawa pozostaje na powierzchni ziemi. Trawa czerpie wówczas z gleby najlepsze składniki odżywcze.

Kobieta używająca spalinowej kosiarki do mulczowania STIHL RM 2 R na zielonym terenie

Przegląd: mulczowanie trawnika

 • Podczas mulczowania materiał organiczny jest rozprowadzany na powierzchni ziemii i staje się źródłem składników odżywczych dla gleby.
 • Zrób własny nawóz z odpadów ogrodowych.
 • Upewnij się, że używasz odpowiedniego materiału dla różnych obszarów ogrodu.
 • Koszenie mulczujące: drobno skoszona trawa jest rozrzucana bezpośrednio na glebę.
 • Koszenie mulczujące pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze oraz jest przyjazne dla środowiska.

Czym jest mulczowanie?

W ogrodnictwie organicznym mulcz odnosi się do materiału organicznego, takiego jak liście lub ścinki trawy, który jest zwracany do gleby w celu jej ochrony i zapewnienia źródła witamin. Mulczowanie oznacza więc rozrzucanie rozdrobnionej materii roślinnej na glebę w postaci luźnej wierzchniej warstwy. Mulczowanie można stosować w prawie każdym ogrodzie i nie tylko oznacza mniej wysiłku i czasu dla ogrodników hobbystów, ale może także zaoszczędzić pieniądze. Na przykład za pomocą kosiarki z funkcją mulczowania możesz kosić trawnik i jednocześnie go mulczować. Ale ogrody warzywne również korzystają z mulczowania.

Jak działa mulczowanie?

Mulczowanie sprawia, że gleba zatrzymuje wilgoć i pozostaje zacieniona, co pozwala jej efektywniej magazynować wodę, dzięki czemu pozostaje luźna i nie wysycha tak szybko. Mulcz działa również jako warstwa ochronna podczas ulewnych opadów i niskich temperatur, pomagając roślinom rosnąć. Wreszcie, dżdżownice i inne organizmy żyjące w glebie przekształcają materiał ściółkowy w cenny naturalny nawóz, który dostarcza trawnikom i grządkom warzywnym ważnych składników odżywczych niezbędnych do zdrowego wzrostu.

Materiał do mulczowania

Oczywiście w sklepach detalicznych można kupić szeroką gamę materiałów do mulczowania, od zrębków kory po trociny. Jednak Twoja ciężka praca w ogrodzie oznacza, że prawdopodobnie jesteś już idealnie wyposażony w typowe „odpady ogrodowe”, które możesz ponownie wykorzystać jako cenną ściółkę; dzięki czemu możesz łatwo mulczować trawę, pozostawiając ścinki po skoszeniu trawnika.

Skoszona trawa

Skoszoną trawę można rozrzucić jako ściółkę na wszystkich obszarach ogrodu; warstwa powinna mieć grubość od dwóch do trzech cm dla kwietników i roślin. Uważaj, aby nie nałożyć zbyt grubej warstwy, ponieważ sadzonki mogą się w takim przypadku zlepiać, ograniczając oddychanie gleby. Ponadto nigdy nie należy używać chorej trawy ani skoszonej trawy zawierającej nasiona.

Drewniane ścinki

Wysoki poziom azotu wytwarzanego podczas rozkładu wiórów drzewnych może spowolnić wzrost roślin. Nadaje się szczególnie do ściółkowania głęboko zakorzenionych żywopłotów i drzew, ale stanowi także idealne naturalne pokrycie ścieżek w ogrodzie.

Liście na drzewie

Rozdrabniacz ogrodowy do mulczowania materiału

Rozdrabniacze ogrodowe STIHL szybko zaprowadzą porządek w Twoim ogrodzie. Ich wydajne systemy tnące w mgnieniu oka przekształcają zdrewniałe i miękkie odpady ogrodowe w cenny materiał do ściółkowania lub kompostowania.

 

Rozdrabniacz STIHL GHE 250
Rozdrabniacz GHE 250Rozdrabniacze ogrodowe
Only available at dealer
2099,00 zł
Rozdrabniacz STIHL GHE 260
Rozdrabniacz GHE 260Rozdrabniacze ogrodowe
Only available at dealer
2299,00 zł
Rozdrabniacz STIHL GHE 140 L
Rozdrabniacz GHE 140 LRozdrabniacze ogrodowe
Only available at dealer
1699,00 zł

Liście

Jako mulcz z powodzeniem możesz wykorzystać liście brzozy, jaworu, buku i wszystkich odmian drzew owocowych. Liście orzecha włoskiego i dębu należy jednak stosować w niewielkich ilościach i mieszać z innymi liśćmi, gdyż zawarte w nich garbniki są trudne do rozłożenia i pogarszają równowagę składników odżywczych w glebie.

Odłamki kory

Odłamki kory są szczególnie skuteczne w zwalczaniu ostu i innych chwastów, ale nadają się tylko do ścieżek i obszarów pod kwiatami, drzewami i krzewami owocowymi ze względu na garbniki i inne kwasy uwalniane do gleby. Nigdy nie należy używać ściółki z kory do warzyw i bylin. Aby efekt był skuteczny, należy nałożyć warstwę o grubości co najmniej dziesięciu centymetrów.

Żwir, piasek i kamienie

Żwir, grys i kamienie są idealnymi materiałami do ściółkowania długowiecznych ziół, krzewów i bylin. Są niedrogie i dobrze przepuszczają wodę i powietrze, ale ze względu na swój ciężar nie nadają się na gleby bardzo gęste. W miejscach nasłonecznionych zalecamy stosowanie jaśniejszej odmiany, ponieważ nie nagrzewa się ona tak szybko, natomiast odmiany o ciemnym kolorze dłużej przechowują ciepło.

Mulczowanie trawy – koś i mulczuj za jednym razem

Spalinowa kosiarka mulczująca STIHL RM 2

Twój trawnik również skorzysta na organicznej ściółce. Koszenie w mulcz nie tylko dostarcza trawnikowi naturalnych składników odżywczych, ale także pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Dzieje się tak dlatego, że podczas koszenia mulczującego skoszona trawa nie jest gromadzona w koszu na trawę kosiarki, lecz drobno posiekana przez ostrza kosiarki mulczującej i rozprowadzana po darni. Proces ten łączy w sobie trzy ważne etapy pielęgnacji trawnika w jeden – koszenie, utylizację skoszonej trawy i nawożenie – chroniąc w ten sposób zarówno środowisko, jak i Twój portfel.

Zielona trawa w słońcu

Mulczowanie trawy: zalety

Długoterminowy eksperyment przeprowadzony na Uniwersytecie Zasobów Naturalnych i Nauk Przyrodniczych w Wiedniu-Essling wykazał, że koszenie mulczujące oferuje znaczne korzyści i sprzyja wzrostowi trawy. W ciągu czterech lat standardową kosiarką skoszono trawnik o powierzchni 1000 metrów kwadratowych, a skoszoną trawę konsekwentnie usuwano; teren był dobrze nawożony nawozami mineralnymi. W tym samym czasie kosiarką mulczującą koszono trawnik o jednakowej wielkości, a ścinki pozostawiano na powierzchni w celu nawożenia trawnika. Wynik jest imponujący:

 • Stale grubsza trawa i bogatsza zieleń w wyniku 21 koszeń mulczujących rocznie przez cały sezon wzrostu trawy.
 • Wyższa skuteczność niż 4 zastosowania nawozów mineralnych na obszarze kontrolnym.
 • Składniki odżywcze powracające do gleby odpowiadają dokładnie optymalnej wymaganej ilości, zarówno pod względem ilości, jak i proporcji.

Dobre powody dla stale rosnącej popularności mulczowania trawy

 1. Kiedy mulczujesz trawę, zmniejsza się również ilość filcu dzięki lepszemu wzrostowi trawy. Na trawniku dobrze zaopatrzonym w składniki odżywcze nie ma miejsca na chwasty ani mech. Zachowany jest pierwotny skład gatunkowy.

 2. Zdrowo rosnący trawnik produkuje około dwóch kilogramów skoszonej trawy na metr kwadratowy rocznie – czyli półtorej do dwóch ton na trawnik o powierzchni 1000 m²! Nie zawsze możliwa jest utylizacja do pojemnika na bio odpady lub kompostowanie – to kolejny powód, dla którego mulczowanie trawnika staje się coraz bardziej popularne.
Mężczyzna rozpoczynający mulczowanie spalinową kosiarką mulczującą STIHL RM 650 V

Kosiarka spalinowa STIHL RM 650 V

Kosiarka spalinowa STIHL RM 650 V to ekspert w zakresie mulczowania. Dzięki multiostrzu można ją przekształcić w praktyczną multikosiarkę bez konieczności wymiany noża. Oznacza to, że skoszona trawa jest drobno siekana i równomiernie rozprowadzana bezpośrednio na murawie jako nawóz.

Mulczować czy kosić?

Mulczowanie oznacza w rzeczywistości luźne pokrycie gleby głównie materiałem organicznym. Oznacza to, że zamiast „Mulczować czy kosić?”, powinniśmy zadać pytanie: „Mulczować czy kosić za pomocą kosza na trawę?”

Obie metody – koszenie i koszenie mulczujące – mają swoje zalety i wady, które przedstawimy poniżej. Na podstawie różnic pomiędzy koszeniem mulczującym a zwykłym koszeniem możesz zdecydować, czy trawnik należy mulczować skoszoną trawą, czy też zbierać ją w trakcie lub po koszeniu.

Różnica: mulczowanie czy koszenie?

Podczas koszenia konwencjonalnego źdźbła skoszonej trawy pozostają na powierzchni gleby w postaci grubych, długich ścinków lub gromadzą się w koszu na trawę przymocowanym do kosiarki, który jest regularnie opróżniany. Skoszoną trawę można kompostować, dzięki czemu składniki odżywcze zawarte w trawie ponownie przyniosą korzyści Twojemu ogrodowi.

Z kolei podczas mulczowania trawa jest drobno rozdrabniana w procesie koszenia. Następnie ścinki pozostają na ziemi. Podczas mulczowania trawa i gleba odzyskują składniki odżywcze, dzięki czemu nie ma potrzeby dodawania nawozów.

Mulczowanie czy koszenie: wady i zalety obu metod

  Zalety Wady
Koszenie mulczujące
 • Trawa i gleba korzystają z powracających do nich składników odżywczych: trawa wydaje się bardziej żywotna, ma grubszą murawę i bujny, zielony kolor.
 • Nie ma potrzeby utylizacji odpadów.
 • Koszenie mulczujące łączy w sobie dwa procesy – koszenie i mulczowanie – i znacznie zmniejsza ilość potrzebnego nawozu.
 • Mulczowanie należy wykonywać częściej, aby zapewnić całkowite rozbicie skoszonej trawy – jeden, dwa lub nawet trzy razy w tygodniu, w zależności od pogody.
 • Koszenie mulczujące długich liści trawy pozostawia na trawniku zaschnięte resztki trawy. Skoszona trawa nie jest rozdrabniana aż do następnego koszenia, co powoduje stopniowe tworzenie się filcu.
Koszenie tradycyjne
 • Mniejsza częstotliwość koszenia.
 • Skoszoną trawę można wykorzystać jako kompost.
 • Gleba potrzebuje dodatkowego nawozu.
 •  Trawa jest mniej żywotna niż w przypadku mulczowania i szybciej wysycha.

Mulczowanie czy koszenie: które urządzenie jest najlepsze?

Jeśli zastanawiasz się, czy lepsze dla Twojego trawnika jest mulczowanie czy koszenie, prędzej czy później staniesz przed koniecznością podjęcia decyzji, które urządzenie będzie dla Ciebie najlepsze: czy wybrać kosiarkę, kosiarkę mulczującą czy kosiarkę z funkcją mulczowania?

Kosiarki mulczujące STIHL szczególnie drobno rozdrabniają ścięte źdźbła trawy i równomiernie rozprowadzają je po ziemii. Alternatywnie możesz szybko przekształcić swoją kosiarkę STIHL w kosiarkę do mulczowania i wyposażyć ją w różne noże. Jest to szybki i prosty proces w przypadku większości kosiarek, dzięki naszym zestawom do mulczowania – i oznacza, że nie musisz decydować, czy wybrać kosiarkę zwykłą czy kosiarkę mulczującą.

Wniosek: Mulczowanie pozwala uniknąć kłopotów związanych z opróżnianiem pojemnika na trawę i oznacza, że sterta kompostu nie jest tak duża, ponieważ nie ma w niej skoszonej trawy. Jeśli mulczujesz trawnik zamiast go po prostu kosić, będziesz musiał użyć znacznie mniej nawozów do trawnika, ponieważ składniki odżywcze pozostaną na powierzchni.

Mulczowanie jest jednak bardziej czasochłonne, szczególnie podczas ciepłej i wilgotnej pogody, ponieważ należy je wykonywać co najmniej dwa razy w tygodniu, aby ściółka naprawdę się rozdrobniła. A jeśli nie możesz kosić trawnika z powodu deszczu, powinieneś kosić dłuższą trawę w kilku etapach, aby skoszona trawa była wystarczająco drobna i nie powodowała tworzenia się filcu trawnikowego. Jeśli chodzi o czas, przewagę ma koszenie tradycyjne.

Kosiarki mulczujące – ułatwiają pracę w ogrodzie, poprawiają zdrowie trawy

Mulczowanie trawy: pozostałe rady

Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze rezultaty podczas mulczowania trawy, ważne jest, aby skoszona trawa pozostała na powierzchni trawnika. Należy zwrócić uwagę, aby ilość ścinków nie była zbyt duża oraz aby były one drobno rozdrobnione i równomiernie rozłożone. Zawarty w nich azot zostanie szybko zmineralizowany i ponownie udostępniony roślinom. Jednak podczas mulczowania trawy należy zwrócić uwagę na następujące wskazówki, aby uzyskać maksymalne korzyści z tej metody:

 • Podczas koszenia mulczującego należy kosić trawę nieco częściej.
 • Użyj specjalnej kosiarki mulczującej STIHL. Spowoduje to szczególnie drobne rozdrobnienie ściętej trawy i jej równomierne rozłożenie.
 • Alternatywnie STIHL oferuje również zestawy do mulczowania do większości kosiarek, które umożliwiają ich przekształcenie w kosiarki mulczujące.
 • Podczas koszenia trawę należy kosić o około jedną trzecią jej długości, a w okresach suszy mniej.
 • Jeśli to możliwe, trawę należy kosić, gdy jest sucha. Jeśli trawa jest wilgotna, koś ją nieco wolniej i nie przycinaj jej zbyt krótko.
 • Zawsze pracuj z maksymalną prędkością (pełny gaz) i dobrze naostrzonymi ostrzami.
 • Regularnie sprawdzaj obudowę kosiarki i usuwaj przyklejone do niej ścinki.
 • Pamiętaj, aby kosić w nakładających się pasach.
 • Zawsze koś bardzo długą trawę w kilku etapach.
 • Pamiętaj, aby zmieniać kierunek koszenia. Zapewni to skuteczniejsze pokrycie ogrodu i równomierne rozłożenie ściętej trawy.
Grządka warzywna z pietruszką i innymi roślinami po mulczowaniu

Mulczowanie ogrodu warzywnego

Regularnie stosowana mieszanka mulczu jest idealna do grządek warzywnych. Zachowaj ostrożność – mulcz przyciąga również ślimaki i norniki. Lepiej mulczować ogród częściej i przy użyciu różnych materiałów, aby wspomóc wzrost roślin. Upewnij się, że trawa i inny pocięty materiał są zawsze lekko wysuszone przed rozłożeniem ich na grządce warzywnej.

Mieszanka mulczu dla grządki warzywnej:

 • Liście
 • Słoma
 • Kompost
 • Skoszona trawa
 • Idealne: rzodkiewki, zioła, rzeżucha