Pielęgnacja trawnika na wiosnę

Wiosną znów nadchodzi czas na pielęgnację ogrodu i trawnika. Dowiedz się, jakie prace należy wykonać na początku sezonu.

Kobieta zajmująca się pielęgnacją trawnika wiosną i grabiąca ściętą trawę w swoim ogrodzie

Przegląd ogólny: Pielęgnacja trawnika na wiosnę

 • Oczyszczanie trawnika z liści i gałęzi wiosną
 • Spulchnienie gleby grabiami, a następnie pozostawienie do wyschnięcia
 • Nawożenie trawnika nawozem wiosennym
 • Od marca koszenie trawnika, najwcześniej dwa tygodnie po nawożeniu
 • Następnie przeprowadzenie wertykulacji mocno sfilcowanego i przerośniętego mchem trawnika
 • Piaskowanie gliniastej i bardzo zbitej gleby po wertykulacji
 • Po pierwszym koszeniu trawnika najlepiej jest kosić go co tydzień

Przygotowanie trawnika do nowego sezonu

Śnieg stopniał, a temperatury stale rosną: teraz jest właściwy moment na pielęgnację trawnika. Ponieważ po przymusowym odpoczynku zimą trawnik jest głodny, musi być przygotowany na nadchodzący sezon ogrodniczy.

Jednak przed rozpoczęciem nawożenia trawnik musi zostać uporządkowany. Pierwszą czynnością pielęgnacji trawnika wiosną jest zebranie liści i gałęzi, które po pielęgnacji trawnika jesienią spadły na ziemię w zimie.

Zakres pielęgnacji trawnika wiosną zależy również od tego, jak bardzo trawnik ucierpiał: Czy jest zarośnięty mchem, a także pełen filcu i chwastów? Czy jest na nim dużo obumarłych roślin? Po koszeniu należy również przeprowadzić wertykulację trawnika. W zależności od właściwości gleby w ramach pielęgnacji trawnika może być również wskazane piaskowanie.  

Pielęgnacja trawnika na wiosnę — szczegółowa instrukcja w formie filmu

Mężczyzna wertykuluje zielony trawnik za pomocą wertykulatora akumulatorowego STIHL RLA 240

Czy wertykulacja trawnika jest konieczna?

Konieczność wertykulacji trawnika zależy tylko od jego stanu: Delikatnie przeciągnij małe metalowe grabie po darni. Jeśli pozostaną na nich resztki po koszeniu, chwasty lub mech, warto napowietrzyć glebę wertykulatorem, aby oczyścić trawnik z filcu albo zapobiec jego tworzeniu. Wertykulacja jest jednak zalecana dopiero wtedy, gdy minie pierwsza faza wzrostu trawnika. Powinno to także nastąpić po nawożeniu i jednym lub dwóch koszeniach.

Pielęgnacja trawnika na wiosnę: Pierwsze kroki

Aby trawnik był zadbany, jego pielęgnację należy rozpocząć wiosną od gruntownego oczyszczenia trawnika. Stare liście i małe gałęzie, które na niego spadły, można łatwo zebrać grabiami. Przyda się do tego odkurzacz do liści STIHL. Napraw zniszczony podczas zimy trawnik i wysiej w pustych miejscach nową trawę.  

Niwelacja nierówności terenu 

Po zebraniu gałęzi i liści może być konieczna niwelacja nierówności. Można to łatwo zrobić za pomocą łopaty lub grabi.  

Kobieta przenosi łopatą ziemię z taczki, aby zniwelować nierówności podczas wiosennej pielęgnacji trawnika

Spulchnienie gleby

Glebę należy jak najlepiej spulchnić i przygotować do koszenia. Można to zrobić dopiero po całkowitym wyschnięciu. Jeśli w niektórych miejscach nadal stoi woda, należy dodatkowo spulchnić te zbite powierzchnie. W tym celu należy kilkakrotnie wbić grabie w ziemię i ostrożnie nimi poruszać.

Wysiewanie trawy

Wiosenne temperatury doskonale nadają się do tworzenia nowego trawnika. Należy przy tym zwrócić uwagę na wybór właściwego rodzaju trawy. Po wysianiu trawnik w cieniu potrzebuje dużo światła słonecznego. Latem i jesienią trawnik w cieniu może dobrze rosnąć i staje się bardziej odporny na choroby, mróz i wilgoć niż trawnik wysiany jesienią. 

Piaskowanie trawnika 

Jeśli gleba w ogrodzie jest bardzo zbita lub gliniasta, w ramach wiosennej pielęgnacji trawnika należy również posypać trawnik piaskiem, aby spulchnić glebę. W tym celu po wertykulacji należy najpierw rozsypać piasek do trawnika na ziemi, a następnie podlać trawnik odpowiednią ilością wody. 

Czy wapnować trawnik wiosną?

Jeśli gleba jest zakwaszona, trawnik nie ma skąd czerpać potrzebnych składników odżywczych. Należy wówczas wyregulować wartość pH gleby za pomocą wapna do trawnika. Koniecznie wykonaj wcześniej analizę gleby — odpowiednie testy można kupić w sklepach specjalistycznych.

Między wapnowaniem a nawożeniem powinno upłynąć od sześciu do ośmiu tygodni, dlatego zalecamy wapnowanie trawnika już w lutym, gdy tylko mrozy zaczną ustępować. Wtedy minie wystarczająco dużo czasu i będzie można rozpocząć wiosenną pielęgnację trawnika. 

Czy nawozić trawnik wiosną?

Aby trawnik dobrze rósł i był zielony, potrzebuje wystarczająco dużo składników odżywczych — można je dostarczać np. w formie regularnego nawożenia. Na własnoręcznie utworzonym trawniku można przeprowadzić analizę gleby, aby ustalić, jakie zabiegi pielęgnacji trawnika są wskazane.

Idealny trawnik dzięki użyciu niezawodnych narzędzi

Nawożenie trawnika wiosną

Jeśli w poprzednim roku trawnik nie był konsekwentnie mulczowany, wiosenne nawożenie jest konieczne, aby dostarczyć mu wystarczający zapas składników odżywczych. Wiosenne nawożenie jest częścią właściwej pielęgnacji i przywraca trawie siłę niezbędną do jej zdrowego wzrostu. W okresie silnego wzrostu zalecamy koszenie trawnika dwa razy w tygodniu. Zazwyczaj trawnik wystarczy nawozić dwa razy w roku — wiosną i późnym latem. Jednak można wykonać dodatkowe nawożenie na przykład w czerwcu. Nawozy organiczne i mineralne można znaleźć w każdym centrum ogrodniczym lub sklepie budowlanym. Wśród nich są również specjalne nawozy wiosenne. Nawóz pomaga trawie w odpowiednim czasie się regenerować i wzmocnić osłabione korzenie.

Mech, roślina wskaźnikowa azotu

Mech jest rośliną wskaźnikową azotu. Brak tego składnika odżywczego w glebie przyspiesza rozprzestrzenianie się mchu na trawniku. Na dobrze nawożonych trawnikach mech jest wypierany przez intensywnie rosnącą trawę, więc nawożenie to dobry sposób na zwalczanie mchu w dłuższej perspektywie. 

Zbliżenie trawnika porośniętego mchem

Koszenie trawy wiosną

Od momentu, gdy temperatura gruntu osiągnie około 10 stopni Celsjusza, trawnik należy kosić co najmniej raz w tygodniu. Czeka nas pierwsze przycinanie trawnika tego roku. W ten sposób powstaje gęsta darń. Zazwyczaj najlepszy okres na pierwsze przycinanie trawnika wypada od połowy marca do połowy kwietnia. Jeśli trawa zacznie rosnąć wcześniej z powodu ciepłej zimy, koszenie również należy przyspieszyć.

Wskazówka: Jeśli trawnik był nawożony po zimie, należy wstrzymać się z uruchomieniem kosiarki co najmniej jeden do dwóch tygodni po nawożeniu. 

Koszenie oczyszczające

Trawa ponownie rośnie, a ogród jest suchy — to idealny moment na pierwsze koszenie trawnika, czyli tak zwane koszenie oczyszczające.

 • Sprawdź, czy noże kosiarki są wyczyszczone i naostrzone, aby młoda i miękka wiosenna trawa nie uległa uszkodzeniu i nie była podatna na choroby.
 • Zwróć uwagę na wysokość koszenia trawnika. Optymalna wysokość koszenia wynosi 4–6 cm. W cieniu, np. pod krzewami, wysokość nigdy nie powinna być mniejsza niż 5 cm.
 • Podczas ustawiania żądanej wysokości koszenia przyda się płynna i centralna regulacja wysokości koszenia kosiarki.
Test akumulatorowej kosiarki STIHL RMA 339 C wiosną w ogrodzie

Wiosenny przegląd kosiarki

 • Najpierw należy skontrolować ogólny stan kosiarki: Obudowa, koła i noże nie mogą być uszkodzone.
 • Jeśli noże są tępe, należy zlecić ich naostrzenie i wyważenie Autoryzowanemu Dealerowi STIHL.
 • Przed każdym nowym sezonem należy wymienić olej w kosiarce spalinowej. W ten sposób zostaną usunięte ewentualne ściery powstałe podczas użytkowania. Pozwala to na wydłużenie żywotności silnika. 
 • Obejrzyj również filtr powietrza kosiarki spalinowej. Jeśli jest zabrudzony lub zatkany, należy go wymienić.
 • W przypadku kosiarek akumulatorowych należy skontrolować poziom naładowania akumulatora i przed pierwszym użyciem całkowicie go naładować.

Jednoczesne koszenie trawnika i nawożenie

Trawnik może być koszony i nawożony jednocześnie. Podczas koszenia za pomocą kosiarki mulczującej STIHL lub robota koszącego iMOW® skoszona trawa jest rozdrabniana i rozprowadzana na trawniku. Zawarty w niej azot jest mineralizowany i wraca do trawnika jako naturalny zielony nawóz. 

Kobieta pielęgnująca trawnik wiosną za pomocą benzynowej kosiarki STIHL RM 243 T w ogrodzie przed domem

Mulczowanie trawnika: jednoczesne koszenie i nawożenie

Koszenie z mulczowaniem to naturalny sposób pielęgnacji trawnika. Z naszego artykułu na temat mulczowania dowiesz się, na co zwrócić uwagę.

Kalendarz orodnika STIHL

Kalendarz ogrodniczy STIHL

Pielęgnacja ogrodu odbywa się przez cały rok - od stycznia do grudnia. Są jednak pewne miesiące, w których niektóre kwiaty, krzewy i drzewa potrzebują określonej pielęgnacji.

Co i kiedy robić w ogrodzie?

Dzięki naszemu kalendarzowi ogrodniczemu STIHL w formie pliku PDF do wydruku zawsze będziesz na bieżąco ze wszystkimi ważnymi pracami ogrodniczymi. Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymać kalendarz ogrodnika bezpośrednio na swoją skrzynkę pocztową.

Więcej wskazówek dotyczących ogrodu