Systemy antywibracyjne STIHL: zdrowsza i bardziej precyzyjna praca

Każdy, kto przez dłuższy czas używa narzędzi silnikowych, doceni system antywibracyjny (system AV). Tutaj przedstawiamy jego szczegóły.

Przegląd ogólny: system antywibracyjny  

  • Odizolowanie uchwytów urządzenia od układu napędowego w celu zmniejszenia wibracji 
  • Kompleksowe współdziałanie elementów buforowych i sprężynujących w systemie AV  
  • Idealny do niemęczącej i nieobciążającej mięśni pracy, np. w leśnictwie, ogrodnictwie i architekturze krajobrazu i budownictwie
  • Różne wymagania stawiane urządzeniom zasilanym spalinowo, akumulatorowo i elektrycznie
  • System AV to ważny element zapewniający zgodność z wytycznymi BHP  

Do czego służy system antywibracyjny?

Zasadniczo konstrukcja i efekt działania systemu antywibracyjnego we wszystkich urządzeniach STIHL są takie same: system antywibracyjny separuje uchwyty urządzenia od układu napędowego, zmniejszając tym samym wibracje. Sprzyja też zapewnieniu zgodności z normami bezpieczeństwa pracy, które dotyczą narażenia na drgania. 

System antywibracyjny STIHL to precyzyjnie wyważony system, w którym elementy napędu, uchwyty i elementy AV (ze stali, gumy lub połączenia obu) są idealnie do siebie dopasowane. Obowiązuje ogólna zasada: chociaż miękkie systemy AV doskonale izolują wibracje, czasami mogą mieć one niepożądany wpływ na obsługę urządzenia. Dlatego zachowanie maszyny jest optymalizowane komputerowo dla odzwierciedlenia rzeczywistego użytkowania. 

W STIHL zawsze kierujemy się potrzebami klientów i korzystamy z naszego wieloletniego doświadczenia. W ten sposób wprowadzamy na rynek odpowiednio dostosowane systemy antywibracyjne.

Serce systemu antywibracyjnego

Każdy system antywibracyjny składa się z rdzenia, w którym znajdują się elementy buforowe i sprężynowe. Są one wykonane z gumy, stali lub połączenia obu tych materiałów. W STIHL umożliwiamy indywidualne dopasowania do wymaganej struktury — łączymy nasze elementy sprężynujące ze złożonym systemem buforów z gumy i sztywnej pianki.
Poniższe filmy pokazują, w jaki sposób współdziałanie elementów buforowych i sprężynowych zmniejsza drgania podczas pracy. 

Systemy antywibracyjne w różnych napędach

Urządzenia spalinowe STIHL są zasilane benzyną, energią elektryczną lub akumulatorami. W zależności od napędu istnieją różne wymagania dla systemu antywibracyjnego mocowanego w urządzeniu.

Profesjonalne urządzenia STIHL z systemem AV

Dwóch mężczyzn w wyposażeniu ochronnym idzie przez las z toporem leśnym i akumulatorową pilarką spalinową STIHL, spoglądając w górę

System AV w MSA 300 chroni mięśnie i stawy.

Pilarka spalinowa z AV w lesie

W pracach leśnych ważne jest precyzyjne prowadzenie narzędzi. Dlatego wszystkie pilarki spalinowe STIHL są wyposażone w system AV.

W przypadku ścinki, okrzesywania lub przycinania małych i średnich drzew system AV akumulatorowej pilarki STIHL MSA 300 chroni mięśnie i stawy.

Kobieta pracuje w ogrodzie przy słonecznej pogodzie za pomocą nożyc do żywopłotu STIHL HS 82

Nożyce do żywopłotu STIHL HS 82 umożliwiają pracę bez zmęczenia.

Sprzęt AV do zastosowań w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu

Silniki o dużej mocy zapewniają szybki postęp prac w ogrodnictwie i architekturze krajobrazu. Urządzenia z systemem AV zmniejszającym wibracje silnika umożliwiają pracę bez zmęczenia. Przykładami takich urządzeń są kosa mechaniczna STIHL FS 411, dmuchawa do liści STIHL BG 86 lub nożyce do żywopłotu STIHL HS 82.

Mężczyzna z przecinarką spalinową STIHL TS 500i przecina stalowy sworzeń na placu budowy

System AV zmniejsza drgania silnika przecinarki.

Urządzenia AV — zastosowanie na budowie

Precyzyjne cięcie betonu, asfaltu, kamienia, stali konstrukcyjnej lub rur wykonuje się za pomocą przecinarki spalinowej STIHL TS 500i. Zintegrowany w niej system AV znacznie zmniejsza przenoszenie drgań silnika, co pozwala zaoszczędzić siły także podczas dłuższych prac.

Systemy antywibracyjne w urządzeniach STIHL: masz wybór

Systemy antywibracyjne i zasady BHP

To, co oznacza system antywibracyjny dla operatorów maszyn, jest stosunkowo jasne: większy komfort obsługi urządzenia. Systemy antywibracyjne są ważnym elementem bezpieczeństwa pracy również dla pracodawców. Dyrektywa UE w sprawie wibracji określa górne limity dozowania wibracji.

Można je zapewnić różnymi metodami: albo poprzez maksymalny dopuszczalny dobowy czas pracy z urządzeniem, albo przez zejście poniżej limitu wibracji, co pozwala na pracę z urządzeniem bez ograniczenia czasowego. System antywibracyjny pozwala spełnić wytyczne dotyczące wibracji w codziennych czasach pracy, które są istotne dla profesjonalistów.

Urządzenie STIHL jest testowane pod kątem obciążenia drganiami

W STIHL poziom wibracji każdego urządzenia jest dokładnie mierzony.

Wytyczne dotyczące wibracji

Oto podstawowe informacje na temat dyrektywy UE w sprawie wibracji (2002/44/WE) oraz pomocne wskazówki dotyczące ich wdrażania przez pracodawców.

Ponadto udostępniamy pomoc do obliczania dziennego obciążenia wibracjami oraz dane dotyczące wibracji dla maszyn STIHL.

System antywibracyjny STIHL: źródło

Wszystkie urządzenia STIHL, w których ze względu na napęd występują wysokie wibracje, są wyposażone w nasz system antywibracyjny. Dotyczy to wielu urządzeń, od pilarek spalinowych po kosy mechaniczne, od przecinarek po nożyce do żywopłotu. System, który dziś zapewnia maksymalny komfort i ochronę zdrowia osób korzystających z wielu maszyn STIHL, ma swoje korzenie w pilarce spalinowej.

Stare czarno-białe zdjęcie pokazujące cięcie drzewa pilarką STIHL Contra
Legendarny model STIHL Contra pojawił się na rynku w 1959 roku.

A dokładniej: w legendarnym STIHL Contra. Kiedy wprowadzono ją na rynek w 1959 roku, była to pierwsza piła, która mogła zarówno ścinać, jak i okrzesywać drzewa. W momencie wprowadzenia jej na rynek jeszcze nikt nie był świadomy, że wysokie wibracje maszyn występujące przy regularnym użytkowaniu, a zwłaszcza w warunkach zimnych, mogły prowadzić do silnych zaburzeń krążenia krwi w palcach użytkowników — tzw. choroby białych palców.

Aby temu zaradzić, firma STIHL rozpoczęła badania i pracę nad systemem antywibracyjnym do pilarek spalinowych, który został zgłoszony do opatentowania w 1964 roku.

Stare czarno-białe zdjęcie ze zbliżeniem na osobę ścinającą drzewo za pomocą pilarki STIHL Contra
Za pomocą STIHL Contra można ścinać i okrzesywać drzewa.

Ten system antywibracyjny separował uchwyty od silnika za pomocą gumowych elementów. Rok później system antywibracyjny był już standardowym wyposażeniem nowego modelu STIHL Contra, a w 1967 roku pilarka 041AV była sprzedawana z w pełni zintegrowanym systemem antywibracyjnym na ramie uchwytu. Składał się on z odlewu magnezowego zawierającego gaźnik i filtr powietrza, do którego przymocowano tylną rączkę. Ten system AV został szybko dalej rozwinięty i po modyfikacjach wprowadzony do innych grup produktów. 

Dziś choroba białych palców nie jest już typową chorobą pracowników leśnych, dzięki połączeniu podgrzewanych uchwytów i systemu antywibracyjnego w urządzeniach STIHL.

Jeszcze więcej profesjonalnych usług