Pielęgnacja trawnika latem

Niezależnie od tego, czy lato przyniesie falę upałów, czy deszcz, Twój trawnik musi stawić czoła wielu problemom. Przedstawiamy najskuteczniejsze sposoby na jego ochronę.

Mężczyzna jest w trakcie koszenia zaniedbanej i zarośniętej trawy akumulatorową kosiarką STIHL RMA 448 PC w ogrodzie otoczonym wysokimi krzewami i roślinami

Jak podlewać trawnik gdy jest gorąco

Podlewanie trawnika to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który należy robić przez cały rok, a szczególnie latem, kiedy naturalne opady są niewystarczające. Ogólna zasada pielęgnacji trawnika polega na dostarczaniu około 20 do 25 l wody na metr kwadratowy tygodniowo – w zależności od nasłonecznienia, temperatury powietrza i wiatru.

Ile wody potrzebuje mój trawnik?

Jeśli jesteś ogrodnikiem amatorem, będziesz musiał użyć więcej, niż przypuszczalnie się spodziewasz. Ogólnie rzecz biorąc, pielęgnacja trawnika latem oznacza zaopatrzenie każdego metra kwadratowego trawnika w 20–25 l. Należy jednak pamiętać, że nadmierne podlewanie trawnika może być również szkodliwe, ponieważ wypiera powietrze z porów gleby, co może powodować gnicie korzeni. Pobierz próbkę gleby i powąchaj ją: jeśli śmierdzi lub ma szaroniebieski kolor, jest bardzo prawdopodobne, że jest zbyt wilgotna, stęchła i wymaga opieki.

 Zbliżenie zadbanego zielonego trawnika w słońcu

Wskazówki dotyczące podlewania trawnika latem

 • Latem wystarczy podlewać trawnik raz w tygodniu, zużywając każdorazowo około 20 l wody na metr kwadratowy. Ilość ta powinna być zróżnicowana w zależności od specyfiki miejsca i warunków pogodowych.
 • Gleba gliniasta: gleby bogate w glinę są latem podatne na silne nagrzewanie, dlatego mogą wymagać dodatkowej pielęgnacji. Jeśli Twoja gleba nie jest w stanie wchłonąć całej podanej objętości wody za jednym razem, podlej ją delikatniej, dwa razy w krótkich odstępach czasu (lub następnego dnia), a następnie zrób tygodniową przerwę.
 • Upewnij się, że podlewasz trawnik równomiernie. Pielęgnując trawnik, ostatnią rzeczą, której pragniesz, jest to, aby letnie upały powodowały suche place – możesz użyć miernika wilgotności gleby, aby sprawdzić, czy trawnik jest wystarczająco nawilżony na całej powierzchni.
 • Podlewaj wcześnie rano lub późnym wieczorem, ponieważ silne, bezpośrednie letnie słońce może spalić wilgotny trawnik.
 • Jeśli wokół trawnika rosną drzewa, krzewy lub żywopłoty, zwiększ ilość dozowanej wody
 • Podczas ekstremalnych upałów, które mogą wystąpić w środku lata, Twój trawnik wymaga szczególnej pielęgnacji: zwiększ częstotliwość podlewania do dwóch do trzech razy w tygodniu, wczesnym rankiem lub wieczorem.

Sprawdzanie wilgotności trawnika

W suche lato ważną częścią codziennej pielęgnacji trawnika jest świadomość, czy trawnik otrzymuje wystarczającą ilość wody. Jeśli nie masz pod ręką miernika wilgotności, możesz to sprawdzić, umieszczając kilka słoików w różnych miejscach ogrodu: we wszystkich słoikach po deszczu lub podlewaniu powinno znajdować się około 2 cm wody, jeśli trawa otrzymała wystarczającą jej ilość. Dzięki temu, po kilku próbach, będziesz w stanie idealnie ocenić zapotrzebowanie na wodę, dzięki czemu Twój trawnik nigdy nie będzie cierpiał z powodu letnich upałów i będziesz mógł zapewnić mu odpowiednią pielęgnację wtedy, gdy tego potrzebuje.

Inną metodą jest wbicie w ziemię ostrza lub łopaty w celu wydobycia próbki gleby z kilku miejsc na głębokość około 10 cm. Latem, na dobrze nawodnionym trawniku, głębsza gleba powinna być wilgotna (nie mokra), a górne 1–2 cm powinny być suche – nigdy nie powinno być odwrotnie. Jeśli próbka jest wilgotna na górze i sucha pod spodem, woda nie dociera tam, gdzie jest potrzebna.

Najczęstsze błędy podczas pielęgnacji trawnika latem

Jeśli chodzi o podlewanie latem, najczęstszym błędem jest robienie tego zarówno za często, jak i niewystarczająco głęboko. Wiele osób ma nawyk pielęgnacji trawnika, który obejmuje lekkie podlewanie trawnika każdego wieczoru w upalne lato – ale powoduje to w sumie problemy w dłuższym okresie. Dzieje się tak dlatego, że w takim przypadku zawilgocona zostanie głównie wierzchnia warstwa trawnika, a w najlepszym przypadku kilka milimetrów wierzchniej warstwy gleby. Z biegiem czasu trawa reaguje, koncentrując swoje korzenie blisko powierzchni gleby, co w gruncie rzeczy osłabia ją w porze letniej. Innym skutkiem jest to, że strzecha trawnikowa szybko się odbuduje i zacznie dominować, ponieważ zapobiega przedostawaniu się wilgoci głębiej do gleby, przez co trawnik stale wysycha. Trawnik jest teraz nieprawidłowo „uzależniony” od wilgoci i już po kilku letnich dniach bez podlewania szybko żółknie i wymaga intensywnej pielęgnacji, a także jest znacznie bardziej podatny na choroby.

Kobieta używająca akumulatorowej kosiarki STIHL RMA 339 C do koszenia trawy, w tle drewniany płot i skład drewna

Kiedy kosić latem trawnik

Twoja trawa jest w najlepszym stanie na początku lata, gdy pojawia się wiosną, a potem intensywnie wzrasta. Oznacza to, że pielęgnacja trawnika z pewnością może uwzględniać koszenie co cztery do siedmiu dni, na początku lata. Tak naprawdę regularne koszenie sprzyja gęstszemu wzrostowi trawnika, stymulując trawę do wytworzenia nowych pędów bocznych – chociaż utrzymanie trawy na odpowiedniej wysokości jest tak naprawdę ważniejsze niż częstotliwość koszenia.

Jaka wysokość trawnika jest najlepsza latem?

Im wyższa temperatura, tym dłuższa trawa powinna być pozostawiona, aby chronić wrażliwe źdźbła: trawnik należy kosić na wysokość od 4 do 5 centymetrów w miejscach nasłonecznionych i od 5 do 7 centymetrów w obszarach zacienionych. Jeśli można przewidzieć falę upałów, trawnik można również pozostawić na słońcu nieco dłużej, aby żdźbła zacieniały się nawzajem. Ogólną zasadą jest, że podczas jednego koszenia nie należy skracać więcej niż jednej trzeciej długości, aby uniknąć nieestetycznych oparzeń i plam na trawniku. Zawsze używaj ostrych noży kosiarki i upewnij się, że podłoże jest suche.

Duży obszar ze skoszoną trawą i wysokimi drzewami w oddali oraz rustykalnym drewnianym płotem na pierwszym planieKosiarki wielofunkcyjne STIHL zapewniają doskonałą precyzję cięcia

Jeśli przed nadejściem lata zaniedbujesz pielęgnację trawnika, być może będziesz musiał kosić trawę w kilku etapach, początkowo przy najwyższym możliwym ustawieniu koszenia, a następnie na niższym. Wszystkie kosiarki wielofunkcyjne STIHL posiadają wygodną opcję regulacji wysokości koszenia, dzięki czemu możesz ustawić odpowiednią wysokość koszenia dla swojego trawnika.

Posesja z domkiem na drzewie, stołem i krzesłami ogrodowymi oraz zielonym trawnikiem

Co mogę zrobić z wgnieceniami w trawie?


Szczególnie latem, kiedy źdźbła trawy nie podnoszą się automatycznie po nadepnięciu, może to wskazywać na odwodnienie. Rozważ tygodniowy harmonogram podlewania, w którym użyjesz 20 do 25 l wody na każdy metr kwadratowy.

Jak nawozić trawnik latem

Z początkiem lata składniki odżywcze zawarte w wiosennych nawozach są już prawie wyczerpane. Aby jak najlepiej zadbać o trawnik w okresie jego intensywnego użytkowania, zalecamy ponowne nawożenie na początku lata. Tak naprawdę nawet trawniki, na których nie występuje duży ruch domowników, mogą teraz skorzystać na zastrzyku witamin, ponieważ częste koszenie na początku sezonu oznacza utratę wielu składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest, aby latem przywrócić trawnikowi niezbędne składniki odżywcze, a najlepszym sposobem na osiągnięcie tego jest stosowanie nawozu mineralnego do trawnika.

Właściwy nawóz na lato

Wybierając odpowiedni nawóz do pielęgnacji trawnika latem, musi on zawierać następujące składniki niezbędne do utrzymania zdrowej gleby i trawnika:

Aktywny składnik Opis
Potas (K) Zwiększa odporność na zarazę, reguluje metabolizm roślin
Fosfor (P) Wzmacnia wzrost korzeni i pomaga chronić przed mrozem
Magnez (Mg) Wspomaga powstawanie chlorofilu podczas fotosyntezy i zapewnia żywy zielony kolor trawnika
Wapń (Ca) Stabilizuje ściany komórkowe trawy i pomaga roślinom wchłaniać składniki odżywcze z gleby
Azot (N) Wspomaga podział komórek, a tym samym regenerację wszystkich części rośliny. Stymuluje wzrost trawnika

Ważne jest, aby te minerały i składniki odżywcze były obecne w odpowiednim stężeniu; oprócz dużej ilości azotu potrzebnego do wzrostu, wyższe poziomy magnezu i wapnia są niezbędne, aby trawnik mógł wytrzymać zarówno ekstremalne upały, jak i letnie burze.

Wskazówki dotyczące nawożenia trawnika latem

 • Zacznij nawozić go wcześniej. Najlepiej nawozić trawnik w czerwcu, aby przygotować go na nadchodzące upalne lato.
 • Wspieraj gęsty wzrost, stosując nawozy o powolnym uwalnianiu; dzięki nim trawa rośnie powoli przez całe lato, staje się grubsza i bardziej odporna.
 • Stosuj instalację zraszającą – zapewni to obfite, ale delikatne podlewanie trawnika po nawożeniu.

Video: pielęgnacja trawnika wiosną/latem

Podsumowanie: pielęgnacja trawnika latem

 • Podlewaj obficie raz w tygodniu, w ilości co najmniej 20 l na metr kwadratowy
 • Wygniecone place trawnika mogą wskazywać na niewystarczające nawodnienie
 • Regularnie sprawdzaj poziom wilgoci w trawniku i odpowiednio dostosowuj wymagania dotyczące podlewania
 • Latem koś trawnik co najmniej raz w tygodniu, za każdym razem skracając trawę o jedną trzecią długości. Słoneczne trawniki powinny mieć wysokość od 4 do 5 centymetrów. W czasie silnych upałów trawnik może być również nieco dłuższy.
 • Trawniki zacienione powinny mieć minimalną wysokość 5 cm.
 • Nawoź trawnik w czerwcu, aby przygotować go na szczytowe upały w lecie

Zobacz także: