Silnik STIHL 2-MIX: mocny i wysoce oszczędny

Szukasz maszyny do pracy w środowisku naturalnym, ale nie chcesz jej niepotrzebnie obciążać? Doskonałym wyborem będą więc urządzenia STIHL z silnikiem 2-MIX.

Korowanie kłody w lesie za pomocą piły spalinowej STIHL MS 261 C-M z silnikiem 2-Mix i prowadnicą Light 04

Silnik STIHL 2-Mix: wydajność w całkiem nowej odsłonie

Niezależnie od tego, czy pracujesz w lesie, czy w ogrodzie, polegasz na niezawodnym silniku. Silnik STIHL 2-MIX to dwusuwowy silnik, który spełnia dokładnie te wymagania: łączy bowiem wysoką moc, wyjątkową pojemność i doskonały moment obrotowy. Pomimo swojej mocy silnik STIHL 2-MIX jest niskoemisyjny i tym samym szczególnie przyjazny dla środowiska. Zostało to udowodnione, ponieważ silnik 2-MIX już dziś spełnia surowe wymagania europejskiej dyrektywy spalinowej Poziom V. Ta szczególna przyjazność dla środowiska w połączeniu z wysokimi osiągami ma swoje źródło w efektywnym wykorzystaniu paliwa w silniku STIHL 2-MIX. Dzięki innowacyjnemu systemowi oczyszczania emisja szkodliwych substancji i zużycie paliwa zmniejszają się nawet o 20% w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami dwusuwowymi bez technologii 2-MIX. Jak technologia ta działa w silniku 2-MIX, dowiesz się w następnym akapicie. 

Silnik STIHL 2-MIX: sposób działania

Sekret bezawaryjnej pracy i efektywnego zużycia paliwa przez silnik STIHL 2-MIX tkwi w cylindrze: innowacyjny silnik STIHL 2-MIX łączy moc z ekologią dzięki zmodyfikowanej dynamice cylindrów. W przypadku konwencjonalnego dwusuwowego silnika położenie tłoka określa, kiedy kanał wylotowy i kanały przelewowe są otwierane lub zamykane. W silniku STIHL 2-MIX proces ten został zoptymalizowany. Natychmiast po zapłonie w silniku 2-MIX między gazem spalanym w komorze spalania a świeżym gazem w skrzyni korbowej umieszczana jest oddzielająca poduszka gazowa. Przepływ zaczyna się ułamek sekundy później: świeży gaz wpływa do cylindra z minimalnym opóźnieniem i powoduje wydmuch spalin. Ale to jeszcze nie wszystko: dzięki niewielkiemu opóźnieniu tłok ma więcej czasu, aby w kluczowym momencie przesunąć się wyżej i zamknąć otwór wylotowy. W ten sposób niespalone gazy świeże są zatrzymywane z dala od kanału wylotowego i mogą ulegać bardziej efektywnemu spalaniu. Ponadto w porównaniu z konwencjonalnym silnikiem dwusuwowym są one wypłukiwane z urządzenia w znacznie mniejszym stopniu. Dzięki silnikowi STIHL 2-MIX z systemem oczyszczania straty podczas spłukiwania są zredukowane do minimum. Poniżej podsumowaliśmy wszystkie zalety systemu.

Brązowe liście usuwane z terenu za pomocą dmuchawy do liści STIHL BG 56 z silnikiem 2-Mix

Silnik STIHL 2-Mix: zalety

Dzięki zastosowaniu oddzielającej poduszki gazowej w silniku STIHL 2-Mix ponad 80% niespalonych świeżych gazów nie przedostaje się do środowiska. Oznacza to zdecydowanie mniejsze obciążenie dla ludzi i środowiska – składniki paliwa zawarte w niespalonych świeżych gazach, takie jak benzen i toluen, obciążają w równym stopniu użytkownika i przyrodę. Oprócz pozytywnego aspektu ekologicznego, kolejnymi zaletami są optymalna moc i niewielka masa urządzenia STIHL z silnikiem 2-Mix: Do środowiska trafia mniej niespalonej benzyny — każde napełnienie zbiornika jest możliwie najlepiej wykorzystane. W ten sposób zużycie paliwa przez silnik 2-Mix jest nawet o 20% niższe niż w przypadku „normalnego” dwusuwowego silnika o takiej samej mocy. 

Silnik STIHL 2-Mix czy 4-Mix®?

Nasze flagowe systemy silnikowe są innowacyjne, potężne i szczególnie wydajne. W poniższej tabeli zestawiono najważniejsze dane techniczne poszczególnych systemów.

Silnik STIHL 2-MIX Silnik STIHL 4-MIX®
Wydajne zużycie paliwa Optymalne wykorzystanie dostępnej mocy
Niższe koszty eksploatacji Zastosowanie niezależne od lokalizacji
Wysoka wydajność Bardzo wysoki moment obrotowy
Mniejsze zanieczyszczenie Kompaktowa budowa

Silnik STIHL 2-MIX w skrócie:

  • Efektywność: wysoka moc przy efektywnym wykorzystaniu używanego paliwa
  • Wysoka dynamika: wysoki moment obrotowy w szerokim zakresie prędkości obrotowych
  • Przyjazność dla środowiska: zużycie paliwa jest znacznie niższe, co zmniejsza obciążenie środowiska, ponieważ powstaje mniej szkodliwych spalin.
  • Ekonomiczność: zużycie paliwa jest niższe nawet o 20% w porównaniu z konwencjonalnymi silnikami dwusuwowymi bez technologii 2-MIX.
  • Z myślą o przyszłości: silnik STIHL 2-MIX z systemem płukania spełnia wymagania surowej europejskiej dyrektywy dotyczącej emisji spalin Poziom V.

Więcej dla miłośników techniki