Niezależnie od tego, czy lato przyniesie falę upałów, czy deszcz, Twój trawnik musi stawić czoła wielu problemom. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na jego ochronę.
15.04.2024
Podlewanie trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który należy robić przez cały rok, a szczególnie latem, kiedy naturalne opady są niewystarczające. Ogólna zasada pielęgnacji trawnika polega na dostarczaniu około 20 do 25 l wody na metr kwadratowy tygodniowo – w zależności od nasłonecznienia, temperatury powietrza i wiatru.
Jeśli jesteś ogrodnikiem amatorem, będziesz musiał użyć więcej, niż przypuszczalnie się spodziewasz. Ogólnie rzecz biorąc, pielęgnacja trawnika latem oznacza zaopatrzenie każdego metra kwadratowego trawnika w 20–25 l. Należy jednak pamiętać, że nadmierne podlewanie trawnika może być również szkodliwe, ponieważ wypiera powietrze z porów gleby, co może powodować gnicie korzeni. Pobierz próbkę gleby i powąchaj ją: jeśli śmierdzi lub ma szaroniebieski kolor, jest bardzo prawdopodobne, że jest zbyt wilgotna, stęchła i wymaga opieki.
W suche lato ważną częścią codziennej pielęgnacji trawnika jest świadomość, czy trawnik otrzymuje wystarczającą ilość wody. Jeśli nie masz pod ręką miernika wilgotności, możesz to sprawdzić, umieszczając kilka słoików w różnych miejscach ogrodu: we wszystkich słoikach po deszczu lub podlewaniu powinno znajdować się około 2 cm wody, jeśli trawa otrzymała wystarczającą jej ilość. Dzięki temu, po kilku próbach, będziesz w stanie idealnie ocenić zapotrzebowanie na wodę, dzięki czemu Twój trawnik nigdy nie będzie cierpiał z powodu letnich upałów i będziesz mógł zapewnić mu odpowiednią pielęgnację wtedy, gdy tego potrzebuje.
Inną metodą jest wbicie w ziemię ostrza lub łopaty w celu wydobycia próbki gleby z kilku miejsc na głębokość około 10 cm. Latem, na dobrze nawodnionym trawniku, głębsza gleba powinna być wilgotna (nie mokra), a górne 1–2 cm powinny być suche – nigdy nie powinno być odwrotnie. Jeśli próbka jest wilgotna na górze i sucha pod spodem, woda nie dociera tam, gdzie jest potrzebna.
Jeśli chodzi o podlewanie latem, najczęstszym błędem jest robienie tego zarówno za często, jak i niewystarczająco głęboko. Wiele osób ma nawyk pielęgnacji trawnika, który obejmuje lekkie podlewanie trawnika każdego wieczoru w upalne lato – ale powoduje to w sumie problemy w dłuższym okresie. Dzieje się tak dlatego, że w takim przypadku zawilgocona zostanie głównie wierzchnia warstwa trawnika, a w najlepszym przypadku kilka milimetrów wierzchniej warstwy gleby. Z biegiem czasu trawa reaguje, koncentrując swoje korzenie blisko powierzchni gleby, co w gruncie rzeczy osłabia ją w porze letniej. Innym skutkiem jest to, że strzecha trawnikowa szybko się odbuduje i zacznie dominować, ponieważ zapobiega przedostawaniu się wilgoci głębiej do gleby, przez co trawnik stale wysycha. Trawnik jest teraz nieprawidłowo „uzależniony” od wilgoci i już po kilku letnich dniach bez podlewania szybko żółknie i wymaga intensywnej pielęgnacji, a także jest znacznie bardziej podatny na choroby.
Twoja trawa jest w najlepszym stanie na początku lata, gdy pojawia się wiosną, a potem intensywnie wzrasta. Oznacza to, że pielęgnacja trawnika z pewnością może uwzględniać koszenie co cztery do siedmiu dni, na początku lata. Tak naprawdę regularne koszenie sprzyja gęstszemu wzrostowi trawnika, stymulując trawę do wytworzenia nowych pędów bocznych – chociaż utrzymanie trawy na odpowiedniej wysokości jest tak naprawdę ważniejsze niż częstotliwość koszenia.
Im wyższa temperatura, tym dłuższa trawa powinna być pozostawiona, aby chronić wrażliwe źdźbła: trawnik należy kosić na wysokość od 4 do 5 centymetrów w miejscach nasłonecznionych i od 5 do 7 centymetrów w obszarach zacienionych. Jeśli można przewidzieć falę upałów, trawnik można również pozostawić na słońcu nieco dłużej, aby żdźbła zacieniały się nawzajem. Ogólną zasadą jest, że podczas jednego koszenia nie należy skracać więcej niż jednej trzeciej długości, aby uniknąć nieestetycznych oparzeń i plam na trawniku. Zawsze używaj ostrych noży kosiarki i upewnij się, że podłoże jest suche.
Jeśli przed nadejściem lata zaniedbujesz pielęgnację trawnika, być może będziesz musiał kosić trawę w kilku etapach, początkowo przy najwyższym możliwym ustawieniu koszenia, a następnie na niższym. Wszystkie kosiarki wielofunkcyjne STIHL posiadają wygodną opcję regulacji wysokości koszenia, dzięki czemu możesz ustawić odpowiednią wysokość koszenia dla swojego trawnika.
Szczególnie latem, kiedy źdźbła trawy nie podnoszą się automatycznie po nadepnięciu, może to wskazywać na odwodnienie. Rozważ tygodniowy harmonogram podlewania, w którym użyjesz 20 do 25 l wody na każdy metr kwadratowy.
Z początkiem lata składniki odżywcze zawarte w wiosennych nawozach są już prawie wyczerpane. Aby jak najlepiej zadbać o trawnik w okresie jego intensywnego użytkowania, zalecamy ponowne nawożenie na początku lata. Tak naprawdę nawet trawniki, na których nie występuje duży ruch domowników, mogą teraz skorzystać na zastrzyku witamin, ponieważ częste koszenie na początku sezonu oznacza utratę wielu składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, aby latem przywrócić trawnikowi niezbędne składniki odżywcze, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest stosowanie nawozu mineralnego do trawnika.
Wybierając odpowiedni nawóz do pielęgnacji trawnika latem, musi on zawierać następujące składniki niezbędne do utrzymania zdrowej gleby i trawnika:
Aktywny składnik | Opis |
---|---|
Potas (K) | Zwiększa odporność na zarazę, reguluje metabolizm roślin |
Fosfor (P) | Wzmacnia wzrost korzeni i pomaga chronić przed mrozem |
Magnez (Mg) | Wspomaga powstawanie chlorofilu podczas fotosyntezy i zapewnia żywy zielony kolor trawnika |
Wapń (Ca) | Stabilizuje ściany komórkowe trawy i pomaga roślinom wchłaniać składniki odżywcze z gleby |
Azot (N) | Wspomaga podział komórek, a tym samym regenerację wszystkich części rośliny. Stymuluje wzrost trawnika |
Ważne jest, aby te minerały i składniki odżywcze były obecne w odpowiednim stężeniu; oprócz dużej ilości azotu potrzebnego do wzrostu, wyższe poziomy magnezu i wapnia są niezbędne, aby trawnik mógł wytrzymać zarówno ekstremalne upały, jak i letnie burze.