Naprawa trawnika: wskazówki i porady

Uszkodzony trawnik? Możesz temu zaradzić. Ten przegląd pomoże Ci zidentyfikować przyczynę i naprawić trawnik.

Zniszczony trawnik w ogrodzie przed naprawą

Przegląd ogólny: naprawa trawnika

Zniszczony trawnik: co może być tego przyczyną? 

Przebarwienia, gołe miejsca i dziury w powierzchni trawnika są irytujące dla każdego właściciela ogrodu. Wskazują one również na to, że trawnikowi czegoś brakuje lub że w ogrodzie mieszkają dzikie zwierzęta lub owady. Podobnie jak wszystkie rośliny, trawa jest wrażliwa na czynniki zewnętrzne i reaguje na zmiany w widoczny sposób. Na szczęście wielu z nich można szybko zaradzić. 

Terminowa naprawa trawnika jest ważna nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Chwasty mają tendencję do rozprzestrzeniania się na pozostawionych ubytkach i nierównościach powierzchni trawy. Chwasty są trudne do usunięcia i wymagają dodatkowej pracy. 

Przed rozpoczęciem naprawy trawnika należy ustalić przyczynę i zakres uszkodzeń. Czy naprawy wymagają duże obszary trawnika, czy jedynie niewielkie miejsca? Czy trawnik był niewłaściwie pielęgnowany? A może za szkody odpowiedzialne są zwierzęta, choroby lub wilgoć? Im dokładniej się temu przyjrzysz, tym łatwiej będzie Ci znaleźć długoterminowe rozwiązanie. 

Naprawa gołych miejsc na trawniku 

Trawnik z gołymi miejscami

Czy na powierzchni trawy pojawiły się gołe miejsca? Mogą one wystąpić z kilku powodów:

  • odciski od mebli ogrodowych, trampoliny, basenu i doniczek stanowią typowy problem w sezonie ogrodowym, gdy trawnik jest wykorzystywany częściej jako powierzchnia do zabawy i grillowania.
  • Jakość podłoża 
  • Brak lub nadmierna pielęgnacja 
  • Nierównomierny rozkład nasion podczas siewu 

W przypadku gołych miejsc należy dosiać trawnik 

Ubytki w trawie można łatwo naprawić, uzupełniając je nowymi nasionami. Najlepszym czasem na to jest kwiecień lub wrzesień, kiedy mróz lub upały nie będą już zagrażać ziemi. Aby zapewnić równomierne kiełkowanie, temperatura gruntu powinna być nieco wyższa niż 10 stopni Celsjusza. 

Do ponownego zasiewu najlepiej jest wykorzystać te same nasiona trawnika, które były używane wcześniej. Jeśli już ich nie masz w swoich zapasach, wybierz podobny gatunek trawy, który pasuje kolorystycznie do pozostałej zieleni.  

Krok 1: koszenie trawnika 

Skoś pozostały trawnik tak krótko, jak to możliwe. Więcej informacji na temat prawidłowego koszenia trawnika znajdziesz w naszym poradniku.  

Kobieta wertykuluje trawnik za pomocą elektrycznego aeratora do trawnika STIHL RLE 240

Krok 2: czyszczenie gołych powierzchni

Mniejsze gołe miejsca spulchnij za pomocą grabi i usuń chwasty, mech i martwe resztki roślin. Dzięki temu powietrze, woda i mikroelementy łatwiej dostają się do gleby i odżywiają źdźbła trawy. Nasiona trawy będą również dobrze przylegać do gleby. Powierzchnie silnie sfilcowane należy najpierw oczyścić za pomocą wertykulatora (np. RLE 240). Usuń z powierzchni resztki trawy i chwastów, a następnie spulchnij ziemię za pomocą grabi.

W razie potrzeby: poprawienie jakości gleby

Zbyt ciężkie lub lekkie gleby mogą hamować wzrost trawy. Gleby gliniaste są często mocno zagęszczone i gromadzą zbyt dużo wody. W takim przypadku pomocne jest posypanie podłoża piaskiem kwarcowym. W razie potrzeby (np. w przypadku filcowania) poddaj trawnik wertykulacji i rozprowadź na nim piasek kwarcowy. Piasek wraz z wodą deszczową przedostaje się do gleby i ją spulchnia. Możesz poprawić kondycję gleby piaszczystej, dodając kompost lub mączkę gliniastą. W razie wątpliwości pomocna może być analiza gleby. Jest ona przeprowadzana w specjalnych instytutach i laboratoriach przez profesjonalistów. 

Krok 3: rozprowadzanie nasion trawy

Gdy gleba jest gotowa do ponownego zasiewu, równomiernie rozprowadź nasiona trawy na gołych miejscach. W przypadku większych ubytków warto zastosować posypywarkę. Następnie wciśnij nasiona głębiej w ziemię za pomocą deski lub walca. Alternatywnie nasiona traw można wymieszać z ziemią doniczkową, aby przed siewem miały kontakt z glebą. Posyp nierówne miejsca mieszanką gleby i nasion, a następnie równomiernie rozprowadź miotłą.   

Krok 4: podlewanie i odżywianie gleby

Podlej nasiona jak najmiększym strumieniem wody (użyj dyszy natryskowej), aby nie wypłukać ich z powierzchni. W razie potrzeby pokryj naprawione miejsca cienką warstwą kompostu lub ziemi kwiatowej.   

Teraz pozostaje czekać i regularnie podlewać podłoże. Ponadto przez kolejne tygodnie należy unikać wchodzenia na naprawione miejsca.  

Stosowanie nasion organicznych

W miarę możliwości należy stosować certyfikowane nasiona organiczne lub wysokiej jakości mieszanki. A to oznacza, że: rośliny mateczne powinny być uprawiane metodami ekologicznymi.

Trawnik rolowany nadaje się do naprawy dużych gołych miejsc w trawie

Trawnik z rolki zamiast dosiewania 

Małe i duże gołe miejsca można również naprawić kawałkiem trawnika rolowanego. Gotowe dywany z trawy uprawnej są dostarczane i układane w ogrodzie. To kusząca alternatywa dla każdego, kto chce mieć w pełni odporny trawnik w krótkim czasie – pod każdym innym względem trawnik z nasion jest bardziej ekonomicznym wyborem. 

Przeczytaj więcej o zaletach i wadach trawnika z rolki.

Wgłębienia i dziury w trawie 

Dziury w trawie są często oznaką obecności zwierząt. W poszukiwaniu pożywienia rozkopują one glebę ogrodową, niszcząc piękną, płaską trawę i stwarzając ryzyko potknięcia się dla ludzi. Zanim wypełnisz dziury i naprawisz trawnik, możesz zidentyfikować nieproszonego gościa za pomocą fotopułapki lub przez dokładne oględziny.  

Dziury w trawie: Jakie zwierzę je wykopało?   

Każde zwierzę kopie na swój sposób: jeż pozostawia płytkie dziury w kształcie lejków, a krety kopią podziemne tunele i wznoszą kopce w ziemi. Typowe dla nornic są ponadgryzane korzenie w małych, nieregularnych otworach. Osy, mrówki i dżdżownice można rozpoznać po małych dziurkach sprzyjających zdrowemu trawnikowi. Szopy natomiast nie kopią dołków, lecz drapią powierzchnię trawy w poszukiwaniu robaków i chrząszczy. 

Wiele dzikich zwierząt przybywa do naszych ogrodów w potrzebie. Niektóre z nich, takie jak jeże, krety i osy, są chronione i nie można ich łapać, ranić ani zabijać. Możesz uczynić ogród przyjaznym zwierzętom i zapewnić im schronienie. 

Kobieta przerzucająca ziemię z taczki na podłoże w ogrodzie, aby naprawić trawnik

Więcej o naprawie dziur w trawniku 

Aby wyrównać trawnik, wykonaj następujące czynności:

Najpierw ponownie wypełnij otwory. W przypadku płaskich wgłębień wystarczy cienka warstwa piasku, natomiast głębokie otwory należy wypełnić ziemią kwiatową. Następnie stań stopami na powierzchni.  W następnym kroku uzupełnij ubytek w trawie poprzez dosiew lub położenie trawy z rolki.

Zbliżenie na trawnik z mchem

Inne uszkodzenia i ich przyczyny 

Chwasty, zalegająca woda i spalone źdźbła trawy to kolejne oznaki, że Twojemu trawnikowi czegoś brakuje. Poniżej podano inne rodzaje uszkodzeń trawnika i sposoby ich naprawy.

Jeszcze więcej wskazówek dotyczących ogrodu